Warunki i tryb wydawania kart pojazdów, wzór karty pojazdu i jej opis.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 21 czerwca 1999 r.
w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu i jej opisu.

Na podstawie art. 77 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872),
2)
rozporządzeniu określającym dokumenty - rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdu (Dz. U. Nr 59, poz. 633),
3)
organie rejestrującym - rozumie się przez to odpowiednio starostę, Wojewodę Mazowieckiego oraz organy jednostek, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
2.
Przepisy rozporządzenia odnoszące się do właściciela pojazdu stosuje się odpowiednio do organów jednostek, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
§  2.
1.
Karta pojazdu, zwana dalej "kartą", jest dokumentem przypisanym do pojazdu, zawierającym w szczególności:
1)
dane identyfikacyjne pojazdu,
2)
parametry techniczne pojazdu,
3)
dane identyfikacyjne właściciela pojazdu,
4)
dane potwierdzające rejestrację pojazdu.
2.
Wzór karty określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Wewnętrzną stronę okładki karty wypełnia:
1)
producent lub importer nowych pojazdów dla każdego pojazdu samochodowego wprowadzanego do obrotu handlowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
organ rejestrujący przy pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy i tam zarejestrowanego,
3)
organ rejestrujący wydając karty, o których mowa w § 6 i 7.
2.
Pozostałe strony karty wypełnia odpowiednio organ rejestrujący.
3.
Wpisów, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się na podstawie dokumentów wymienionych w rozporządzeniu określającym dokumenty.
§  4.
W przypadku nabycia pojazdu, dla którego została wydana karta, organ rejestrujący dokonuje wpisu danych identyfikacyjnych właściciela pojazdu oraz danych potwierdzających rejestrację pojazdu.
§  5.
W przypadku zmiany stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym organ rejestrujący dokonuje odpowiednich wpisów w karcie w rubryce "Adnotacje urzędowe" lub w rubryce "Zmiany parametrów technicznych pojazdu".
§  6.
1.
W przypadku gdy w karcie brak wolnych miejsc na dokonanie wpisów potwierdzających informacje, o których mowa w art. 78 ust. 2 ustawy, organ rejestrujący wydaje nową kartę, a ponadto w rubryce "Adnotacje urzędowe" dokonuje wpisu o przyczynie wydania nowej karty.
2.
Dotychczasową kartę organ rejestrujący unieważnia przez odcięcie prawego górnego rogu wszystkich stron karty i zwraca ją właścicielowi.
§  7.
1.
W przypadku utraty karty organ rejestrujący na pisemny wniosek właściciela pojazdu wydaje wtórnik karty po:
1)
przedstawieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu,
2)
złożeniu przez właściciela stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.
2.
W przypadku zniszczenia karty w stopniu powodującym jej nieczytelność organ rejestrujący na pisemny wniosek właściciela pojazdu wydaje wtórnik karty pojazdu po:
1)
przedstawieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu,
2)
oddaniu dotychczasowej karty.
3.
W przypadku utraty karty przed zarejestrowaniem pojazdu, na pisemny wniosek właściciela pojazdu organ rejestrujący wydaje wtórnik karty po uzyskaniu potwierdzenia, że utracona karta była wydana. Do wniosku właściciel pojazdu dołącza:
1)
pisemną informację wskazującą producenta, importera lub organ rejestrujący, który wydał utraconą kartę,
2)
zaświadczenie Policji potwierdzające zgłoszenie utraty karty.
5.
W przypadkach określonych w ust. 1-3 organ rejestrujący, wydając wtórnik karty, w rubryce "Adnotacje urzędowe" dokonuje zapisu o przyczynie wydania wtórnika karty.
§  8.
1.
Kartę pojazdu wypełnia się pismem maszynowym, czcionką zapewniającą dobrą czytelność wpisów oraz stosując rozróżnienie cyfry 0 (zero) i litery O poprzez przekreślenie oznaczenia cyfry (Ć).
2.
W przypadku gdy nie jest możliwe wypełnienie karty w sposób określony w ust. 1, kartę wypełnia się czarnym tuszem, czytelnie, drukowanym pismem w sposób gwarantujący trwałość zapisów.
3.
Przed wydaniem karty wyznaczoną stronę tego dokumentu, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, pokrywa się folią stanowiącą komplet wraz z blankietem.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1999 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR KARTY POJAZDU

wzór

OPIS WZORU KARTY POJAZDU

- Format - książka o wymiarach 125 x 88 mm.

- Okładka - kolor bordowy, litery i znak PL w obwódce koloru srebrnego.

- Strony karty pojazdu - papier ze znakiem wodnym oraz numeracją stron w rysunku giloszowym.

- Kartki książeczki - zszyte z okładką nicią.

Uwaga: Stronę wewnętrzną okładki przed wydaniem karty należy pokryć załączoną do karty folią.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024