Nadawanie Medalu Wojska Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 30 listopada 1999 r.
w sprawie nadawania Medalu Wojska Polskiego.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 3 września 1999 r. o ustanowieniu Medalu Wojska Polskiego (Dz. U. Nr 84, poz. 936) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu Wojska Polskiego, w tym organy uprawnione do występowania z wnioskiem o nadanie Medalu oraz terminy rozpatrzenia wniosku,
2)
wzór wniosku o nadanie Medalu Wojska Polskiego oraz wzór legitymacji potwierdzającej jego nadanie,
3)
sposób wręczania i zasady noszenia Medalu Wojska Polskiego,
4)
sposób ewidencjonowania osób wyróżnionych Medalem Wojska Polskiego.
§  2.
1.
Medal Wojska Polskiego, zwany dalej "Medalem", nadaje Minister Obrony Narodowej z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
sekretarza lub podsekretarzy stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,
2)
Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
3)
dowódców rodzajów Sił Zbrojnych.
2.
W stosunku do obywatela polskiego zamieszkałego poza granicami Polski z wnioskiem o nadanie Medalu może wystąpić również attaché wojskowy polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego.
§  3.
1.
Wniosek o nadanie Medalu składa się do dyrektora departamentu w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwego do spraw kadrowych, nie później niż na cztery miesiące przed przewidywanym terminem jego wręczenia.
2.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
Dyrektor departamentu, o którym mowa w § 3 ust. 1:
1)
przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej wniosek o nadanie Medalu do wstępnej akceptacji,
2)
po zaakceptowaniu wniosku przez Ministra Obrony Narodowej zwraca się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o uzyskanie zgody odpowiednich władz obcego państwa na przyjęcie Medalu przez osobę przewidzianą do uhonorowania.
§  5.
1.
Wniosek o nadanie Medalu powinien być rozpatrzony przez Ministra Obrony Narodowej nie później niż w ciągu trzech miesięcy od jego złożenia przez wnioskodawcę, chyba że dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe z uwagi na konieczność oczekiwania na zgodę odpowiednich władz obcego państwa, o której mowa w § 4 pkt 2.
2.
O negatywnym rozpatrzeniu wniosku wnioskodawcę informuje się pisemnie.
3.
Nadanie Medalu następuje w drodze decyzji Ministra Obrony Narodowej.
§  6.
1.
Odznakę Medalu, wraz z legitymacją potwierdzającą jego nadanie, wręcza Minister Obrony Narodowej lub, w jego imieniu, osoba uprawniona do występowania z wnioskiem o nadanie, a poza granicami kraju - także kierownik polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub kierownik urzędu konsularnego.
2.
Wręczenia należy dokonać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter tego aktu.
3.
Wręczenie poprzedza się odczytaniem wyciągu z decyzji Ministra Obrony Narodowej o nadaniu Medalu i wypowiedzeniem formuły "W imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczam ................................".
4.
Wzór legitymacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Odznakę Medalu nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych, chyba że przepisy państwa, z którego pochodzi osoba uhonorowana, określają to inaczej.
2.
Zamiast odznaki Medalu można nosić baretkę. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Ewidencja osób wyróżnionych Medalem jest prowadzona w departamencie Ministerstwa Obrony Narodowej właściwym do spraw kadrowych i obejmuje dane dotyczące osoby, zawarte we wniosku, o którym mowa w § 2.
§  9.
W przypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki Medalu albo legitymacji potwierdzającej jego nadanie, na wniosek osoby wyróżnionej, można wydać odznakę Medalu lub wtórnik legitymacji. Ponowne wydanie odznaki następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE

...............................

(nazwa jednostki sporządzającej

wniosek)

MEDALU WOJSKA POLSKIEGO

..........................

(nazwa stopnia medalu)

1. Stopień wojskowy i nazwisko 2. Imiona
3. Imię ojca 4. Data urodzenia
5. Obywatelstwo 6. Zajmowane stanowisko

Strona druga

7. Uzasadnienie wniosku

m.p.

Data .............. ......................

(podpis wnioskodawcy)

8. Dodatkowe opinie

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI

(format A6)

wzór

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024