Warunki zakwaterowania małoletnich bez opieki oraz standard opieki w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 sierpnia 2003 r.
w sprawie warunków zakwaterowania małoletnich bez opieki oraz standardu opieki w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy

Na podstawie art. 53 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 1176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki usytuowania ośrodka dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, zwanego dalej "ośrodkiem", w którym umieszcza się małoletnich bez opieki ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, zwanych dalej "małoletnimi";
2)
warunki wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych dla małoletnich;
3)
warunki zakwaterowania małoletnich w ośrodku;
4)
standard opieki obowiązujący w ośrodku.
§  2.
1.
Ośrodek przeznaczony do pobytu małoletniego powinien znajdować się w pobliżu szkoły oraz placówki podstawowej opieki zdrowotnej, z którą Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych.
2.
Obiekty, pomieszczenia, infrastruktura i teren ośrodka przeznaczonego do pobytu małoletniego niepełnosprawnego powinny zapewniać ich bezpieczne i samodzielne użytkowanie przez małoletniego.
3.
Małoletniego kwateruje się w wydzielonej części ośrodka.
§  3.
Na zakwaterowanie małoletniego w ośrodku przeznacza się budynki posiadające:
1)
pokoje mieszkalne 1-5-osobowe, o powierzchni zapewniającej nie mniej niż 5 m2 na osobę, oświetlone w sposób zapewniający możliwość czytania i pisania, wyposażone w:
a)
łóżka lub tapczany,
b)
szafki i lampki nocne,
c)
szafy lub miejsca w szafie na przechowywanie rzeczy osobistych;
2)
łazienki z miejscem do prania i suszenia oraz toalety w ilości umożliwiającej korzystanie z nich w sposób zapewniający intymność i zgodność z zasadami higieny;
3)
pokoje przeznaczone do:
a)
cichej nauki,
b)
wypoczynku, wyposażone w stoliki, krzesła, telewizor, gry, zabawki, książki (nie mniej niż jedno pomieszczenie na 10 dzieci),
c)
izolacji dzieci chorych, o powierzchni co najmniej 6 m2 na jednego chorego, wyposażone w umywalkę,
d)
spotkań z osobami odwiedzającymi.
§  4.
1.
Zakwaterowanie małoletniego w ośrodku odbywa się w każdym czasie.
2.
Rodzeństwo kwateruje się w jednym pokoju mieszkalnym, chyba że dobro małoletnich przemawia za rozdzieleniem rodzeństwa.
3.
Pracownik ośrodka dokonujący zakwaterowania rodzeństwa uwzględnia w miarę możliwości ich wnioski.
§  5.
Małoletniemu przebywającemu w ośrodku zapewnia się:
1)
całodobową opiekę i zaspokaja jego niezbędne potrzeby;
2)
warunki fizycznego, psychicznego i poznawczego rozwoju;
3)
poszanowanie jego podmiotowości, w szczególności przez udzielanie informacji o podejmowanych wobec niego działaniach;
4)
poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowanie i podtrzymywanie:
a)
związków emocjonalnych małoletniego z rodzeństwem i z innymi osobami bliskimi przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
tradycji, zwyczajów religijnych i ciągłości kulturowej kraju pochodzenia małoletniego;
5)
naukę:
a)
nawiązywania więzi uczuciowych oraz związków interpersonalnych,
b)
planowania i organizowania codziennych zajęć stosownie do jego wieku,
c)
organizowania czasu wolnego, w tym uczestniczenia w zajęciach kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych,
d)
nawyków i zachowań prozdrowotnych;
6)
przygotowanie do samodzielności w życiu oraz do podejmowania odpowiedzialności za własne postępowanie;
7)
wyrównanie opóźnień rozwojowych i szkolnych.
§  6.
W przypadku gdy wobec małoletniego wydano decyzję o odmowie nadania statusu uchodźcy i odmowie udzielenia zgody na pobyt tolerowany, w ośrodku podejmuje się działania mające na celu powrót małoletniego do kraju pochodzenia lub innego kraju, w którym przebywa jego rodzina.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.2)
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie postępowania wobec małoletnich cudzoziemców pozbawionych opieki w okresie postępowania o nadanie statusu uchodźcy (Dz. U. Nr 91, poz. 813), które utraci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.151.1473

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki zakwaterowania małoletnich bez opieki oraz standard opieki w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.
Data aktu: 18/08/2003
Data ogłoszenia: 29/08/2003
Data wejścia w życie: 01/09/2003