Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 6 grudnia 2000 r.
w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych.

Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2000 r. Nr 101, poz. 1092) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych, określają tabele wymagań, stanowiące załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Do mianowania lub powołania policjanta na stanowisko służbowe komendanta Policji lub jego zastępcy, a także na stanowisko kierownika komórki organizacyjnej lub jego zastępcy, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "18" do "12" określonej zgodnie z odrębnymi przepisami, niezbędne jest posiadanie przez niego wykształcenia wyższego z tytułem magistra.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Policji może wyrazić zgodę na mianowanie lub powołanie policjanta na stanowisko służbowe, o którym mowa w ust. 1, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "16" do "12", jeżeli posiada on wykształcenie wyższe zawodowe, przy spełnieniu pozostałych wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych i stażu służby.
§  3.
1.
Warunkiem uzyskania kwalifikacji zawodowych wyższych jest ukończenie Wyższej Szkoły Policji, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Za równoznaczne ze spełnieniem warunku, o którym mowa w ust. 1, uważa się:
1)
ukończenie szkolenia oficerskiego dla absolwentów szkół wyższych albo
2)
złożenie egzaminu oficerskiego, albo
3)
mianowanie na odpowiedni stopień policyjny osoby przyjmowanej do służby w Policji i posiadającej stopień wojskowy oficerski, nie uzależnione od obowiązku odbycia przeszkolenia zawodowego.
3.
Warunkiem uzyskania kwalifikacji zawodowych specjalistycznych jest ukończenie odpowiedniego przeszkolenia zawodowego policjantów potrzebnego na stanowisku służbowym w danym rodzaju służby, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Za równoznaczne ze spełnieniem warunku, o którym mowa w ust. 3, uważa się:
1)
ukończenie przeszkolenia zawodowego, wymaganego do mianowania na stopień aspiranta Policji, albo
2)
złożenie egzaminu aspiranckiego, albo
2a) 1
ukończenie przeszkolenia zawodowego, wymaganego do mianowania na stopień podoficera Policji, z wyłączeniem przeszkolenia zawodowego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji, albo
2b) 2
złożenie egzaminu podoficerskiego, z wyłączeniem egzaminu podoficerskiego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji, albo
3)
mianowanie na odpowiedni stopień policyjny osoby przyjmowanej do służby w Policji i posiadającej stopień wojskowy chorążego, nie uzależnione od obowiązku odbycia przeszkolenia zawodowego.
5.
Warunkiem uzyskania kwalifikacji zawodowych podstawowych jest ukończenie podstawowego przeszkolenia zawodowego policjantów, z zastrzeżeniem ust. 6.
6.
Za równoznaczne ze spełnieniem warunku, o którym mowa w ust. 5, uważa się:
1) 3
ukończenie przeszkolenia zawodowego dla policjantów ogniw patrolowo-interewencyjnych i oddziałów prewencji, wymaganego do mianowania na stopień podoficera Policji, albo
2) 4
złożenie egzaminu podoficerskiego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji, albo
3)
mianowanie na odpowiedni stopień policyjny osoby przyjmowanej do służby w Policji i posiadającej stopień wojskowy podoficerski, nie uzależnione od obowiązku odbycia przeszkolenia zawodowego.
§  4.
1.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Policji może wyrazić zgodę na mianowanie na stanowisko służbowe policjanta w służbie przygotowawczej, przed uzyskaniem przez niego kwalifikacji zawodowych oraz stażu służby wymaganych na tym stanowisku, przy spełnieniu wymagań w zakresie wykształcenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Kwalifikacje zawodowe, o których mowa w ust. 1, policjant zobowiązany jest uzyskać w ciągu 3 lat od mianowania na stanowisko.
§  5.
1.
Do stażu służby wymaganego do zajmowania stanowisk służbowych określonych w załączniku do rozporządzenia nie wlicza się okresu służby kandydackiej, osiemnastu miesięcy studiów stacjonarnych w Wyższej Szkole Policji odbytych przez osobę, która egzamin wstępny zdała przed przyjęciem do służby w Policji, urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego oraz okresu oddelegowania do wykonywania zadań służbowych poza Policją na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
2.
Do stażu służby wymaganego do zajmowania stanowisk służbowych określonych w tabeli 1 załącznika do rozporządzenia, z wyjątkiem stanowisk komendanta komisariatu Policji i jego zastępcy, zalicza się pełnienie służby na stanowisku komendanta lub zastępcy komendanta w komendzie, komisariacie lub szkole Policji, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
3.
Wymagany okres pełnienia służby na stanowisku komendanta lub zastępcy komendanta w komendzie, komisariacie lub szkole Policji wynosi dla stanowiska:
1)
Komendanta Głównego Policji i jego zastępcy, komendanta wojewódzkiego Policji - 5 lat,
2)
I i II zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji - 3 lata,
3)
komendanta powiatowego (miejskiego) Policji w komendzie powiatowej (miejskiej) Policji - 2 lata,
4)
I zastępcy i zastępców komendanta powiatowego (miejskiego) Policji w komendzie powiatowej (miejskiej) Policji - 1 rok.
4.
Pełnienie służby na stanowisku dyrektora biura (równorzędnego) lub jego zastępcy, na stanowisku naczelnika wydziału lub jego zastępcy w Komendzie Głównej Policji, na stanowisku naczelnika wydziału (równorzędnego) lub jego zastępcy w komendzie wojewódzkiej Policji oraz na stanowisku dowódcy oddziału lub zastępcy dowódcy oddziału prewencji Policji jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu, o którym mowa w ust. 2.
5.
W przypadku stażu służby wymaganego do zajmowania stanowiska komendanta lub zastępcy komendanta powiatowego (miejskiego) Policji pełnienie służby na stanowisku kierownika komórki organizacyjnej lub jego zastępcy w komendzie powiatowej (miejskiej), komisariacie oraz komisariacie specjalistycznym Policji, a także na stanowisku naczelnika wydziału, dyrektora instytutu, kierownika zakładu lub kierownika studium w szkole Policji jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu, o którym mowa w ust. 2.
§  6.
Policjant mianowany na stanowisko służbowe przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, który nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu, zachowuje uprawnienie do mianowania na stanowisko równorzędne określone w przepisach w sprawie uposażenia zasadniczego policjantów, jego wzrostu z tytułu wysługi lat oraz szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości dodatków do uposażenia policjantów.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 lutego 1999 r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych (Dz. U. Nr 12, poz. 107 i z 2000 r. Nr 53, poz. 645).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie przy ustalaniu wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby na stanowiskach służbowych, poczynając od dnia 1 lipca 2000 r.

