Szczegółowe warunki i tryb postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i readaptacyjnego w stosunku do osób uzależnionych umieszczonych w zakładach poprawczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 października 1999 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i readaptacyjnego w stosunku do osób uzależnionych umieszczonych w zakładach poprawczych.

Na podstawie art. 16 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 75, poz. 468 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Leczenie, rehabilitacja i readaptacja nieletnich uzależnionych od środków odurzających, substancji psychotropowych i środków zastępczych, zwanych dalej "nieletnimi uzależnionymi", odbywa się w oddzielnych zakładach poprawczych resocjalizacyjno-terapeutycznych, zwanych dalej "zakładami resocjalizacyjno-terapeutycznymi".
2.
Leczenie, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje detoksykacji, leczenia substytucyjnego oraz postępowania wymagającego leczenia w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
3.
Leczenie i rehabilitację nieletnich uzależnionych prowadzi lekarz specjalista, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 75, poz. 468 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715) przy pomocy zespołu, w skład którego wchodzą psycholog, pedagog, terapeuta uzależnień, pielęgniarka.
4.
Leczenie, rehabilitację i readaptację w zakładach prowadzi się metodami i środkami ogólnie stosowanymi w tego rodzaju postępowaniu.
§  2.
1.
Do zakładów resocjalizacyjno-terapeutycznych dla nieletnich uzależnionych kierowani są nieletni uzależnieni według zasad i trybu ogólnego kierowania nieletnich do zakładów poprawczych w oparciu o diagnozę sporządzoną przez lekarza i psychologa stwierdzającą uzależnienie.
2.
Przeniesienie nieletniego uzależnionego z zakładu poprawczego do zakładu resocjalizacyjno-terapeutycznego następuje w oparciu o diagnozę, o której mowa w ust. 1. Zgoda sędziego rodzinnego, sprawującego nadzór nad zakładem poprawczym, na zmianę zakładu wymagana jest, gdy sąd rodzinny, kierując do wykonania orzeczenie o umieszczeniu nieletniego w zakładzie poprawczym, określił rodzaj tego zakładu. W wypadku tym sędzia rodzinny orzeka w drodze postanowienia.
3.
W razie stwierdzenia przez lekarza, że nieletni uzależniony przebywający w zakładzie resocjalizacyjno-terapeutycznym wymaga leczenia w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, dyrektor zakładu postępuje zgodnie z art. 90 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i z 1999 r. Nr 83, poz. 931).
§  3.
1.
Zakłady resocjalizacyjno-terapeutyczne zapewniają nieletnim uzależnionym stosowną do indywidualnych potrzeb pomoc i opiekę, organizują naukę szkolną, a przede wszystkim prowadzą leczenie, rehabilitację i readaptację zmierzającą do eliminacji przyczyn i skutków uzależnienia, uzyskania trwałej abstynencji oraz zmiany postaw i zachowania nieletnich w kierunku społecznie pożądanym.
2.
Leczenie, rehabilitacja i readaptacja nieletniego uzależnionego powinna uwzględniać współpracę z rodziną lub innymi osobami prawnie odpowiedzialnymi za nieletniego.
§  4.
W zakładach poprawczych innego rodzaju prowadzi się profilaktykę uzależnień od środków odurzających i psychotropowych, działania zmierzające do zmotywowania nieletnich uzależnionych do podjęcia leczenia, a wobec nieletnich uzależnionych, którzy pomyślnie zakończyli proces leczenia, organizuje się formy pomocy podtrzymujące postawę abstynencką.
§  5.
1.
Zakład resocjalizacyjno-terapeutyczny zwraca się do zakładu opieki zdrowotnej, który poprzednio prowadził leczenie nieletniego uzależnionego, o udzielenie szczegółowych informacji dotyczących przebiegu tego leczenia oraz rehabilitacji i readaptacji. Informacje te powinny być nadesłane niezwłocznie.
2.
O przebiegu leczenia, rehabilitacji i readaptacji w zakładzie resocjalizacyjno-terapeutycznym oraz o terminie zwolnienia nieletniego uzależnionego z tego zakładu i potrzebie objęcia go dalszym leczeniem, a także rehabilitacją i readaptacją, zakład zawiadamia zakład opieki zdrowotnej, o którym mowa w ust. 1.
§  6.
W zakresie leczenia, rehabilitacji i readaptacji nieletnich uzależnionych zakłady współdziałają z organami i instytucjami państwowymi, samorządowymi, zakładami opieki zdrowotnej, stowarzyszeniami, organizacjami społecznymi, fundacjami, medycznymi samorządami zawodowymi, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, rodzinami osób uzależnionych, grupami samopomocy osób uzależnionych i ich rodzin.
§  7.
Szkolenie i doskonalenie zawodowe personelu zakładu w zakresie postępowania z nieletnimi uzależnionymi i profilaktyki uzależnień organizuje dyrektor zakładu przy współpracy z instytucjami i organizacjami zajmującymi się przeciwdziałaniem narkomanii.
§  8.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem do organizacji i zasad pobytu nieletnich uzależnionych w zakładach stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 maja 1997 r. w sprawie rodzajów i organizacji zakładów poprawczych oraz zasad pobytu w nich nieletnich (Dz. U. Nr 58, poz. 361).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.88.991

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i readaptacyjnego w stosunku do osób uzależnionych umieszczonych w zakładach poprawczych.
Data aktu: 18/10/1999
Data ogłoszenia: 29/10/1999
Data wejścia w życie: 29/11/1999