Tryb sporządzania informacji, gromadzenie i udostępnianie danych o sieci dróg publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 28 lutego 2000 r.
w sprawie trybu sporządzania informacji, gromadzenia i udostępniania danych o sieci dróg publicznych. *

Na podstawie art. 18 ust. 11 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 14, poz. 60, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 75, poz. 332, z 1993 r. Nr 47, poz. 212, z 1994 r. Nr 127, poz. 627, z 1997 r. Nr 6, poz. 31, Nr 80, poz. 497, Nr 106, poz. 677 i Nr 123, poz. 780, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych gromadzi dane dotyczące dróg publicznych, sporządzane zgodnie z przepisami o numeracji i ewidencji dróg oraz obiektów mostowych, oraz sporządza informacje o sieci tych dróg, dla celów:
1)
statystycznych,
2)
określenia kwoty przeznaczonej na część drogową subwencji ogólnej dla powiatów, miast na prawach powiatu i województw,
3)
obronności.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, gromadzone są poprzez wypełnienie formularza danych o sieci dróg publicznych. Wzory formularzy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 3, gromadzone są poprzez wypełnienie karty obiektu mostowego oraz poprzez sporządzenie i prowadzenie mapy techniczno-eksploatacyjnej dróg publicznych, określonych w przepisach, o których mowa w ust. 1.
4.
Dane, o których mowa w ust. 1, Generalny Dyrektor Dróg Publicznych udostępnia każdorazowo na żądanie uprawnionych do ich otrzymania organów administracji publicznej.
§  2.
1.
Zarządca dróg w granicach miasta na prawach powiatu oraz inni zarządcy dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych gromadzą dane wyszczególnione w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 i przekazują je Generalnemu Dyrektorowi Dróg Publicznych.
2.
Dane przekazywane są raz w roku w terminie do końca jego pierwszego kwartału według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego.
§  3.
1.
Zarządcy dróg publicznych gromadzą i udostępniają dane o parametrach techniczno-eksploatacyjnych zarządzanych przez siebie dróg publicznych i obiektów mostowych na potrzeby:
1)
przejazdów pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i państw członkowskich NATO,
2)
przejazdów pojazdów, których masa, naciski osi lub gabaryty przekraczają wielkości określone w odrębnych przepisach,
3)
prowadzenia akcji ratunkowych podczas klęsk żywiołowych oraz udzielania pomocy związanej z likwidacją jej skutków.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, gromadzone są poprzez wypełnienie karty danych techniczno-eksploatacyjnych dotyczących użytkowania dróg i obiektów mostowych. Wzór karty określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Dane, o których mowa w ust. 1, udostępnia się każdorazowo na żądanie uprawnionych do wydawania odpowiednich zezwoleń i decyzji organów administracji publicznej, w terminie do 7 dni od dnia otrzymania wniosku w tej sprawie.
§  4.
1.
Zarządca dróg krajowych i wojewódzkich w granicach miasta na prawach powiatu oraz inni zarządcy dróg wojewódzkich przekazują dane wyszczególnione w § 3 Generalnemu Dyrektorowi Dróg Publicznych.
2.
Dane dróg publicznych i obiektów mostowych przekazuje się w następujących terminach:
1)
dla dróg publicznych i obiektów mostowych użytkowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia - jednorazowo do dnia 31 grudnia 2000 r.,
2)
dla dróg publicznych i obiektów mostowych nowo wybudowanych - w terminie 14 dni od dnia uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego,
3)
w przypadku zmiany danych dotyczących użytkowania dróg publicznych i obiektów mostowych:
a)
co najmniej 28 dni przed dokonaniem zaplanowanej zmiany,
b)
do 7 dni po zaistnieniu nieplanowanej zmiany,
c)
do 7 dni po ustaniu zmian.
3.
W przypadku wystąpienia zmian w użytkowaniu dróg publicznych i obiektów mostowych wskutek awarii stwarzających zagrożenia zdrowia i ludzi, określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, dane przekazywane są w następujących terminach:
1)
do 24 godzin od zaistnienia zmiany,
2)
do 7 dni po ustaniu zmiany.
§  5.
1.
Mapy techniczno-eksploatacyjne, o których mowa w § 1 ust. 3, przekazują corocznie w jednym egzemplarzu w następującym terminie:
1)
do dnia 10 kwietnia - zarządca dróg powiatowych i wszystkich dróg w granicach miasta na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych do zarządcy dróg wojewódzkich,
2)
do dnia 20 kwietnia - zarządca dróg wojewódzkich i koncesjonariusz autostrady płatnej do Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych.
2.
Zarządcy dróg aktualizują sporządzone i prowadzone przez siebie mapy techniczno-eksploatacyjne dróg publicznych w zakresie dotyczącym dróg zarządzanych przez innych zarządców, na podstawie map techniczno-eksploatacyjnych otrzymanych od tych zarządców.
3.
Aktualizacja map techniczno-eksploatacyjnych dróg publicznych polega na wprowadzeniu zmian danych w nich zawartych.
4.
Mapy przekazane zgodnie z ust. 1 podlegają zwrotowi niezwłocznie po ich wykorzystaniu.
§  6.
Zarządcy dróg przekazują cztery egzemplarze kart obiektów mostowych, o których mowa w § 1 ust. 3, do Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych w terminie 14 dni od dnia uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego.
§  7.
Generalny Dyrektor Dróg Publicznych udostępnia uprawnionym do ich otrzymania organom administracji publicznej:
1)
prowadzoną przez siebie mapę techniczno-eksploatacyjną dróg publicznych, aktualizowaną w trybie § 5 - corocznie,
2)
karty obiektów mostowych - każdorazowo po ich otrzymaniu od zarządców dróg zgodnie z § 6.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Formularz danych o sieci dróg publicznych poza granicami administracyjnymi miasta

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

Karta danych techniczno - eksploatacyjnych dotyczących użytkowania dróg i obiektów mostowych

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Zmiany w użytkowaniu dróg i obiektów mostowych wskutek awarii stwarzających zagrożenia zdrowia i życia ludzi

* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U.00.71.838), w brzmieniu ustalonym przez art. 17 pkt 3 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) - zob. art. 77 tej ustawy.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.17.225

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb sporządzania informacji, gromadzenie i udostępnianie danych o sieci dróg publicznych.
Data aktu: 28/02/2000
Data ogłoszenia: 16/03/2000
Data wejścia w życie: 31/03/2000