ZAŁĄCZNIK  5

TABELE WYMAGAŃ W ZAKRESIE WYKSZTAŁCENIA, KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH I STAŻU SŁUŻBY, JAKIM POWINNI ODPOWIADAĆ POLICJANCI NA STANOWISKACH KOMENDANTÓW POLICJI I INNYCH STANOWISKACH SŁUŻBOWYCH

Tabela 1

wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i ich zastępców

Lp. Stanowisko Wykształcenie Kwalifikacje

zawodowe

Staż służby w latach
1 Komendant Główny Policji wyższe wyższe zawodowe 7
2 Zastępca Komendanta Głównego Policji wyższe wyższe zawodowe 7
3 Komendant wojewódzki Policji wyższe wyższe zawodowe 7
4 I i II zastępca komendanta wojewódzkiego Policji wyższe wyższe zawodowe 7
5 Komendant powiatowy (miejski) Policji wyższe wyższe zawodowe 6
6 I zastępca i zastępca komendanta powiatowego (miejskiego) Policji wyższe wyższe zawodowe 5
7 Komendant komisariatu wyższe wyższe zawodowe 4
(komisariatu specjalistycznego) Policji średnie wyższe zawodowe 5
średnie specjalistyczne zawodowe 8
8 Zastępca komendanta komisariatu wyższe wyższe zawodowe 4
(komisariatu specjalistycznego) Policji średnie wyższe zawodowe 5
średnie specjalistyczne zawodowe 8

Tabela 2

wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na innych stanowiskach służbowych

Lp. Stanowisko Wykształcenie Kwalifikacje zawodowe Staż służby w latach
1 Komendant1 według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 7
2 Dyrektor biura, inspektoratu, laboratorium wyższe wyższe zawodowe 7
3 Komendant wyższe wyższe zawodowe 7
4 Zastępca komendanta1 według odrębnych

przepisów

wyższe zawodowe 7
5 Zastępca dyrektora biura, inspektoratu, laboratorium wyższe wyższe zawodowe 7
6 Szef logistyki wyższe wyższe zawodowe 7
7 Zastępca komendanta wyższe wyższe zawodowe 7
8 Rzecznik prasowy2 wyższe wyższe zawodowe 7
9 Główny księgowy budżetu2 wyższe wyższe zawodowe 7( 4)3
10 Dyrektor instytutu według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 7
11 Profesor zwyczajny według odrębnych przepisów wyższe zawodowe -
11a Profesor nadzwyczajny według odrębnych przepisów wyższe zawodowe -
12 Naczelnik zarządu wyższe wyższe zawodowe 6
13 Dowódca oddziału wyższe wyższe zawodowe 7
14 Zastępca dyrektora instytutu według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 6
15 Kierownik zakładu1 według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 5
16 Kierownik zakładu wyższe wyższe zawodowe 6
17 Naczelnik wydziału - radca prawny według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 5
18 Naczelnik wydziału, inspektoratu, laboratorium wyższe wyższe zawodowe 5
19 Dowódca samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego wyższe wyższe zawodowe 6
20 Główny księgowy wyższe wyższe zawodowe 4(2)3
21 Radca wyższe wyższe zawodowe 6
22 Radca prawny według odrębnych przepisów wyższe zawodowe -
23 Redaktor naczelny wyższe wyższe zawodowe 5
24 Kierownik ośrodka wyższe wyższe zawodowe 4
25 Zastępca dowódcy oddziału wyższe wyższe zawodowe 6
26 Zastępca naczelnika wydziału, inspektoratu, laboratorium wyższe wyższe zawodowe 4
27 Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego wyższe wyższe zawodowe 5
28 Zastępca redaktora naczelnego wyższe wyższe zawodowe 4
29 Dowódca samodzielnego pododdziału wyższe wyższe zawodowe 6
30 Dyrektor biblioteki według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 5
31 Kierownik biblioteki wyższe wyższe zawodowe 5
32 Kierownik studium1 według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 5
33 Kierownik studium wyższe wyższe zawodowe 5
34 Adiunkt1 według odrębnych przepisów wyższe zawodowe -
35 Zastępca kierownika zakładu1 według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 4
36 Zastępca kierownika zakładu wyższe wyższe zawodowe 5
37 Zastępca kierownika ośrodka wyższe wyższe zawodowe 5
38 Rzecznik prasowy wyższe wyższe zawodowe 5
39 Szef sztabu wyższe wyższe zawodowe 4
40 Ekspert wyższe wyższe zawodowe -
41 Starszy wykładowca według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 7
42 Wykładowca1 według odrębnych przepisów wyższe zawodowe 5
43 Wykładowca wyższe wyższe zawodowe 5
44 Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału wyższe wyższe zawodowe 5
45 Główny księgowy4 wyższe wyższe zawodowe - (2)3
średnie specjalistyczne

