Warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywanym stażem oraz oceny umiejętności wnioskodawcy, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w zawodzie regulowanym pracownik socjalny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 25 lipca 2003 r.
w sprawie warunków, sposobu i trybu przeprowadzania testu umiejętności oraz odbywania stażu adaptacyjnego, sposobu i trybu wykonywania nadzoru nad odbywanym stażem oraz oceny umiejętności wnioskodawcy, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w zawodzie regulowanym pracownik socjalny

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W przypadku gdy program kształcenia i szkolenia w zawodzie pracownik socjalny zrealizowany przez wnioskodawcę w jego państwie różni się od programu kształcenia wymaganego w Rzeczypospolitej Polskiej, wydanie decyzji o uznaniu kwalifikacji jest uzależnione od przystąpienia przez wnioskodawcę do testu umiejętności i uzyskania pozytywnej oceny testu albo odbycia przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego i uzyskania pozytywnej oceny stażu.
2.
Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w zawodzie regulowanym pracownik socjalny, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, upowszechnia informacje o wymogach kwalifikacyjnych dla zawodu pracownik socjalny, a także wzór wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności albo odbycie stażu adaptacyjnego.
§  2.
1.
Test umiejętności lub staż adaptacyjny prowadzone są zgodnie z postanowieniem wydanym w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji w zawodzie pracownik socjalny.
2.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje z wnioskiem o przeprowadzenie testu umiejętności lub odbycie stażu adaptacyjnego.
3.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Test umiejętności obejmuje sprawdzian umiejętności zastosowania przepisów polskiego prawa, regulujących działalność pracownika socjalnego w konkretnych sytuacjach zawodowych, a w szczególności:
1)
przepisów o:
a)
pomocy społecznej,
b)
Rzeczniku Praw Obywatelskich,
c)
Rzeczniku Praw Dziecka,
d)
zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu,
e)
rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
f)
powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym,
g)
zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych,
h)
ochronie zdrowia psychicznego,
i)
wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
j)
przeciwdziałaniu narkomanii,
k)
emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
l)
funduszu alimentacyjnym,
m)
kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
n)
ochronie danych osobowych;
2)
przepisów:
a)
Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
prawa rodzinnego,
c)
postępowania administracyjnego.
§  4.
1.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w celu przeprowadzenia testu umiejętności powołuje komisję kwalifikacyjną, zwaną dalej "komisją", złożoną z:
1)
dwóch przedstawicieli Instytutu Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie;
2)
jednego przedstawiciela Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych działającej przy ministrze właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego.
2.
W posiedzeniu komisji bierze również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3.
Z posiedzenia komisji sporządzany jest protokół, który podpisują członkowie komisji.
§  5.
1.
Test umiejętności jest przeprowadzany raz w roku.
2.
Termin testu umiejętności jest podawany do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3.
Test umiejętności opracowuje Instytut Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie.
§  6.
1.
Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
2.
Test umiejętności składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
3.
Część pisemna testu umiejętności składa się z dwóch modułów:
1)
moduł pierwszy stanowi dziesięć pytań testowych, na które należy udzielić odpowiedzi o charakterze uzupełniającym lub dokonując wyboru zaprezentowanych odpowiedzi, które mają na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy dotyczącej przepisów polskiego prawa w zakresie określonym w § 3;
2)
moduł drugi stanowią trzy ćwiczenia o charakterze symulacyjnym dotyczące rozwiązania opisanego w ćwiczeniu przypadku, sytuacji problemowej występującej w rodzinie lub jednostkowej sytuacji problemowej, które mają na celu sprawdzenie umiejętności zastosowania przepisów polskiego prawa z zakresu określonego w § 3.
4.
Czas trwania części pisemnej testu umiejętności nie może przekraczać 210 minut.
5.
Pytania i możliwości odpowiedzi umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez jednostkę, w której test jest przeprowadzany.
6.
Za odpowiedź na każde pytanie dotyczące pierwszego modułu wnioskodawca może uzyskać 0-3 punktów. Zaliczenie pierwszego modułu wymaga uzyskania minimalnej liczby 18 punktów.
7.
