Zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasady i tryb zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 27 sierpnia 2003 r.
w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasad i trybu zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 4, art. 38 ust. 2 pkt 3 i art. 47 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Kwaterze - należy przez to rozumieć Kwaterę Główną, o której mowa w art. 2 lit. b Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, sporządzonej w Szczecinie dnia 5 września 1998 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 21, poz. 259);
2)
personelu zagranicznym Kwatery - należy przez to rozumieć osoby oddelegowane do Kwatery Głównej Korpusu lub zatrudnione w Kwaterze Głównej Korpusu przez każdą ze Stron Konwencji, o której mowa w pkt 1, niemające stałego miejsca zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
członkach rodzin personelu zagranicznego Kwatery - należy przez to rozumieć współmałżonków oraz dzieci będące na utrzymaniu osób, o których mowa w pkt 2;
4)
podatkach - należy przez to rozumieć podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy;
5)
naczelniku urzędu skarbowego - należy przez to rozumieć Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie;
6)
naczelniku urzędu celnego - należy przez to rozumieć Naczelnika Urzędu Celnego I w Szczecinie;
7)
fakturze - należy przez to rozumieć fakturę w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Rozdział  2

Zwolnienia od podatków

§  2.
1.
Zwalnia się od podatków, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
towary przywożone z zagranicy przez Kwaterę, o ile ich rodzaj i ilość wskazują, że są przeznaczone na potrzeby własne Kwatery, w celu utworzenia, budowy oraz działalności Kwatery;
2)
towary przywożone z zagranicy, których rodzaje i ilość określa załącznik do rozporządzenia, przeznaczone na zaopatrzenie barów, mess i kantyn Kwatery i tam sprzedawane;
3)
import rzeczy osobistego użytku oraz służących do użytku domowego lub zawodowego, w tym mebli i zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, stanowiących własność personelu zagranicznego Kwatery i członków jego rodzin, w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe, z zachowaniem następujących norm ilościowych:
a)
samochód osobowy - 2 sztuki na osobę, która ukończyła 18 lat,
b)
przyczepka towarowa - 2 sztuki na rodzinę,
c)
samochód kempingowy albo przyczepa kempingowa - 1 sztuka na rodzinę,
d)
motocykl - 1 sztuka na osobę, która ukończyła 18 lat,
e)
turystyczna łódź motorowa - 1 sztuka na rodzinę;
4)
sprzedaż towarów w barach, messach i kantynach Kwatery.
2.
Warunkiem zastosowania zwolnień, o których mowa w ust. 1, jest:
1)
przedłożenie organowi celnemu, w sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, dokumentów, z których wynika, że towary są sprowadzane przez Kwaterę,
2)
przedłożenie organowi celnemu, w sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 3, dokumentów, z których wynika, że osoba sprowadzająca towar należy do personelu zagranicznego Kwatery lub jest członkiem rodziny personelu zagranicznego

- z zastrzeżeniem że towary te nie będą przeznaczone na cel inny niż wskazany w ust. 1 lub nie będą odprzedawane (zbywane).

Rozdział  3

Przypadki dokonywania zwrotu podatków

§  3.
1.
Zwrot podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje:
1)
Kwaterze - z tytułu nabycia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej towarów przeznaczonych na potrzeby własne Kwatery w celu utworzenia, budowy i działalności Kwatery oraz towarów przeznaczonych na zaopatrzenie barów, mess i kantyn, prowadzonych na terenie Kwatery i tam sprzedawanych;
2)
personelowi zagranicznemu Kwatery lub członkom jego rodzin - z tytułu nabycia towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe, z zachowaniem następujących norm ilościowych:
a)
samochód osobowy - 1 sztuka na trzy lata,
b)
pozostałe pojazdy - w miarę uzasadnionych potrzeb.
2.
W przypadku nabycia samochodów osobowych lub innych pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zwrot podatków przysługuje wyłącznie personelowi zagranicznemu Kwatery w odniesieniu do 1 sztuki samochodu osobowego lub innego pojazdu nie częściej niż raz na trzy lata.
§  4.
Zwrot podatków zawartych w cenach towarów nabytych przez Kwaterę oraz przez personel zagraniczny Kwatery i członków jego rodzin obejmuje:
1)
kwotę podatku od towarów i usług określoną w fakturze;
2)
kwotę podatku akcyzowego, obowiązującą w dniu dokonania zakupu.
§  5.
1.
Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia podatków podlegających zwrotowi Kwaterze oraz personelowi zagranicznemu Kwatery i członkom jego rodzin jest faktura wystawiona przy zakupie towarów, potwierdzająca ich nabycie przez Kwaterę lub personel zagraniczny Kwatery, jak również członków ich rodzin.
2.
Faktura wystawiana jest w trzech egzemplarzach.
3.
Oryginał faktury wraz z jedną kopią otrzymuje nabywca.

