Pomoc dla osób przybyłych do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy repatriacyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1999 r.
w sprawie pomocy dla osób przybyłych do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy repatriacyjnej.

Na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady, formy i tryb udzielania, ze środków budżetu państwa, przez organy administracji publicznej pomocy, o której mowa w art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126), osobom przybyłym do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy repatriacyjnej, zwanym dalej "repatriantami".
§  2.
Repatriantowi może być udzielona pomoc, jeżeli nie posiada wystarczających środków na zagospodarowanie i utrzymanie się w miejscu osiedlenia.
§  3.
Repatriantowi może być udzielana pomoc w formie jednorazowych zasiłków pieniężnych:
1)
transportowego - na zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania za granicą do granicy Rzeczypospolitej Polskiej,
2) 1
na zagospodarowanie i bieżące utrzymanie, w tym na częściowe pokrycie kosztów poniesionych w związku z remontem lub adaptacją lokalu mieszkalnego albo lokalu socjalnego, w miejscu osiedlenia się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
szkolnego - na pokrycie kosztów związanych z podjęciem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nauki przez małoletnie dzieci repatrianta podlegające obowiązkowi szkolnemu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126).
§  4.
Repatriantowi może być udzielana pomoc przez zapewnienie możliwości uczestniczenia w kursach nauki języka polskiego i adaptacji w społeczeństwie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  5.
1.
Repatriantowi, który poniósł koszty przejazdu z miejsca zamieszkania za granicą do miejsca osiedlenia się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może być przyznany jednorazowy zasiłek transportowy, stanowiący ryczałt za przejazd z miejsca zamieszkania za granicą do granicy Rzeczypospolitej Polskiej, w wysokości odpowiadającej cenie biletu za przejazd w klasie 2 pociągu komunikacji międzynarodowej na tej trasie.
2.
Jeżeli repatriant przybył do Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonkiem i małoletnimi dziećmi, zasiłek, o którym mowa w ust. 1, przyznaje się w kwocie określonej w ust. 1, powiększonej o 100% na każdego z wymienionych członków rodziny repatrianta, z uwzględnieniem ulg taryfowych stosowanych w komunikacji międzynarodowej.
§  6.
1.
Zasiłek na zagospodarowanie i bieżące utrzymanie się repatrianta może być przyznany w wysokości stanowiącej równowartość dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
2.
Jeżeli repatriant osiedlił się w Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonkiem nie będącym repatriantem, zasiłek, o którym mowa w ust. 1, może być przyznany w kwocie określonej w ust. 1, powiększonej o 100%.
3.
Jeżeli repatriant osiedlił się w Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małoletnimi dziećmi, zasiłek, o którym mowa w ust. 1, może być przyznany w kwocie określonej w ust. 1, powiększonej o 50% na każde dziecko.
4.
Zasiłku, o którym mowa w ust. 1, nie przyznaje się, jeżeli suma świadczeń pieniężnych udzielonych repatriantowi, jego małżonkowi oraz małoletnim dzieciom, w szczególności ze środków pomocy społecznej, przekracza łączną wysokość zasiłku określoną w ust. 1-3.
§  6a. 2
 
