Obowiązek meldunkowy żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 30 czerwca 2003 r.
w sprawie obowiązku meldunkowego żołnierzy w czynnej służbie wojskowej

Na podstawie art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres i sposób zameldowania oraz wymeldowania żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz sposób prowadzenia ewidencji ludności w budynkach pozostających w zarządzie organów wojskowych.
§  2.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej dokonują zameldowania i wymeldowania w organie gminy, w sposób określony w ustawie z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, chyba że przepisy niniejszego rozporządzenia stanowią inaczej.
§  3.
1.
Żołnierze zawodowi korzystający z zakwaterowania tymczasowego w hotelach i internatach garnizonowych lub pokojach noclegowych dokonują zameldowania i wymeldowania na pobyt czasowy w tych obiektach albo w jednostce wojskowej udzielającej miejsca w pokoju noclegowym.
2.
Żołnierze zawodowi skierowani na studia (naukę, szkolenie) w akademiach, szkołach, ośrodkach wojskowych i korzystający z zakwaterowania we wspólnych kwaterach stałych lub w obiektach, o których mowa w ust. 1, dokonują zameldowania i wymeldowania na pobyt czasowy w tych obiektach.
3.
Żołnierze zawodowi zakwaterowani na okrętach dokonują zameldowania i wymeldowania na pobyt czasowy u dowódcy jednostki wojskowej, w której pełnią służbę.
§  4.
1.
Żołnierze odbywający: zasadniczą służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe studentów i absolwentów szkół wyższych, ćwiczenia wojskowe, służbę okresową, służbę wojskową w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych, a także pełniący zawodową służbę wojskową w okresie próbnym lub służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, dokonują zameldowania i wymeldowania na pobyt czasowy w miejscu pełnienia służby u dowódcy jednostki wojskowej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do żołnierzy zawodowych podlegających zakwaterowaniu zbiorowemu.
§  5.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej przebywający w szpitalach wojskowych, wojskowych domach i zespołach wypoczynkowych dokonują zameldowania i wymeldowania na pobyt czasowy u komendanta (kierownika) tego obiektu.
§  6.
1.
Zameldowania na pobyt czasowy w hotelach i internatach garnizonowych lub pokojach noclegowych, a także w szpitalach wojskowych, wojskowych domach i zespołach wypoczynkowych, dokonuje się ustnie, podając datę przybycia, zamierzony czas trwania pobytu oraz przedstawiając dowód osobisty lub wojskowy dokument osobisty.
2.
Wymeldowania z pobytu czasowego, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się ustnie, podając datę opuszczenia obiektu.
§  7.
1.
Ewidencję ludności w budynkach pozostających w zarządzie organów wojskowych prowadzi się w formie książki zameldowań.
2.
W książce zameldowań wpisuje się:
1)
nazwisko i imię (imiona);
2)
imiona rodziców;
3)
datę i miejsce urodzenia;
4)
adres miejsca pobytu stałego;
5)
datę przybycia i zamierzony czas trwania pobytu;
6)
oznaczenie dokumentu stwierdzającego tożsamość;
7)
datę wymeldowania.

Przyjmujący zgłoszenie potwierdza wpisane dane podpisem w książce zameldowań.

3.
Książka zameldowań może zawierać dodatkowe rubryki przeznaczone do dokonywania zapisów niezbędnych dla potrzeb wewnętrznych jednostki.
§  8.
1.
Osobę uprawnioną do prowadzenia książki zameldowań w szpitalach wojskowych, a także wojskowych domach i zespołach wypoczynkowych, wyznacza komendant (kierownik).
2.
W hotelach i internatach garnizonowych książkę zameldowań prowadzi kierownik hotelu (internatu) lub osoba przez niego wyznaczona, a w pokojach noclegowych - osoba wyznaczona przez dowódcę jednostki wojskowej.
§  9.
1.
Zameldowanie żołnierzy, o których mowa w § 3 i 4, następuje z dniem stawienia się w miejscu pełnienia czynnej służby wojskowej poprzez stwierdzenie tego faktu w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej (komendanta akademii, szkoły, ośrodka wojskowego).
2.
Wymeldowanie żołnierzy, o których mowa w ust. 1, następuje z dniem opuszczenia miejsca pełnienia służby lub zwolnienia z czynnej służby wojskowej poprzez stwierdzenie tego faktu w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 110, poz. 1189, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 78, poz. 716 oraz z 2003 r. Nr 128, poz. 1176 i Nr 130, poz. 1190.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024