Tryb składania wniosków o umieszczenie w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach i o skreślenie z tego wykazu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI1)
z dnia 3 lipca 2003 r.
w sprawie trybu składania wniosków o umieszczenie w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach i o skreślenie z tego wykazu

Na podstawie art. 28 ust. 11 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
O umieszczenie w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach, zwanym dalej "wykazem", mogą występować:
1)
jednostki organizacyjne szkół wyższych,
2)
instytuty naukowo-badawcze,
3)
placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk,
4)
urzędowe laboratoria weterynaryjne i wytwórnie produktów leczniczych lub biopreparatów

- zwane dalej "jednostkami organizacyjnymi".

2.
Wniosek o umieszczenie w wykazie kierownik jednostki organizacyjnej składa do ministra właściwego do spraw nauki, zwanego dalej "Ministrem". Wniosek składa się na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia, oraz w formie elektronicznej (na dyskietce).
§  2.
1.
Minister rozpatruje wniosek o umieszczenie jednostki organizacyjnej w wykazie w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku tej jednostki. W szczególnym przypadku Minister może przedłużyć ten termin, jednak nie dłużej niż o miesiąc.
2.
O umieszczeniu jednostki organizacyjnej w wykazie Minister zawiadamia:
1)
wnioskodawcę;
2)
Krajową Komisję Etyczną do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach;
3)
Inspekcję Weterynaryjną.
3.
O odmowie umieszczenia w wykazie Minister zawiadamia jednostkę organizacyjną.
§  3.
1.
Minister skreśla jednostkę organizacyjną z wykazu na wniosek kierownika tej jednostki, Głównego Lekarza Weterynarii lub z inicjatywy własnej, jeżeli:
1)
jednostka zaprzestała przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach;
2)
przeprowadzona kontrola stwierdziła nieprawidłowości w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt;
3)
jednostka nie spełnia warunków niezbędnych do przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.
2.
Minister zawiadamia jednostkę organizacyjną o skreśleniu tej jednostki z wykazu.
3.
Jednostka organizacyjna może ponownie wystąpić z wnioskiem o umieszczenie w wykazie po upływie roku od dnia skreślenia jej z wykazu.
§  4.
1.
Minister umieszcza w wykazie jednostki organizacyjne wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1999 r. w sprawie wykazu placówek naukowych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach (Dz. U. Nr 99, poz. 1159 oraz z 2001 r. Nr 32, poz. 360).
2.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, składają w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia wniosek na formularzu, o którym mowa w § 1 ust. 2, oraz w formie elektronicznej (na dyskietce).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2).
______

1) Minister Nauki kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 852 oraz z 2003 r. Nr 55, poz. 480).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1999 r. w sprawie wykazu placówek naukowych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach (Dz. U. Nr 99, poz. 1159 oraz z 2001 r. Nr 32, poz. 360), utrzymanym w mocy na podstawie art. 6 ustawy z dnia 6 czerwca 2002 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 135, poz. 1141).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK

o umieszczenie w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach

1. Dane jednostki organizacyjnej

1) Nazwa i adres jednostki1): 2) Rok powstania jednostki:
3) Województwo: 4) Kod:
5) Telefon: 6) Faks: 7) e-mail:
8) Rodzaj jednostki 2):

2. Dane kierownika - dyrektora jednostki organizacyjnej

1) Imię: 2) Nazwisko:
3) Tytuł naukowy/stopień naukowy: 4) Stanowisko:

3. Charakterystyka jednostki organizacyjnej (informacja o głównych kierunkach prac jednostki organizacyjnej).

4. Uzasadnienie konieczności prowadzenia doświadczeń i testów z wykorzystaniem zwierząt.

5. Warunki hodowli lub przetrzymywania zwierząt3).

6. Informacja o osobach mających prowadzić doświadczenia i testy z wykorzystaniem zwierząt na podstawie indywidualnego zezwolenia (ile osób i o jakich kwalifikacjach).

Oświadczam, że przyjmuję do wiadomości, że podanie nieprawdziwych lub niepełnych informacji może być przyczyną negatywnego rozpatrzenia wniosku.

.......................... ..............................

(miejscowość i data) (pieczęć i podpis kierownika

jednostki)

UWAGA:

Umieszczenie w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach nie jest zezwoleniem na prowadzenie tych doświadczeń.

______

1) Należy podać dokładną nazwę i adres jednostki organizacyjnej ubiegającej się o umieszczenie w wykazie jednostek uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach (kolejno od jednostki podstawowej do nadrzędnej, np. pracownia, zakład, instytut, wydział, uczelnia).

2) Należy wpisać rodzaj jednostki organizacyjnej, np. jednostka organizacyjna szkoły wyższej, instytut naukowo-badawczy, placówka naukowa Polskiej Akademii Nauk, urzędowe laboratorium weterynaryjne, wytwórnia produktów leczniczych lub biopreparatów.

(3) Jednostka organizacyjna przedstawia opis obiektów hodowlanych, obiektów do przetrzymywania zwierząt podając:

- jej dokładny adres,

- imię i nazwisko oraz adres, telefon, faks, e-mail kierownika obiektów hodowlanych, obiektów do przetrzymywania zwierząt,

- warunki hodowli, przetrzymywania zwierząt (opis pomieszczeń, sprzęt i wyposażenie), warunki zoohigieniczne (temperatura, wilgotność itd.),

- kwalifikacje osób sprawujących opiekę i pielęgnację nad zwierzętami,

- sposób zapewnienia opieki weterynaryjnej,

- opinię powiatowego lekarza weterynarii odnośnie do spełnienia przez jednostkę warunków bytowych w prowadzonych hodowlach i obiektach do przetrzymywania zwierząt laboratoryjnych.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.138.1317

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb składania wniosków o umieszczenie w wykazie jednostek organizacyjnych uprawnionych do przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach i o skreślenie z tego wykazu.
Data aktu: 03/07/2003
Data ogłoszenia: 07/08/2003
Data wejścia w życie: 22/08/2003