Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać gęstościomierze oscylacyjne do pomiaru gęstości cieczy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 12 czerwca 2003 r.
w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać gęstościomierze oscylacyjne do pomiaru gęstości cieczy

Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
gęstościomierzu, należy przez to rozumieć gęstościomierz oscylacyjny przeznaczony do pomiaru gęstości cieczy w zakresie od 450 kg x m-3 do 2.000 kg x m-3, działający na zasadzie pomiaru okresu lub częstotliwości drgań układu napełnionego badaną cieczą lub przez tę ciecz otoczonego, które są jednoznacznie zależne od jej gęstości;
2)
rozdzielczości, należy przez to rozumieć różnicę wskazań odpowiadającą najmniejszej zmianie wskazań;
3)
stałych gęstościomierza, należy przez to rozumieć współczynniki określające zależność wartości gęstości cieczy od zmierzonego okresu drgań lub częstotliwości drgań.
§  2.
1.
W skład gęstościomierza wchodzą w szczególności:
1)
układ drgający - cela pomiarowa - napełniany mierzoną cieczą lub tą cieczą otoczony;
2)
urządzenie wzbudzające drgania oraz urządzenie do regulacji drgań;
3)
urządzenie do pomiaru i wskazywania okresu lub częstotliwości drgań oraz gęstości badanej cieczy;
4)
urządzenie do pomiaru i wskazywania temperatury cieczy;
5)
urządzenie rozpoznające i sygnalizujące zakłócenia w funkcjonowaniu gęstościomierza oraz błędy w obsłudze.
2.
Urządzenia wskazujące, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, powinny wyświetlać odpowiednio:
1)
wartości gęstości wraz z oznaczeniem jednostki miary;
2)
wartości okresu lub częstotliwości drgań celi pomiarowej;
3)
wartości temperatury cieczy wraz z oznaczeniem jednostki miary;
4)
stałe gęstościomierza.
3.
Wartości i stałe, o których mowa w ust. 2, powinny być wykazywane z rozdzielczością umożliwiającą odczyt 1/10 wartości błędu granicznego dopuszczalnego.
4.
Ponadto w skład gęstościomierza mogą wchodzić urządzenia przeznaczone do:
1)
termostatyzacji badanej cieczy;
2)
przechowywania, przekazywania i wydruku danych;
3)
przeliczania gęstości i wskazywania wyników pomiarów w jednostkach miary wielkości fizycznej jednoznacznie zależnej od gęstości.
5.
Stany nieprawidłowe powinny być sygnalizowane przed wskazaniem lub wydrukowaniem wyniku pomiaru albo powinny uniemożliwiać wskazanie lub wydrukowanie wyniku.
§  3.
Gęstościomierz powinien być tak skonstruowany, aby pracował prawidłowo albo wyświetlał komunikat o błędzie w przypadku wystąpienia:
1)
pola elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości od 80 MHz do 1.000 MHz, o natężeniu pola elektrycznego do 3 V/m, z modulacją amplitudową fali nośnej sygnałem sinusoidalnym 1 kHz z głębokością 80 %;
2)
wyładowania elektrostatycznego o napięciu do 6 kV w przypadku wyładowania stykowego, o napięciu do 8 kV w przypadku wyładowania przez przerwę powietrzną;
3)
serii impulsów o wysokiej częstotliwości wartości do 1 kV na przyłączeniach napięcia, do 0,5 kV na pozostałych przewodach;
4)
nakładania się napięcia sieciowego w przypadku napięć sinusoidalnych w zakresie częstotliwości od 150 kHz do 80 MHz, wartość efektywna napięcia do 3 V; z modulacją amplitudową fali nośnej sygnałem sinusoidalnym 1 kHz z głębokością 80 %;
5)
krótkotrwałego zaniku napięcia poniżej 200 ms;
6)
wahania napięcia w sieci w zakresie od -15 % do +10 % napięcia nominalnego.
§  4.
1.
Na gęstościomierzu powinny być zamieszczone w sposób trwały i czytelny w szczególności:
1)
nazwa i typ gęstościomierza;
2)
numer fabryczny;
3)
nazwa lub znak producenta;
4)
znak zatwierdzenia typu, jeżeli został nadany.
2.
Na celi pomiarowej gęstościomierza przeznaczonego do pomiaru gęstości przepływającej cieczy należy oznaczyć kierunek przepływu.
§  5.
1.
Błędy graniczne dopuszczalne gęstościomierza wynoszą ±10 x n, gdzie n jest rozdzielczością przyrządu, przy czym nie powinny przekraczać ±1 kg x m-3.
2.
Błędy graniczne dopuszczalne urządzenia do pomiaru temperatury nie powinny przekraczać iloczynu błędu granicznego dopuszczalnego gęstościomierza i współczynnika równego 0,1 °C x m3 x kg-1.
3.
Różnica między temperaturą cieczy wskazywaną i rzeczywistą nie powinna przekraczać iloczynu błędu granicznego dopuszczalnego gęstościomierza i współczynnika równego 0,2 °C x m3 x kg-1.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024