1.
Zasiłek pieniężny na częściowe pokrycie kosztów poniesionych przez repatrianta w związku z remontem albo adaptacją lokalu mieszkalnego albo lokalu socjalnego w miejscu osiedlenia się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być przyznany, w przypadku gdy osiedlił się on w lokalu, który zapewniła mu gmina.
2.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, stanowi zwrot udokumentowanych i uzasadnionych kosztów. Kwota udzielonej pomocy stanowi równowartość iloczynu 200% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", oraz liczby członków najbliższej rodziny repatrianta, o których mowa w § 5 ust. 2, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, nie więcej jednak niż 1000% tego wynagrodzenia.
3.
Koszty remontu lub adaptacji mieszkania ustala się na podstawie faktury lub rachunku, wystawionych wyłącznie przez płatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
§  7.
Zasiłek szkolny, o którym mowa w § 3 pkt 3, może być przyznany w wysokości stanowiącej równowartość 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w § 6 ust. 1, na każde dziecko repatrianta podlegające obowiązkowi szkolnemu.
§  8.
1.
Zasiłki, o których mowa w § 3, na wniosek repatrianta, w drodze decyzji, przyznaje i ustala ich wysokość albo odmawia ich przyznania właściwy w sprawach pomocy społecznej organ powiatu, z zastrzeżeniem § 14.
2. 3
Repatriant składa wniosek o przyznanie zasiłków niezwłocznie po przybyciu na miejsce osiedlenia się, nie później jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za pośrednictwem powiatowego centrum pomocy rodzinie właściwego ze względu na miejsce osiedlenia się.
3.
Wniosek przed przekazaniem organowi, o którym mowa w ust. 1, podlega zaopiniowaniu przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie na podstawie wywiadu rodzinnego (środowiskowego) przeprowadzonego przez pracownika socjalnego centrum, w sposób określony przepisami o pomocy społecznej.
4.
Jeżeli w wyniku wywiadu rodzinnego (środowiskowego) kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie ustali, że repatriant posiada wystarczające środki na zagospodarowanie i utrzymanie się w miejscu osiedlenia, organ, o którym mowa w ust. 1, odmówi przyznania zasiłków określonych w § 3.
§  9.
1.
Wniosek o przyznanie zasiłków, o których mowa w § 3, repatriant składa osobiście. We wniosku tym uwzględnia się małoletnie dzieci repatrianta oraz przybyłego z nim małżonka.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się:
1)
kwestionariusz zawierający:
a)
dane osobowe repatrianta wraz z określeniem miejsca osiedlenia się,
b)
dane osobowe małżonka i małoletnich dzieci repatrianta,
2)
oświadczenie w sprawie posiadania środków wystarczających na zagospodarowanie i utrzymanie się w miejscu osiedlenia.
3.
Wzór kwestionariusza, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Wzór oświadczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  10.
Repatriant, składając wniosek o przyznanie zasiłków, przedstawia do wglądu dokument paszportowy z wizą repatriacyjną, dokument paszportowy małżonka, a także dokumenty paszportowe dzieci, jeżeli takie dokumenty były wydane, oraz poświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego i dowód osobisty.
§  11.
Organ, o którym mowa w § 8 ust. 1, wypłaca przyznane zasiłki niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ich przyznaniu stała się ostateczna.
§  12.
1.
Repatriantom oraz ich małżonkom udziela się pomocy w nauce języka polskiego i adaptacji w społeczeństwie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez umożliwienie uczestniczenia w bezpłatnych kursach, obejmujących 80 godzin nauki języka polskiego i do 40 godzin zajęć adaptacyjnych.
2.
Kursy, o których mowa w ust. 1, organizuje i sprawuje nadzór nad ich przebiegiem wojewoda.
§  13.
Pomoc, o której mowa w § 3 i 4, może być w 1999 r. udzielona repatriantom przybyłym do Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 27 grudnia 1997 r.
§  14.
1.
Pomoc, o której mowa w § 13, na wniosek repatrianta, przyznaje i ustala jej wysokość albo odmawia jej przyznania minister właściwy do spraw wewnętrznych w drodze decyzji.
2.
Repatriant składa wniosek o przyznanie pomocy do ministra właściwego do spraw wewnętrznych, za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej, w terminie do dnia 1 grudnia 1999 r. Wymóg przedstawienia poświadczenia o obywatelstwie polskim i dowodu osobistego nie ma zastosowania.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, załącza się kwestionariusz i oświadczenie sporządzone według wzorów określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.
4.
Kursy, o których mowa w § 4, w 1999 r. może organizować minister właściwy do spraw wewnętrznych.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KWESTIONARIUSZ DO WNIOSKU O PRZYZNANIE ZASIŁKÓW: TRANSPORTOWEGO, NA ZAGOSPODAROWANIE I BIEŻĄCE UTRZYMANIE ORAZ SZKOLNEGO

A. Dane osobowe repatrianta:
1 NAZWISKO

Zgodnie z zapisem w paszporcie

2 IMIONA
3 IMIĘ OJCA
4 IMIĘ I NAZWISKO RODOWE MATKI
5 DATA I MIEJSCE URODZENIA

(podać dzień, miesiąc, rok, miejscowość, państwo)

