Kryteria obliczania wynagrodzenia za wykonywanie czynności związanych ze spisem oraz wysokość i zasady przyznawania dodatków spisowych i nagród.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 2000 r.
w sprawie kryteriów obliczania wynagrodzenia za wykonywanie czynności związanych ze spisem oraz wysokości i zasad przyznawania dodatków spisowych i nagród.

Na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 1999 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2001 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osobom wykonującym czynności związane z przygotowaniem, przeprowadzeniem i opracowaniem wyników narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań, zwanego dalej "spisem", na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło, przysługuje wynagrodzenie obliczone według kryteriów podanych w ust. 2.
2.
Kryteriami obliczenia wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, są:
1)
dla rachmistrzów spisowych - liczba wypełnionych formularzy spisowych, z uwzględnieniem:
a)
liczby spisanych mieszkań,
b)
liczby spisanych osób,
c)
poprawności wypełnionych formularzy spisowych,
d)
zróżnicowania terenowych warunków pozyskiwania danych spisowych,
2)
dla osób wykonujących prace związane z opracowaniem materiałów spisowych - liczba opatrzonych symbolami, skontrolowanych i zarejestrowanych formularzy spisowych, z uwzględnieniem:
a)
liczby osób spisanych na formularzu spisowym,
b)
terminowości i jakości wykonanej pracy,
3)
dla osób wykonujących prace inne niż określone w pkt 1 i 2 - zakres, jakość i terminowość zleconej do wykonania pracy.
§  2.
1.
Dodatek spisowy jest ustalany miesięcznie w granicach 20-60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym przyznanie dodatku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
2.
Dodatki spisowe przyznają:
1)
zastępcom wojewódzkich komisarzy spisowych - Prezes Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalny Komisarz Spisowy,
2)
zastępcom gminnych komisarzy spisowych - wójt, burmistrz, prezydent miasta jako gminny komisarz spisowy,
3)
pracownikom urzędów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego oddelegowanym przez komisarzy spisowych do pracy w wojewódzkich biurach spisowych - dyrektor urzędu statystycznego na wniosek wojewódzkiego komisarza spisowego,
4)
pracownikom urzędów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego oddelegowanym przez komisarzy spisowych do pracy w gminnych biurach spisowych - wójt, burmistrz, prezydent miasta jako gminny komisarz spisowy,
5)
innym niż wymienieni w pkt 3 i 4 pracownikom służb statystyki publicznej, wykonującym prace związane ze spisem - odpowiednio Prezes Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalny Komisarz Spisowy i dyrektor urzędu statystycznego.
3.
Dodatek spisowy jest przyznawany na czas określony i wypłacany za czas przepracowany w danym miesiącu, nie później niż do ostatniego dnia miesiąca.
4.
W przypadku okresowego niewykonywania prac związanych ze spisem, dodatek spisowy jest wypłacany w wysokości proporcjonalnej do czasu przepracowanego na rzecz spisu.
5.
Dodatek spisowy nie przysługuje w przypadku niewykonania prac związanych ze spisem lub w razie stwierdzenia, że prace na rzecz spisu są wykonywane w sposób wadliwy.
§  3.
1.
Wysokość nagrody za wykonywanie prac związanych z przygotowaniem, przeprowadzeniem i opracowaniem wyników spisu, z zastrzeżeniem ust. 2, nie może przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2.
Wysokość nagrody dla komisarzy spisowych i zastępców komisarzy spisowych nie może przekroczyć 2-krotności wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
3.
Nagrody przyznaje:
1)
wojewódzkim komisarzom spisowym i ich zastępcom - Prezes Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalny Komisarz Spisowy,
2)
gminnym komisarzom spisowym i ich zastępcom - dyrektor urzędu statystycznego na wniosek wojewódzkiego komisarza spisowego,
3)
pracownikom urzędów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego i służb statystyki publicznej oddelegowanym przez komisarzy spisowych do pracy w wojewódzkich biurach spisowych i gminnych biurach spisowych - dyrektor urzędu statystycznego,
4)
innym niż wymienieni w pkt 3 pracownikom służb statystyki publicznej wykonującym prace związane ze spisem - odpowiednio Prezes Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalny Komisarz Spisowy i dyrektor urzędu statystycznego.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.22.276

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria obliczania wynagrodzenia za wykonywanie czynności związanych ze spisem oraz wysokość i zasady przyznawania dodatków spisowych i nagród.
Data aktu: 15/03/2000
Data ogłoszenia: 31/03/2000
Data wejścia w życie: 15/04/2000