Zm.: ustawa o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw.

USTAWA
z dnia 28 kwietnia 2000 r.
o zmianie ustawy o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw.

Art.  1.

W ustawie z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 770) wprowadza się następujące zmiany:

1)
użyte w art. 4 w ust. 2 w pkt 1, w art. 6 w ust. 1, w art. 17 w ust. 1, 3 i 4, w art. 18 w ust. 2 i 4, w art. 22 w ust. 2 w pkt 1 i w art. 23 w ust. 2 w różnych przypadkach wyrazy "Minister Gospodarki" zastępuje się użytymi w tych samych przypadkach wyrazami "minister właściwy do spraw gospodarki";
2)
użyte w art. 4 w ust. 2 w pkt 2 i w art. 22 w ust. 2 w pkt 2 w różnych przypadkach wyrazy "Minister Zdrowia i Opieki Społecznej" zastępuje się użytymi w tych samych przypadkach wyrazami "minister właściwy do spraw zdrowia";
3)
w art. 10:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Agencja Rezerw Materiałowych podlega ministrowi właściwemu do spraw gospodarki.",

b)
w ust. 4 wyrazy "Ministra Gospodarki" zastępuje się wyrazami "ministra właściwego do spraw gospodarki";
4)
w art. 11 ust. 4-6 otrzymują brzmienie:

"4. Agencja Rezerw Materiałowych działa na podstawie ustawy i statutu.

5. Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres działania Agencji Rezerw Materiałowych określa statut nadany, w drodze rozporządzenia, przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

6. Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wynagrodzenie Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych.";

5)
w art. 12:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Agencja Rezerw Artykułów Sanitarnych podlega ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.",

b)
w ust. 4 wyrazy "Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej" zastępuje się wyrazami "ministra właściwego do spraw zdrowia";
6)
w art. 13 ust. 4-6 otrzymują brzmienie:

"4. Agencja Rezerw Artykułów Sanitarnych działa na podstawie ustawy i statutu.

5. Organizację wewnętrzną i szczegółowy tryb działania Agencji Rezerw Artykułów Sanitarnych określa statut nadany, w drodze rozporządzenia, przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

6. Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wynagrodzenie Prezesa Agencji Rezerw Artykułów Sanitarnych.";

7)
w art. 14:
a)
w ust. 4 w pkt 2 wyrazy "Ministra Finansów" zastępuje się wyrazami "ministra właściwego do spraw finansów publicznych",
b)
dodaje się ust. 6 i 7 w brzmieniu:

"6. Minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Rezerw Materiałowych.

7. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Rezerw Artykułów Sanitarnych.";

8)
w art. 17 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia rejestru podmiotów obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych, uwzględniając w szczególności datę rozpoczęcia działalności, jej przedmiot, dane o wielkości produkcji oraz to, że jednostką właściwą do prowadzenia rejestru jest Agencja Rezerw Materiałowych.";

9)
w art. 22 w ust. 2 w pkt 3 wyrazy "Prezesa Rady Ministrów" zastępuje się wyrazami "ministra właściwego do spraw rynków rolnych".
Art.  2.

Do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie przepisów ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż przez okres sześciu miesięcy od dnia jej wejścia w życie, zachowują moc dotychczasowe przepisy wykonawcze, jeżeli nie są z nią sprzeczne.

Art.  3.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024