Rozdział  4

Zasady i tryb dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług

§  6.
1.
Wniosek w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług przekazywany jest przez Kwaterę naczelnikowi urzędu skarbowego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać:
1)
kwotę podatku od towarów i usług, o której zwrot ubiega się Korpus oraz personel zagraniczny Kwatery i członkowie jego rodzin, z wyszczególnieniem kwoty tego podatku związanego z nabyciem towarów lub usług na cele Kwatery oraz cele prywatne personelu zagranicznego i członków jego rodzin;
2)
numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatku od towarów i usług.
3.
Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:
1)
wykaz towarów i usług nabytych przez Kwaterę, z wyszczególnieniem towarów lub usług przeznaczonych na zaopatrzenie barów, mess i kantyn, prowadzonych na terenie Kwatery;
2)
listę personelu zagranicznego Kwatery i członków jego rodzin, którym przysługuje zwrot podatku z tytułu nabycia towarów lub usług na cele prywatne, wraz z wykazem poszczególnych towarów lub usług oraz kwot podatku od towarów i usług przypadających do zwrotu;
3)
oryginały faktur;
4)
uwierzytelnione kserokopie faktur, jeżeli oryginały tych faktur zostały dołączone do wniosku, o którym mowa w § 9 ust. 1.
4.
Wnioski składane są za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który składany jest wniosek.
§  7.
1.
Zwrotu podatku od towarów i usług dokonuje Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 6, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
2.
W razie powstania uzasadnionych wątpliwości dotyczących sporządzonego wniosku, wniosek wraz z załączonymi kwestionowanymi przez naczelnika urzędu skarbowego dokumentami przekazywany jest Ministrowi Obrony Narodowej do zaopiniowania.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, zwrot podatku od towarów i usług może nastąpić w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 według kwot faktycznie uznanych. Od kwot zwróconych w terminie późniejszym nie przysługują odsetki za zwłokę.
§  8.
1.
W przypadku gdy towar zostaje zwrócony, a nabywca żąda zwrotu zapłaconej ceny, sprzedawca zwraca należność pod warunkiem otrzymania od nabywcy kopii faktury; o dokonanym zwrocie sprzedawca informuje naczelnika urzędu skarbowego, przekazując równocześnie otrzymaną od nabywcy kopię faktury.
2.
W przypadku gdy zwracane towary podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, naczelnik urzędu skarbowego, po uzyskaniu informacji, o której mowa w ust. 1, informuje naczelnika urzędu celnego o dokonanym zwrocie towarów.
3.
Jeżeli zwrot należności, o której mowa w ust. 1, nastąpił po dokonaniu, zgodnie z § 7, zwrotu podatku od towarów i usług wynikającego z tej faktury, kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za następny okres pomniejsza się o te kwoty.

Rozdział  5

Zasady i tryb dokonywania zwrotu podatku akcyzowego

§  9.
1.
Wniosek w sprawie zwrotu podatku akcyzowego przekazywany jest przez Kwaterę naczelnikowi urzędu celnego.
2.
Przepisy § 6 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1.
Zwrotu podatku akcyzowego dokonuje naczelnik urzędu celnego na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 9, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
2.
Przepisy § 7 ust. 2-3 i § 8 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  6

Przepisy końcowe

§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2000 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasad i trybu zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery (Dz. U. Nr 53, poz. 642).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670, z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703, z 1996 r. Nr 137, poz. 640, z 1997 r. Nr 111, poz. 722, Nr 123, poz. 776 i 780, Nr 137, poz. 926, Nr 141, poz. 943 i Nr 162, poz. 1104, z 1998 r. Nr 139, poz. 905 i Nr 161, poz. 1076, z 1999 r. Nr 50, poz. 499, Nr 57, poz. 596 i Nr 95, poz. 1100, z 2000 r. Nr 68, poz. 805 i Nr 105, poz. 1107, z 2001 r. Nr 12, poz. 92, Nr 39, poz. 459, Nr 56, poz. 580, Nr 63, poz. 639, Nr 80, poz. 858, Nr 90, poz. 995, Nr 106, poz. 1150 i Nr 122, poz. 1324, z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 41, poz. 365, Nr 86, poz. 794, Nr 153, poz. 1272, Nr 169, poz. 1387 i Nr 213, poz. 1800 i 1803 oraz z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 84, poz. 774, Nr 96, poz. 874, Nr 130, poz. 1188 i Nr 137, poz. 1302.

ZAŁĄCZNIK

TOWARY PRZYWOŻONE Z ZAGRANICY NA ZAOPATRZENIE BARÓW, MESS I KANTYN KWATERY

Lp. Rodzaj Kod PCN Ilość
1 Piwo otrzymywane ze słodu 2203 00 35.000 litrów miesięcznie
2 Wina i wyroby winiarskie:

1) wino ze świeżych winogron włącznie z winami

wzmocnionymi

2) wermut i pozostałe wina ze świeżych

winogron przyprawione roślinami lub

substancjami aromatycznymi

3) pozostałe napoje fermentowane (np.

jabłecznik, moszcz gruszkowy i miód pitny)

2204

2205

2206 00

25.000 litrów miesięcznie
3 Wyroby spirytusowe:

1) alkohol etylowy nieskażony o objętościowej

mocy alkoholu wynoszącej 80% obj. lub

więcej

2) alkohol etylowy nieskażony o objętościowej

mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.;

wódki, likiery i pozostałe napoje

spirytusowe

2207 10 00 0

2208

10.000 litrów miesięcznie
4 Wyroby tytoniowe:

1) cygara, również z obciętymi końcami,

cygaretki i papierosy, z tytoniu lub

namiastek tytoniu

2) tytoń do palenia, nawet zawierający

namiastki tytoniu w dowolnej proporcji

2402

2403 10

600.000 sztuk miesięcznie

200 kg miesięcznie

5 Pozostałe towary w ilościach zapewniających bieżącą działalność barów, mess i kantyn, prowadzonych przez Kwaterę

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.152.1484

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasady i tryb zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery.
Data aktu: 27/08/2003
Data ogłoszenia: 29/08/2003
Data wejścia w życie: 01/09/2003