zawodowe

5(2)3
46 Kierownik izby dziecka wyższe wyższe zawodowe 4
47 Naczelnik sekcji, kierownik sekcji wyższe wyższe zawodowe 3
48 Lektor według odrębnych przepisów wyższe zawodowe -
49 Kapelmistrz wyższe5 wyższe zawodowe 5
50 Dowódca kompanii1 wyższe wyższe zawodowe 4
średnie wyższe zawodowe 5
średnie specjalistyczne

zawodowe

8
51 Dowódca kompanii wyższe wyższe zawodowe 3
średnie wyższe zawodowe 5
średnie specjalistyczne

zawodowe

8
52 Kierownik referatu wyższe wyższe zawodowe 3
średnie wyższe zawodowe 5
średnie specjalistyczne

zawodowe

8
53 II Kapelmistrz wyższe5 wyższe zawodowe 3
54 Zastępca naczelnika sekcji wyższe wyższe zawodowe 3
średnie wyższe zawodowe 5
średnie specjalistyczne

zawodowe

8
55 Zastępca dowódcy kompanii wyższe wyższe zawodowe 2
średnie wyższe zawodowe 5
średnie specjalistyczne

zawodowe

8
56 Specjalista wyższe wyższe zawodowe -
średnie wyższe zawodowe 5
średnie specjalistyczne

zawodowe

8
57 Asystent1 według odrębnych przepisów wyższe zawodowe -
57a Instruktor1 według odrębnych przepisów wyższe zawodowe -
58 Lekarz według odrębnych przepisów wyższe zawodowe -
59 Pomocnik dowódcy oddziału wyższe wyższe zawodowe 4
średnie wyższe zawodowe 5
60 Dowódca plutonu6 wyższe wyższe zawodowe 3
średnie wyższe zawodowe 5
średnie specjalistyczne

zawodowe

8
61 Kierownik sekcji muzycznej średnie7 specjalistyczne zawodowe 3
62 Kierownik ogniwa, rewiru dzielnicowych średnie specjalistyczne

zawodowe

3
63 Dowódca plutonu wyższe specjalistyczne zawodowe -
średnie specjalistyczne zawodowe 3
64 Asystent, detektyw, instruktor wyższe specjalistyczne zawodowe -
średnie specjalistyczne zawodowe 2
65 Dowódca drużyny6 średnie specjalistyczne

zawodowe

3
66 Dzielnicowy wyższe specjalistyczne zawodowe -
średnie specjalistyczne zawodowe 3
67 Dowódca drużyny średnie podstawowe 2
68 Referent średnie podstawowe -
69 Policjant średnie podstawowe -
nie posiadający średniego wykształcenia podstawowe 2
70 Pielęgniarka według odrębnych przepisów podstawowe -
71 Aplikant średnie podstawowe -
nie posiadający średniego wykształcenia podstawowe -
72 Kursant średnie - -
nie posiadający średniego wykształcenia - -

1 - w Wyższej Szkole Policji

2 - w Komendzie Głównej Policji

3 - służby (pracy), w tym w księgowości

4 - w komendzie powiatowej (miejskiej) Policji

5 - wyższe muzyczne

6 - w pododdziale antyterrorystycznym

7 - średnie muzyczne

1 § 3 ust. 4 pkt 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.713) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
2 § 3 ust. 4 pkt 2b dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.713) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
3 § 3 ust. 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.713) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
4 § 3 ust. 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.713) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
5 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.713) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.115.1212

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych.
Data aktu: 06/12/2000
Data ogłoszenia: 21/12/2000
Data wejścia w życie: 21/12/2000