6 STAN CYWILNY

(wpisać: kawaler, panna, żonaty, mężatka,

rozwiedziony(a), wdowiec, wdowa)

7 NUMER I SERIA DOKUMENTU PASZPORTOWEGO

WRAZ Z NUMEREM WIZY REPATRIACYJNEJ

LUB NUMER I SERIA DOWODU OSOBISTEGO

ORAZ NR PESEL

8 DATA I MIEJSCE WYSTAWIENIA WIZY REPATRIACYJNEJ
9 DATA PRZYJAZDU DO POLSKI

(data przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej)

10 MIEJSCE OSIEDLENIA W POLSCE I TELEFON

(województwo, powiat, gmina, miejscowość,

ulica, numer domu, numer mieszkania)

11 POPRZEDNIE MIEJSCE ZAMIESZKANIA

(wpisać ostatnie miejsce zamieszkania za granicą)

B. Dane osobowe małżonka repatrianta:

12 NAZWISKO

Zgodnie z zapisem w paszporcie

13 IMIONA
14 IMIĘ OJCA
15 IMIĘ I NAZWISKO RODOWE MATKI
16 DATA I MIEJSCE URODZENIA

(podać dzień, miesiąc, rok, miejscowość, państwo)

17 NUMER I SERIA DOKUMENTU PASZPORTOWEGO

WRAZ Z NUMEREM WIZY REPATRIACYJNEJ

LUB NUMER I SERIA DOWODU OSOBISTEGO

ORAZ NR PESEL*

18 DATA I MIEJSCE WYSTAWIENIA WIZY REPATRIACYJNEJ
19 DATA PRZYJAZDU DO POLSKI

(data przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej)

20 MIEJSCE OSIEDLENIA W POLSCE I TELEFON

(województwo, powiat, gmina, miejscowość,

ulica, numer domu, numer mieszkania)

21 POPRZEDNIE MIEJSCE ZAMIESZKANIA

(wpisać ostatnie miejsce zamieszkania za granicą)

C1. Dane osobowe małoletnich dzieci repatrianta:

22 NAZWISKO

Zgodnie z zapisem w paszporcie

23 IMIONA
24 IMIĘ OJCA
25 IMIĘ I NAZWISKO RODOWE MATKI
26 DATA I MIEJSCE URODZENIA

(podać dzień, miesiąc, rok, miejscowość, państwo)

27 NUMER I SERIA DOKUMENTU PASZPORTOWEGO

WRAZ Z NUMEREM WIZY REPATRIACYJNEJ

28 RODZAJ SZKOŁY I KLASY, DO KTÓREJ POWINIEN

UCZĘSZCZAĆ

* Osoby nie będące repatriantami podają numer i datę wydania karty czasowego lub stałego pobytu oraz numer, serię i kraj wydania dokumentu paszportowego wraz z numerem wizy.

............... ................ ...........................

(miejscowość) (data) (własnoręczny podpis

małżonka wnioskodawcy)

..........................

(własnoręczny podpis

wnioskodawcy)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE POSIADANIA ŚRODKÓW WYSTARCZAJĄCYCH NA ZAGOSPODAROWANIE I UTRZYMANIE SIĘ W MIEJSCU OSIEDLENIA

Ja ..................... urodzony(a) ..........................

(imię i nazwisko) (data i miejsce

urodzenia)

oświadczam, że*:

* posiadane przeze mnie obecnie środki finansowe nie są

wystarczające na zagospodarowanie i utrzymanie się w miejscu

osiedlenia oraz

* koszt przyjazdu do Polski pokryłem z własnych środków

finansowych,

* suma świadczeń pieniężnych, udzielonych mi z pomocy

społecznej, nie przekracza zasiłku określonego

w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 października

1999 r. w sprawie pomocy dla osób przybyłych do

Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy repatriacyjnej

(Dz. U. Nr 87, poz. 968).

............... ................ ...........................

(miejscowość) (data) (własnoręczny podpis

wnioskodawcy)

______

* Niepotrzebne skreślić.

1 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 września 2000 r. (Dz.U.00.81.905) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 października 2000 r.
2 § 6a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 września 2000 r. (Dz.U.00.81.905) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 października 2000 r.
3 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 września 2000 r. (Dz.U.00.81.905) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 października 2000 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024