Służba medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 czerwca 1999 r.
w sprawie służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej. *

Na podstawie art. 8 i art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady tworzenia, organizacji i kontroli służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi",
2)
zadania służby medycyny pracy wynikające ze specyfiki ryzyka zawodowego osób zatrudnionych lub pozostających w stosunku służbowym w jednostkach organizacyjnych,
3)
kwalifikacje zawodowe pracowników tych służb.
§  2.
Przy tworzeniu i organizacji służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych uwzględnia się:
1)
istniejącą sieć zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej,
2)
lokalizację jednostek wojskowych rodzajów sił zbrojnych i specyfikę służby lub pracy w nich,
3)
stan osobowy jednostek wojskowych stacjonujących w poszczególnych garnizonach wojskowych,
4)
strukturę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej i wojskowych organów administracji niezespolonej.
§  3.
Służbę medycyny pracy tworzy się na szczeblach:
1)
podstawowym - w jednostkach wojskowych i instytucjach resortu obrony narodowej,
2)
obwodu profilaktyczno-leczniczego - w okręgach wojskowych i dla rodzajów sił zbrojnych,
3)
centralnym.
§  4.
Do zadań służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych, oprócz zadań określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668), należą:
1)
rozpoznawanie, analiza i przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia żołnierzy pełniących służbę na jednostkach pływających Marynarki Wojennej,
2)
współdziałanie z dowódcami jednostek pływających w zapewnieniu warunków służby eliminujących ich negatywny wpływ na zdrowie żołnierzy, związanych w szczególności z długotrwałym pobytem na morzu i w przypadku okrętów podwodnych - z przebywaniem w zanurzeniu,
3)
prowadzenie działalności profilaktycznej wśród personelu latającego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia żołnierzy odbywających loty w warunkach przeciążenia,
4)
zapewnienie szczególnej opieki lekarskiej żołnierzom pełniącym służbę jako nurkowie lub wykonującym skoki na spadochronie, a także obsługującym sprzęt w jednostkach rakietowych i w lotnictwie,
5) 1
rozeznanie niebezpieczeństw zachorowań i prowadzenie działań profilaktycznych, w tym szczepień ochronnych, wśród żołnierzy i pracowników wojska kierowanych za granicę Rzeczypospolitej Polskiej i po powrocie do kraju, a także zapewnienie opieki lekarskiej nad nimi w miejscu przebywania,
6)
eliminowanie zagrożeń zdrowia związanych z zakwaterowaniem przejściowym wojska, szczególnie w warunkach ćwiczeń poligonowych.
§  5.
1.
Zadania służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych realizują:
1)
lekarze - posiadający kwalifikacje do wykonywania badań profilaktycznych oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej, określone w § 7 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. a)-d) rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332, z 1997 r. Nr 60, poz. 375 i z 1998 r. Nr 159, poz. 1057), oraz którzy pełnili służbę lub byli zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 3 lat jako lekarze w jednostkach organizacyjnych,
2)
pielęgniarki i położne - zatrudnione w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej i posiadające dodatkowe kwalifikacje w dziedzinie ochrony zdrowia, określone w § 1 ust. 1 i § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 września 1997 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy, których wykonywanie przez pielęgniarki wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji, rodzaju i trybu uzyskiwania tych kwalifikacji oraz rodzajów dokumentów potwierdzających ich posiadanie (Dz. U. Nr 124, poz. 796).
2.
Badania profilaktyczne osób narażonych na działanie promieniowania jonizującego lub wykonujących prace w warunkach tropikalnych, morskich i podwodnych oraz osób wyjeżdżających do pracy lub powracających z pracy w warunkach tropikalnych mogą wykonywać lekarze, o których mowa w ust. 1 pkt 1, po zaliczeniu przeszkolenia w jednostce badawczo-rozwojowej określonej w rozporządzeniu wymienionym w ust. 1 pkt 1.
§  6.
1.
Kontrola służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych obejmuje jakość i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz sposób sprawowania opieki zdrowotnej.
2.
Osoba kontrolująca musi posiadać kwalifikacje zawodowe wymagane od pracowników realizujących zadania służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych.
3.
W przypadku stwierdzenia istotnych uchybień w jednostce kontrolowanej osoba kontrolująca zawiadamia organ nadrzędny tej jednostki.
4.
Wystąpienie pokontrolne osoba kontrolująca przysyła do dowódcy (kierownika) jednostki kontrolowanej, wskazując w nim stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości, ich przyczyny, a także wnioski dotyczące usunięcia nieprawidłowości. Wyznacza ona termin ich usunięcia i powiadomienia o wykonaniu zaleceń albo przyczynach ich niewykonania.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 9 czerwca 2010 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej zadań służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 maja 2010 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej (Dz.U.10.88.577).
1 § 4 pkt 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 stycznia 2004 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024