Tryb i formy ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1999 r.
w sprawie trybu i form ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych.

Na podstawie art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769 oraz z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powszechna dostępność wynikowych informacji statystycznych statystyki publicznej jest zapewniana przez:
1)
zamieszczanie w wydawnictwach Głównego Urzędu Statystycznego, urzędów statystycznych oraz innych organów prowadzących badania statystyki publicznej wynikowych informacji statystycznych charakteryzujących sytuację ekonomiczną, demograficzną, społeczną oraz środowisko naturalne,
2)
ogłaszanie podstawowych wielkości i wskaźników do celów określonych każdorazowo w odrębnych przepisach,
3)
podawanie do wiadomości w środkach masowego przekazu,
4)
udzielanie informacji, na podstawie danych zgromadzonych w wyniku badań statystycznych, w szczególności za pośrednictwem informatoriów statystycznych działających w Głównym Urzędzie Statystycznym i urzędach statystycznych.
2.
Wynikowe informacje statystyczne, poza formami określonymi w ust. 1, są dostępne w formie indywidualnie zamawianych opracowań i analiz.
§  2.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza podstawowe wielkości i wskaźniki charakteryzujące sytuację społeczno-gospodarczą, wypełniając zobowiązania określone w odrębnych przepisach.
2.
Wielkości i wskaźniki, o których mowa w ust. 1, są publikowane, w formie obwieszczeń lub komunikatów Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" i Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Informacja o wielkościach i wskaźnikach, o których mowa w ust. 1 i 2, jest udostępniana przez informatoria statystyczne oraz środki masowego przekazu, począwszy od dnia podpisania przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego obwieszczenia lub komunikatu w tej sprawie, i z tym dniem staje się powszechnie dostępna.
§  3.
1.
Ogłaszanie, udostępnianie i rozpowszechnianie wynikowych informacji statystycznych badań statystycznych prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny i urzędy statystyczne odbywa się w formie drukowanych opracowań sygnalnych i wydawnictw statystycznych, na nośnikach elektronicznych oraz podawania informacji w sieci Internet.
2.
Opracowania sygnalne ukazują się w następujących grupach:
1)
komunikaty Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
"Informacje bieżące - wyniki wstępne",
3)
informacje dekadowe,
4)
informacje sygnalne,
5)
notatki informacyjne,
6)
monitoringi,
7)
koniunktura gospodarcza,
8)
"Statystyka Polski" - wkładka do dziennika "Rzeczpospolita",
9)
"Wstępna informacja o gospodarce" - wkładka do "Biuletynu Statystycznego".
3.
Wydawnictwa statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego ukazują się w następujących grupach i seriach wydawniczych:
1)
grupa - roczniki statystyczne:
a)
Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
Mały Rocznik Statystyczny,
c)
Rocznik Statystyczny Województw,
d)
Roczniki branżowe,
e)
Rocznik Statystyki Międzynarodowej,
2)
grupa - serie wydawnicze:
a)
"Studia i analizy statystyczne",
b)
"Informacje i opracowania statystyczne",
c)
"Badania koniunktury",
d)
"Materiały źródłowe",
e)
"Spisy powszechne",
3)
grupa - biuletyny i czasopisma:
a)
Biuletyn Statystyczny,
b)
Poland - Quarterly Statistics,
c)
Kwartalnik Statystyki Międzynarodowej,
d)
CESTAT - Statistical Bulletin,
e)
Wiadomości Statystyczne.
4.
Wydawnictwa statystyczne urzędów statystycznych są publikowane w następujących seriach wydawniczych:
1)
roczniki statystyczne,
2)
podstawowe dane o powiatach, miastach i gminach,
3)
biuletyny statystyczne,
4)
analizy statystyczne,
5)
informacje i opracowania statystyczne.
5.
Termin publikacji wynikowych informacji statystycznych badań statystycznych oraz tytuł określonej publikacji, wydawanej w ramach grup wydawniczych, jest określony w programie badań statystycznych statystyki publicznej.
6.
Inne niż służby statystyki publicznej organy prowadzące badania statystyczne statystyki publicznej ogłaszają wynikowe informacje statystyczne samodzielnie, w formie określonej przez kierowników tych jednostek, lub wspólnie z Głównym Urzędem Statystycznym - w formach określonych w § 3 ust. 1-4.
§  4.
Indywidualne zamówienia na udzielenie bezpośrednio informacji statystycznych lub wykonanie dodatkowych opracowań, nie ujętych w programie badań statystycznych statystyki publicznej, o którym mowa w § 3 ust. 5, przyjmują i realizują:
1)
w Głównym Urzędzie Statystycznym - Centralne Informatorium Statystyczne,
2)
w urzędach statystycznych - informatoria statystyczne.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024