Wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 września 2000 r.
w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 133, poz. 883, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 2, poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, zwany dalej "równoważnikiem pieniężnym", przyznaje się funkcjonariuszowi Służby Więziennej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", który zajmuje:
1)
lokal mieszkalny przydzielony na podstawie decyzji administracyjnej,
2)
spółdzielczy lokal mieszkalny,
3)
lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu, za który jest obowiązany płacić czynsz regulowany,
4)
dom jednorodzinny, dom mieszkalno-pensjonatowy lub lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość,
5)
tymczasową kwaterę.
2.
Równoważnik pieniężny przyznaje się funkcjonariuszowi, który nie otrzymuje równoważnika pieniężnego z tytułu braku lokalu mieszkalnego.
§  2.
1.
Wysokość równoważnika pieniężnego wynosi 100 zł za normę powierzchni mieszkalnej, przysługującej funkcjonariuszowi i każdemu członkowi jego rodziny, określonemu w art. 86 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej.
2.
Kwota, o której mowa w ust. 1, podlega corocznej waloryzacji o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, prognozowany w ustawie budżetowej na dany rok.
§  3.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu do służby w innej miejscowości, który otrzymał tymczasową kwaterę bez zwolnienia lokalu mieszkalnego w poprzedniej miejscowości pełnienia służby, przysługuje równoważnik pieniężny za remont jednego z zajmowanych lokali mieszkalnych.
§  4.
W razie zbiegu uprawnień do równoważnika pieniężnego z tytułu służby obojga małżonków, przysługuje jeden równoważnik pieniężny za remont wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego, ustalony według zasad określonych w § 2 ust. 1.
§  5.
1.
Wysokość równoważnika pieniężnego ustala się według uprawnień przysługujących funkcjonariuszowi na dzień 1 stycznia danego roku, na podstawie oświadczenia mieszkaniowego składanego przez funkcjonariusza. Wzór oświadczenia mieszkaniowego stanowi załącznik do rozporządzenia.
2.
Wypłaty równoważnika pieniężnego, o którym mowa w ust. 1, dokonuje w danym roku kalendarzowym jednostka organizacyjna Służby Więziennej, w której funkcjonariusz pobiera uposażenie, w terminie do dnia 30 czerwca za cały rok kalendarzowy.
§  6.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do emeryta i rencisty Służby Więziennej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i z 1998 r. Nr 162, poz. 1118).
2.
Członkowi rodziny uprawnionemu do renty rodzinnej po funkcjonariuszu, który w chwili śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty Służby Więziennej, oraz po zmarłym emerycie lub renciście Służby Więziennej przyznaje się równoważnik pieniężny na czas posiadania uprawnień do renty rodzinnej po funkcjonariuszu.
3.
Równoważnik pieniężny wypłaca się emerytowi i renciście w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, w której emeryt lub rencista ostatnio pełnił służbę, lub, na jego wniosek, w jednostce organizacyjnej najbliższej miejsca jego zamieszkania. Osobom, o których mowa w ust. 2, równoważnik wypłaca się w jednostce organizacyjnej, w której zmarły funkcjonariusz, emeryt lub rencista ostatnio pełnił służbę.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lipca 1997 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 3, poz. 22).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia i ma zastosowanie do równoważnika pieniężnego należnego od dnia 1 stycznia 2000 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

.......................... ..................

(stopień, nazwisko i imię) (data)

..........................

(stopień i stanowisko

według etatu lub w dniu

zwolnienia ze służby)

..........................

(adres zamieszkania)

OŚWIADCZENIE MIESZKANIOWE

W celu ustalenia wysokości należnego mi równoważnika

pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego

oświadczam, że w lokalu .....................................

.............................................................

(zarządzanym przez jednostkę organizacyjną Służby

Więziennej, spółdzielczym, gminnym, własnym, innym)

pod wyżej wskazanym adresem, wspólnie ze mną zamieszkują

następujące osoby, według stanu na dzień 1 stycznia ...... r.:

Lp. Nazwisko i imię Stopień

pokrewieństwa

Rok urodzenia dzieci Uwagi
1 wnioskodawca -
2
3
4
5

Jednocześnie oświadczam, że żadna z wymienionych osób nie

otrzymuje z tytułu pełnienia służby w Służbie Więziennej

równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu

mieszkalnego lub brak mieszkania, a ponadto wymienione pod lp.

........ dzieci (własne, małżonka, przysposobione, przyjęte na

wychowanie w ramach rodziny zastępczej) pozostają na moim

utrzymaniu i:

1) nie osiągnęły pełnoletności*),

2) kształcą się w szkole i nie ukończyły 25 roku życia*),

3) ze względu na inwalidztwo I lub II grupy są niezdolne do

wykonywania pracy*).

Rodzice i teściowie wspólnie ze mną zamieszkujący,

wymienieni pod lp. .......:

1) nie posiadają własnych źródeł utrzymania*),

2) ze względu na inwalidztwo I lub II grupy wymagają mojej

opieki*).

Spośród wyżej wymienionych uprawnienie do dodatkowej normy

posiadają:

1) osoba wymieniona pod lp. ......... - z tytułu zajmowanego

stanowiska lub posiadanego stopnia służbowego Służby

Więziennej,

2) osoba wymieniona pod lp. ......... - jw. lub z innego

tytułu (podać jakiego) .....................

Oświadczam, że powyższe dane są zgodne z istniejącym stanem

faktycznym.

.......................

(podpis)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

USTALENIE UPRAWNIENIA

Łącznie uprawnień ..... x .................. = ................

(kwota równoważnika) (należność w zł)

Obliczenie sporządził: Zatwierdził:

............................. ...................

(imię i nazwisko, stanowisko) (kierownik działu

kwatermistrzowskiego)

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.84.951

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego.
Data aktu: 22/09/2000
Data ogłoszenia: 12/10/2000
Data wejścia w życie: 27/10/2000, 01/01/2000