Rejestr głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 listopada 1999 r.
w sprawie rejestru głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń.

Na podstawie art. 41a ust. 9 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62, z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 107, poz. 685, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 139, poz. 934, z 1998 r. Nr 155, poz. 1015 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 483) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb postępowania w sprawach rejestru głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń objętych ustawą z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62, z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 107, poz. 685, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 139, poz. 934, z 1998 r. Nr 155, poz. 1015 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 483) - zwaną dalej ustawą, dane podlegające wpisowi do rejestru, sposób jego prowadzenia oraz szczegółowe zasady udostępniania rejestru do wglądu.
§  2.
Dla każdego głównego oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń, zwanego dalej głównym oddziałem, prowadzi się oddzielną księgę rejestrową.
§  3.
Księga rejestrowa składa się z następujących rubryk:
1)
rubryka pierwsza - numer kolejny wpisu,
2)
rubryka druga - nazwa (firma), siedziba i adres głównego oddziału,
3)
rubryka trzecia - nazwa (firma) zagranicznego zakładu ubezpieczeń, jego siedziba i nazwa państwa, w którym działa,
4)
rubryka czwarta - zakres rzeczowy działalności głównego oddziału i jego zmiany,
5)
rubryka piąta - imiona i nazwiska dyrektora głównego oddziału, jego zastępców bądź osoby uprawnionej do reprezentacji głównego oddziału, likwidatora, syndyka lub odpowiedniego organu w postępowaniu upadłościowym,
6)
rubryka szósta - wzmianka o statucie oraz o jego zmianach, ze wskazaniem tych zmian,
7)
rubryka siódma - dane dotyczące wysokości kaucji, o której mowa w art. 42f ustawy,
8)
rubryka ósma - wzmianka o ogłoszeniu upadłości, likwidacji głównego oddziału,
9)
rubryka dziewiąta - dane kuratora ustanowionego w trybie art. 79 ust. 1 ustawy,
10)
rubryka dziesiąta - data dokonania wpisu i podpis sekretarza sądu,
11)
rubryka jedenasta - uwagi.
§  4.
Księgi rejestrowe nie mogą być wydawane poza miejsce ich przechowywania.
§  5.
Niezależnie od księgi rejestrowej dla każdego głównego oddziału prowadzi się akta rejestrowe obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu oraz dotyczące postępowania w sprawach rejestru, zwanego dalej postępowaniem rejestrowym.
§  6.
1.
W postępowaniu rejestrowym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej.
2.
Postępowanie rejestrowe wszczyna się na wniosek, chyba że przepisy zezwalają na dokonanie wpisu z urzędu.
3.
Wpisem w rejestrze jest również jego wykreślenie.
§  7.
1.
Wniosek o wpis do rejestru powinien zawierać dane, o których mowa w § 3, potrzebne do wypełnienia poszczególnych rubryk rejestru.
2.
Do wniosku o zarejestrowanie głównego oddziału dołącza się zezwolenie ministra właściwego do spraw instytucji finansowych na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej oraz zatwierdzony przez tego ministra statut oddziału.
§  8.
1.
Sąd rejestrowy bada, czy zgłoszony wniosek i dołączone do niego dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa.
2.
Jeżeli wniosek o wpis do rejestru ma braki lub wady, które dadzą się usunąć, nie stanowiące braków formalnych wniosku, sąd zażąda ich usunięcia, wyznaczając w tym celu stosowny termin. Jeżeli wnioskodawca nie usunie braków lub wad w wyznaczonym terminie, sąd może odmówić wpisu do rejestru.
3.
Sąd bada, czy zgłaszane dane są zgodne z prawdziwym stanem rzeczy, jeżeli ma w tym względzie uzasadnione wątpliwości.
§  9.
W postanowieniu zarządzającym wpis sąd określa treść wpisu oraz rubrykę księgi rejestrowej, do której wpis ma być dokonany.
§  10.
Sąd może w treści wpisu powołać się na dokument złożony do akt rejestrowych. Powołane dokumenty uważa się za objęte treścią wpisu.
§  11.
Postanowienia co do istoty sprawy są skuteczne i wykonalne z chwilą ich wydania, z wyjątkiem postanowień dotyczących wykreślenia z rejestru.
§  12.
1.
Postanowienie co do istoty sprawy, wydane zgodnie z wnioskiem, nie wymaga uzasadnienia.
2.
Sąd z urzędu sporządza uzasadnienie postanowienia co do istoty sprawy, które zostało wydane z urzędu.
§  13.
1.
O wniesieniu apelacji od postanowienia zarządzającego wpis zamieszcza się z urzędu wzmiankę w rubryce jedenastej rejestru.
2.
Wzmianka, o której mowa w ust. 1, ulega wykreśleniu po prawomocnym zakończeniu postępowania rejestrowego.
§  14.
1.
W razie uchylenia postanowienia zarządzającego dokonanie wpisu, sąd z urzędu zarządza jego wykreślenie.
2.
W razie zmiany postanowienia zarządzającego dokonanie wpisu, sąd z urzędu zarządza odpowiednią zmianę tego wpisu.
§  15.
Sąd z urzędu wszczyna postępowanie rejestrowe w razie otrzymania informacji o cofnięciu zezwolenia, o którym mowa w § 7 ust. 2.
§  16.
Sąd przesyła postanowienie o dokonanym wpisie do Biura do Spraw Wydawania Monitora Sądowego i Gospodarczego Ministerstwa Sprawiedliwości celem ogłoszenia.
§  17.
1.
Każdy może, pod nadzorem urzędnika sądowego, przeglądać rejestr oraz złożone do akt dokumenty stanowiące podstawę wpisu.
2.
Zaświadczenia, odpisy i wyciągi z rejestru są wydawane niezwłocznie każdej osobie zainteresowanej.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.92.1057

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń.
Data aktu: 03/11/1999
Data ogłoszenia: 17/11/1999
Data wejścia w życie: 02/12/1999