Za odpowiedź na każde pytanie dotyczące drugiego modułu wnioskodawca może uzyskać 0-10 punktów. Zaliczenie drugiego modułu wymaga uzyskania minimalnej liczby 20 punktów.
8.
Część ustna testu umiejętności odbywa się po zakończeniu części pisemnej i dokonaniu jej oceny w tym samym dniu przez komisję. Część ustna testu umiejętności polega na rozmowie przeprowadzonej przez komisję z wnioskodawcą i dotyczy problematyki związanej z pytaniami zawartymi w części pisemnej testu oraz umożliwia wnioskodawcy udzielenie komisji dodatkowych wyjaśnień.
9.
W wyniku złożenia przez wnioskodawcę dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień komisja może dokonać podwyższenia oceny punktowej uzyskanej przez wnioskodawcę w części pisemnej.
10.
Podczas testu umiejętności wnioskodawca może korzystać z tekstów przepisów polskiego prawa, w szczególności ustaw i rozporządzeń z zakresu, o którym mowa w § 3.
§  7.
1.
Co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego przesyła do wnioskodawcy pisemne powiadomienie o miejscu i terminie przystąpienia przez niego do testu umiejętności.
2.
W terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego powiadamia wnioskodawcę o pozytywnym lub negatywnym wyniku testu.
§  8.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się w ośrodkach pomocy społecznej, zwanych dalej "ośrodkami".
2.
Wojewodowie przekazują ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, raz do roku, w terminie do dnia 15 listopada, wykaz ośrodków, w których wnioskodawcy mogą w następnym roku odbywać staż adaptacyjny.
3.
Wykaz ośrodków jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
4.
W postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, wskazuje się ośrodek, w którym wnioskodawca odbędzie staż adaptacyjny.
5.
Wnioskodawca ubiegający się o uznanie kwalifikacji na podstawie stażu adaptacyjnego, wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 2 ust. 2, przedkłada zaświadczenie wydane przez ośrodek, w którym odbędzie się staż, potwierdzające miejsce realizowania przez wnioskodawcę stażu.
6.
Wnioskodawca rozpoczyna staż adaptacyjny nie później niż 60 dni od dnia wydania postanowienia.
§  9.
1.
Wnioskodawcy nie przysługuje wynagrodzenie za okres odbywania stażu adaptacyjnego. Staż adaptacyjny odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych pomiędzy wnioskodawcą a ośrodkiem, w którym odbywany ma być staż.
2.
Staż adaptacyjny jest realizowany zgodnie z programem ustalanym przez kierownika ośrodka.
3.
Umowa, o której mowa w ust. 1, określa program stażu adaptacyjnego przewidzianego do realizacji przez wnioskodawcę w ośrodku.
4.
Długość stażu adaptacyjnego określona jest w postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§  10.
1.
Nadzór nad stażem adaptacyjnym sprawuje opiekun stażu, którym może być specjalista lub starszy specjalista pracy socjalnej zatrudniony w ośrodku. Opiekuna wyznacza na okres stażu kierownik ośrodka, w którym wnioskodawca odbywa staż.
2.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik ośrodka, w którym staż jest odbywany.
3.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4.
Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika ośrodka o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z zatwierdzonego programu stażu.
5.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik ośrodka, w którym staż jest odbywany, nie później niż w okresie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
6.
Ocena stażu adaptacyjnego dokonywana jest na piśmie i powinna zawierać opis przebiegu stażu oraz informację o przystosowaniu lub braku przystosowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu pracownik socjalny, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem.
7.
Ocenę stażu adaptacyjnego kierownik ośrodka, w którym staż był odbywany, przekazuje wnioskodawcy oraz ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie trzech dni od jej dokonania.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności/odbycie stażu adaptacyjnego1) w zawodzie regulowanym pracownik socjalny

.................................... wnosi o przeprowadzenie

(imię i nazwisko)

testu umiejętności/stażu adaptacyjnego1), zgodnie z

postanowieniem ministra właściwego do spraw zabezpieczenia

społecznego z dnia ................. w sprawie nr ........ .

Zawiadomienia proszę kierować na adres: ....................

............................................................

............................................................

.....................

(podpis)

______

1) Niepotrzebne proszę skreślić.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.142.1382

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywanym stażem oraz oceny umiejętności wnioskodawcy, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w zawodzie regulowanym pracownik socjalny.
Data aktu: 25/07/2003
Data ogłoszenia: 13/08/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004