Tryb wpisywania lekarzy na listę lekarzy orzeczników oraz skreślania z niej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 11 lipca 2003 r.
w sprawie trybu wpisywania lekarzy na listę lekarzy orzeczników oraz skreślania z niej

Na podstawie art. 108 ust. 8 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wpisu na listę lekarzy orzeczników dokonuje się na wniosek złożony przez lekarza spełniającego wymagania, o których mowa w art. 108 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, zwanej dalej "ustawą".
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera następujące dane:
1)
nazwisko i imię lub imiona lekarza;
2)
nr dokumentu potwierdzającego tożsamość;
3)
nr prawa wykonywania zawodu;
4)
miejsce zamieszkania, numer telefonu, telefaksu lub adres poczty elektronicznej;
5)
nazwę i siedzibę izby lekarskiej, której lekarz jest członkiem;
6)
miejsce wykonywania badań lotniczo-lekarskich;
7)
dotyczące spełnienia wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 112 ust. 1 ustawy lub w przepisach międzynarodowych, o których mowa w art. 3 ust. 5 ustawy.
3.
Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 108 ust. 1 pkt 1-3 ustawy.
§  2.
Naczelny Lekarz Lotnictwa Cywilnego, zwany dalej "Naczelnym Lekarzem", weryfikuje pod względem formalnym załączone do wniosku dokumenty i po stwierdzeniu, że lekarz:
1)
spełnia wymagania określone w art. 108 ust. 1 pkt 1-3 ustawy,
2)
zapewnia wykonywanie badań lotniczo-lekarskich zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 112 ust. 1 ustawy oraz przepisami międzynarodowymi, o których mowa w art. 3 ust. 5 ustawy

- przekazuje całość dokumentacji Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zwanemu dalej "Prezesem Urzędu", wraz z wnioskiem o wpisanie lekarza na listę lekarzy orzeczników.

§  3.
1.
Wpis lekarza na listę lekarzy orzeczników następuje z urzędu, z chwilą wydania przez Prezesa Urzędu decyzji o wpisie zainteresowanego lekarza na listę lekarzy orzeczników.
2.
Lista lekarzy orzeczników prowadzona jest w formie księgi rejestrowej, składającej się z kolejno ponumerowanych kart ewidencyjnych.
3.
Dla każdego lekarza orzecznika zakłada się odrębną kartę ewidencyjną, której wzór określa załącznik do rozporządzenia.
4.
Błędy pisarskie oraz inne oczywiste omyłki we wpisach przekreśla się linią w sposób umożliwiający odczytanie pierwotnego tekstu.
5.
Osoba dokonująca wpisu na listę, zmiany we wpisie lub skreślenia z listy zamieszcza datę wpisu i składa swój podpis.
6.
Ponownego wpisu na listę lekarzy orzeczników lekarza, który został uprzednio skreślony z tej listy, dokonuje się na odrębnej karcie ewidencyjnej pod nowym numerem.
§  4.
Lekarz orzecznik jest obowiązany poinformować Prezesa Urzędu, za pośrednictwem Naczelnego Lekarza, o zaistnieniu sytuacji, o których mowa w art. 108 ust. 6 pkt 2, 3 i 5 ustawy, oraz uniemożliwiających przeprowadzanie badań lotniczo-lekarskich zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 112 ust. 1 ustawy lub przepisami międzynarodowymi, o których mowa w art. 3 ust. 5 ustawy, oraz o wszelkich zmianach w danych objętych listą lekarzy orzeczników, w terminie 14 dni od dnia ich zaistnienia.
§  5.
1.
Skreślenia lekarza z listy lekarzy orzeczników dokonuje się na wniosek lekarza złożony do Prezesa Urzędu, za pośrednictwem Naczelnego Lekarza lub na wniosek Naczelnego Lekarza w przypadkach określonych w art. 108 ust. 6 ustawy.
2.
W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, przez Naczelnego Lekarza powiadamia on na piśmie lekarza, którego wniosek dotyczy, oraz informuje o przyczynie jego złożenia.
§  6.
Skreślenie lekarza z listy lekarzy orzeczników następuje z urzędu:
1)
z chwilą wydania przez Prezesa Urzędu decyzji o skreśleniu lekarza z listy lekarzy orzeczników - w przypadkach, o których mowa w art. 108 ust. 6 pkt 2-4 ustawy;
2)
z dniem określonym przez Prezesa Urzędu w decyzji o skreśleniu lekarza z listy lekarzy orzeczników - w przypadkach, o których mowa w art. 108 ust. 6 pkt 1 i 5 ustawy;
3)
z dniem określonym, zgodnie z wnioskiem zainteresowanego lekarza, przez Prezesa Urzędu w decyzji o skreśleniu lekarza z listy lekarzy orzeczników - w przypadkach innych niż określone w art. 108 ust. 6 ustawy.
§  7.
Ponownego wpisu na listę lekarzy orzeczników lekarza, który został uprzednio skreślony z tej listy, dokonuje się w trybie określonym w § 1-3.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Komunikacji z dnia 10 września 1986 r. w sprawie personelu lotniczego (Dz. U. Nr 41, poz. 199 oraz z 2001 r. Nr 131, poz. 1476), które utraciło moc z dniem 17 listopada 2002 r. na podstawie art. 222 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR KARTY EWIDENCYJNEJ LEKARZA ORZECZNIKA

KARTA EWIDENCYJNA LEKARZA ORZECZNIKA Nr 00/ ........... /rok
Imię i nazwisko lekarza

Numer dokumentu potwierdzającego tożsamość

Data wpisu lekarza na listę
Adres zamieszkania lekarza - nr tel., faksu, adres poczty e-mail
Nr prawa wykonywania zawodu lekarza
Nr i data decyzji o wpisie lekarza na listę
Nr i data decyzji o skreśleniu lekarza z listy
Data skreślenia lekarza z listy
Przyczyna skreślenia lekarza z listy
Nazwa i siedziba Izby Lekarskiej, której lekarz jest członkiem
Posiadane specjalizacje lekarskie, tytuł naukowy
Miejsce wykonywania badań lekarskich
Ukończone dodatkowe szkolenia z medycyny lotniczej
Uwagi
Data i podpis osoby dokonującej wpisu

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.139.1331

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wpisywania lekarzy na listę lekarzy orzeczników oraz skreślania z niej.
Data aktu: 11/07/2003
Data ogłoszenia: 08/08/2003
Data wejścia w życie: 23/08/2003