Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r. Londyn.1993.11.04.

POPRAWKI
przyjęte w Londynie dnia 4 listopada 1993 r.
do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 4 listopada 1993 r. zostały przyjęte w Londynie na osiemnastej sesji Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej rezolucją A.735(18) Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r., w następującym brzmieniu:

Przekład

MIĘDZYNARODOWA ORGANIZACJA MORSKA

REZOLUCJA A.735(18)

przyjęta dnia 4 listopada 1993 r.

POPRAWKI DO KONWENCJI O MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI MORSKIEJ

Zgromadzenie,

biorąc pod uwagę, że podczas jego siedemnastej sesji zwyczajnej kilka delegacji wyraziło zaniepokojenie o wyniki wyborów do Rady na dwuletnią kadencję 1992-1993,

zważywszy, że Rada podczas swej sześćdziesiątej ósmej sesji powołała Doraźną Grupę Roboczą, w pracach której mogą wziąć udział wszyscy Członkowie Organizacji, w celu rozważenia ewentualnych poprawek do postanowień dotyczących wyborów do Rady,

zauważywszy z zadowoleniem, że niezbędne zmiany do Konwencji o IMO zostały już zainicjowane w ramach Organizacji i rozpatrzone w duchu dobrej woli i wzajemnego zrozumienia oraz przyjęte za powszechną zgodą Członków,

zapoznawszy się z poprawkami do Konwencji o IMO zaproponowanymi przez Doraźną Grupę Roboczą do Spraw Wyborów do Rady i zatwierdzonymi przez Radę podczas jej sześćdziesiątej dziewiątej sesji:

1.
Przyjmuje poprawki do artykułów 16, 17 i 19 Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszej rezolucji;
2.
Zwraca się do Sekretarza Generalnego Organizacji o złożenie przyjętych poprawek na ręce Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 67 Konwencji o IMO oraz przyjęcie instrumentów akceptacyjnych i deklaracji, o których mowa w artykule 68; i
3.
Prosi Członków Organizacji o zastosowanie wspomnianych poprawek w najbliższym możliwym terminie od otrzymania kopii niniejszych poprzez przekazanie odpowiednich instrumentów akceptacyjnych na ręce Sekretarza Generalnego zgodnie z artykułem 68 konwencji.

ZAŁĄCZNIK

POPRAWKI DO KONWENCJI O MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI MORSKIEJ

CZĘŚĆ  VI

Rada

Artykuł  16

Artykuł 16 otrzymuje brzmienie:

"W skład Rady wchodzi czterdziestu Członków wybranych przez Zgromadzenie.".

Artykuł  17

Artykuł 17 otrzymuje brzmienie:

"Przy wyborze Członków Rady Zgromadzenie przestrzega następujących kryteriów:

a) dziesięciu Członków pochodzi z krajów najbardziej zainteresowanych świadczeniem międzynarodowych usług w zakresie przewozów morskich;

b) dziesięciu Członków pochodzi z innych krajów w najwyższym stopniu zainteresowanych międzynarodowym handlem morskim;

c) dwudziestu Członków pochodzi z krajów niewybranych na podstawie a) lub b), które są szczególnie zainteresowane transportem morskim lub żeglugą, a których wybór do Rady zapewni reprezentację wszystkich ważniejszych obszarów geograficznych świata.".

Artykuł  19b)

Artykuł 19b) otrzymuje brzmienie:

"b) dwudziestu sześciu Członków Rady stanowi quorum.".

Po zapoznaniu się z powyższymi poprawkami, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- zostały one uznane za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nich zawartych,

- są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone,

- będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 16 listopada 1995 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024