Organy uprawnione do wykonywania kar i środków dyscyplinarnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 sierpnia 1999 r.
w sprawie organów uprawnionych do wykonywania kar i środków dyscyplinarnych.

Na podstawie art. 93 pkt 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083),
2)
ukaranym - należy przez to rozumieć żołnierza, wobec którego wykonuje się karę dyscyplinarną lub środek dyscyplinarny.
§  2.
1.
Kary dyscyplinarne wykonują:
1)
karę upomnienia - przełożony dyscyplinarny, który wymierzył karę w pierwszej instancji,
2)
karę nagany - przełożony dyscyplinarny, który wymierzył karę w pierwszej instancji,
3)
karę pieniężną - organ finansowy uprawniony, na podstawie odrębnych przepisów, do dokonywania potrąceń z uposażenia żołnierza,
4)
karę zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania - przełożony dyscyplinarny, który wymierzył karę w pierwszej instancji,
5)
karę aresztu koszarowego - dowódca jednostki wojskowej, w której ukarany pełni czynną służbę wojskową,
6)
karę aresztu izolacyjnego - dowódca jednostki wojskowej, któremu podlega wojskowy areszt dyscyplinarny,
7)
karę ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku służbowym - przełożony dyscyplinarny, który wymierzył karę w pierwszej instancji,
8)
karę wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe - odpowiednio, przełożony dyscyplinarny, który wymierzył karę w pierwszej instancji, oraz przełożony dyscyplinarny uprawniony na podstawie odrębnych przepisów,
9)
karę ostrzeżenia o niepełnej przydatności do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej lub do czynnej służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego albo do zawodowej służby wojskowej - przełożony dyscyplinarny, który wymierzył karę w pierwszej instancji,
10)
karę usunięcia z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej lub z czynnej służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego albo z zawodowej służby wojskowej - dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni nadterminową zasadniczą służbę wojskową, lub organ uprawniony, na podstawie odrębnych przepisów, do wydalenia ze służby kandydackiej albo zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
2.
Do wykonywania kary dyscyplinarnej, o której mowa w art. 59 ust. 5 ustawy, są uprawnione organy określone w zarządzeniu wykonania tej kary, wydanym przez wojskowy sąd garnizonowy.
§  3.
1.
Środek dyscyplinarny wykonuje, z zastrzeżeniem ust. 2, przełożony dyscyplinarny, który orzekał w pierwszej instancji.
2.
Środek dyscyplinarny wykonuje także dowódca jednostki wojskowej, w której ukarany pełni czynną służbę wojskową, jeżeli został wskazany w orzeczeniu o zastosowaniu środka dyscyplinarnego.
3.
Do wykonywania środka dyscyplinarnego zastosowanego przez sąd wojskowy są uprawnione organy określone w zarządzeniu jego wykonania, wydanym przez wojskowy sąd garnizonowy.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024