Szczegółowe zasady i tryb doręczania pism sądowych w postępowaniu karnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 czerwca 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism sądowych w postępowaniu karnym.

Na podstawie art. 141 Kodeksu postępowania karnego zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb doręczania pism sądowych przeznaczonych dla stron, ich pełnomocników i obrońców oraz świadków, biegłych i innych osób biorących udział w postępowaniu karnym, zwanych dalej "pismami sądowymi".
§  2.
1.
Do pisma sądowego wysyłanego w postępowaniu karnym dołącza się zwrotne pokwitowanie odbioru, zwane dalej "potwierdzeniem odbioru", na którym adresat wpisuje datę i potwierdza odbiór pisma swym czytelnym podpisem zawierającym imię i nazwisko, a doręczający wpisuje datę doręczenia i potwierdza swym podpisem sposób doręczenia lub przyczynę niedoręczenia pisma.
2.
Wzór formularza potwierdzenia odbioru określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Pismo sądowe, doręczane przez pocztę, wysyłane jest jako list polecony za potwierdzeniem odbioru, zwany dalej "przesyłką".
2.
Na stronie adresowej przesyłki umieszcza się napis: "Polecona - za potwierdzeniem odbioru".
§  4.
1.
Przesyłkę nadaje się w pocztowej placówce nadawczej za potwierdzeniem w wykazie listów poleconych.
2.
Wzór wykazu listów poleconych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
Po doręczeniu przesyłki listonosz oddaje niezwłocznie potwierdzenie odbioru pocztowej placówce oddawczej, która na formularzu potwierdzenia umieszcza odcisk datownika i odsyła je organowi wysyłającemu.
§  6.
1.
Przewidziane w art. 133 § 2 Kodeksu postępowania karnego zawiadomienie dla adresata o pozostawieniu pisma listonosz sporządza na odrębnym formularzu.
2.
Wzór formularza zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Nie doręczoną przesyłkę listonosz przekazuje niezwłocznie do właściwej pocztowej placówki oddawczej.
§  7.
1.
Pozostawienie przesyłki w pocztowej placówce oddawczej placówka ta potwierdza przez umieszczenie:
1)
na stronie adresowej pisma adnotacji "awizowano dnia" i odcisku datownika,
2)
na formularzu potwierdzenia odbioru - takiej samej adnotacji, podpisu pracownika pocztowej placówki oddawczej i odcisku datownika.
2.
Przesyłkę, o której mowa w ust. 1, przechowuje się w pocztowej placówce oddawczej, wraz z potwierdzeniem odbioru, przez siedem dni od dnia jej złożenia.
3.
Przesyłkę nie podjętą w terminie określonym w ust. 2 pocztowa placówka oddawcza opatruje na stronie adresowej adnotacją "nie podjęto w terminie" oraz odciskiem datownika i odsyła ją niezwłocznie organowi wysyłającemu.
§  8.
Jeżeli przesyłki, doręczanej przez pocztę, nie można doręczyć z powodów określonych w art. 136 Kodeksu postępowania karnego, listonosz umieszcza o tym adnotację na formularzu potwierdzenia odbioru i niezwłocznie oddaje przesyłkę pocztowej placówce oddawczej, która po umieszczeniu na formularzu potwierdzenia odbioru odcisku datownika zwraca pismo organowi wysyłającemu.
§  9.
1.
Jeżeli przesyłka ma być doręczona osobie określonej w art. 134 § 1 Kodeksu postępowania karnego, do przesyłki dołącza się dwa formularze potwierdzenia odbioru dla adresata oraz dla organu przełożonego adresata.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie doręczania przesyłki osobie pozbawionej wolności, za pośrednictwem administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, organ przełożony lub administracja właściwego zakładu przekazuje niezwłocznie jeden egzemplarz formularza potwierdzenia odbioru pocztowej placówce oddawczej. Czynności związane z uzyskaniem potwierdzenia adresata na drugim egzemplarzu formularza dokonywane są przez funkcjonariusza organu przełożonego adresata lub właściwego zakładu. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio.
4.
Pocztowa placówka oddawcza, po umieszczeniu na potwierdzeniu odbioru odcisku datownika, zwraca je organowi wysyłającemu.
§  10.
1.
W przypadku doręczania pisma sądowego przez pracownika organu wysyłającego albo przez Policję, czynności związane z uzyskaniem potwierdzenia na potwierdzeniu odbioru są dokonywane przez tego pracownika albo funkcjonariusza Policji.
2.
Przepisy § 6 ust. 2 i § 7 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR FORMULARZA POTWIERDZENIA ODBIORU

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ LISTÓW POLECONYCH NADANYCH W PLACÓWCE POCZTOWEJ

Lp. Adresat Miejsce przeznaczenia

(poczta)

Numer nadawczy Masa Opłata Uwagi (sygnatura akt)
kg g gr
1 2 3 4 5 6 7

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR FORMULARZA ZAWIADOMIENIA

Zmiany w prawie

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024