Tryb certyfikacji wyrobów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 10 marca 2000 r.
w sprawie trybu certyfikacji wyrobów.

Na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, z 1997 r. Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1999 r. Nr 70, poz. 776) zarządza się, co następuje:
§  1.
Certyfikacja wyrobów obejmuje:
1)
certyfikację obowiązkową na znak bezpieczeństwa, której podlegają wyroby określone w przepisach wydanych na podstawie art. 13a i art. 18 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, z 1997 r. Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1999 r. Nr 70, poz. 776) przed wprowadzeniem ich do obrotu,
2)
certyfikację dobrowolną, której mogą podlegać w szczególności wyroby produkowane zgodnie z wymaganiami norm krajowych oraz norm i dyrektyw organizacji międzynarodowych lub regionalnych; wyroby te mogą być zgłaszane do certyfikacji w celu uzyskania certyfikatu zgodności albo certyfikatu zgodności upoważniającego do oznaczania wyrobu znakiem zgodności.
§  2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do certyfikacji obowiązkowej wyrobów na znak bezpieczeństwa i oznaczania wyrobów tym znakiem oraz certyfikacji dobrowolnej wyrobów na znak bezpieczeństwa.
§  3.
Akredytowana jednostka certyfikująca na podstawie własnego systemu certyfikacji określa tryb certyfikacji dobrowolnej wyrobów, o której mowa w § 1 pkt 2.
§  4.
1.
Certyfikacja wyrobów jest dokonywana na wniosek dostawcy składany w akredytowanej jednostce certyfikującej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie dostawcy ubiegającego się o wydanie certyfikatu, jego siedzibę i adres,
2)
numer w rejestrze właściwym dla dostawcy,
3)
dane identyfikujące wyrób przewidziany do wprowadzenia do obrotu,
4)
oznaczenie producenta, jego siedzibę i adres,
5)
zakres certyfikacji,
6)
wykaz załączników,
7)
datę i miejsce sporządzenia wniosku,
8)
podpis dostawcy lub osoby przez niego upoważnionej.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
dokumenty umożliwiające dokładną identyfikację wyrobu,
2)
kopię raportu z badań wyrobu,
3)
inne dokumenty wymagane w odrębnych przepisach lub normach stanowiących podstawę do certyfikacji tych wyrobów.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinien być dołączony wyrób lub informacja o miejscu jego udostępnienia w celu przeprowadzenia oględzin.
§  5.
1.
Akredytowana jednostka certyfikująca, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym. Wniosek spełniający wymogi formalne, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, podlega rejestracji w akredytowanej jednostce certyfikującej z datą jego wpływu.
2.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, akredytowana jednostka certyfikująca niezwłocznie wzywa dostawcę do uzupełnienia wniosku w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Wniosek taki podlega rejestracji z datą wpływu uzupełnionych dokumentów do akredytowanej jednostki certyfikującej. Nieuzupełnienie wniosku powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
3.
W terminie 30 dni od dnia zarejestrowania wniosku akredytowana jednostka certyfikująca wydaje lub odmawia wydania certyfikatu na znak bezpieczeństwa, powiadamiając niezwłocznie dostawcę. Odmowa wydania certyfikatu wymaga uzasadnienia.
4.
W uzasadnionych przypadkach akredytowana jednostka certyfikująca może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 3, powiadamiając niezwłocznie dostawcę.
§  6.
Certyfikat, o którym mowa w § 5 ust. 3, powinien zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie akredytowanej jednostki certyfikującej, jej siedzibę i adres,
2)
numer certyfikatu,
3)
oznaczenie dostawcy wprowadzającego wyrób do obrotu, jego siedzibę i adres,
4)
oznaczenie producenta, jego siedzibę i adres,
5)
dane identyfikujące wyrób,
6)
stwierdzenie spełnienia wymagań określonych w normach lub przepisach odrębnych,
7)
powołanie się na raporty z badań,
8)
okres ważności certyfikatu,
9)
stwierdzenie, że wyrób może być oznaczany znakiem bezpieczeństwa,
10)
datę i miejsce wydania,
11)
podpis kierownika akredytowanej jednostki certyfikującej.
§  7.
1.
Certyfikat może być cofnięty przez akredytowaną jednostkę certyfikującą w przypadku negatywnych wyników badań kontrolnych wyrobu lub na wniosek dostawcy wyrobu.
2.
Cofając certyfikat, akredytowana jednostka certyfikująca określa termin i warunki, po których spełnieniu certyfikat zostanie przywrócony.
§  8.
Certyfikat może być unieważniony w przypadku:
1)
niespełnienia przez dostawcę warunków, o których mowa w § 7 ust. 2,
2)
rezygnacji przez dostawcę z certyfikatu,
3)
gdy wyrób nie spełnia wymagań potwierdzonych certyfikatem.
§  9.
Akredytowana jednostka certyfikująca niezwłocznie powiadamia pisemnie dostawcę o cofnięciu lub unieważnieniu certyfikatu.
§  10.
Do spraw wszczętych, a nie zakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczas obowiązujące.
§  11.
Certyfikaty wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność przez okres w nich oznaczony.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024