Zakres, warunki i tryb przekazywania Urzędowi Ochrony Państwa informacji o osobie, uzyskanych przez Policję i Straż Graniczną w czasie wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1999 r.
w sprawie zakresu, warunków i trybu przekazywania Urzędowi Ochrony Państwa informacji o osobie, uzyskanych przez Policję i Straż Graniczną w czasie wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Na podstawie art. 6a ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 51, poz. 526) zarządza się, co następuje:
§  1.
Policja i Straż Graniczna przekazują informacje o osobie, uzyskane w czasie wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, zwane dalej "informacjami", Urzędowi Ochrony Państwa w zakresie niezbędnym do realizacji zadań określonych w art. 1 ust. 2 pkt 1-5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 51, poz. 526) i zapobieżenia lub wykrycia przestępstw ściganych na mocy umów i porozumień międzynarodowych, a także w celu porównania, czy posiadane informacje są kompletne i zgodne z aktualnym stanem faktycznym.
§  2.
Policja i Straż Graniczna mogą nie przekazać lub ograniczyć zakres przekazywanych informacji, w przypadku gdy mogłoby to uniemożliwić wykrywanie przestępstw i ściganie ich sprawców.
§  3.
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych prowadzących czynności operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze lub ewidencyjno-archiwalne w Urzędzie Ochrony Państwa albo ich upoważnieni zastępcy oraz szefowie delegatur Urzędu Ochrony Państwa albo ich upoważnieni zastępcy występują, w formie pisemnej, do właściwej jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Policji lub właściwej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej o udzielenie informacji. W wystąpieniu zawiera się dane: o osobie, o zdarzeniach lub o zagadnieniach, umożliwiające wyszukanie informacji w zbiorach ewidencyjnych i archiwalnych oraz aktach spraw operacyjno-rozpoznawczych.
2.
Przed wystąpieniem o udzielenie informacji w Urzędzie Ochrony Państwa dokonuje się niezbędnych sprawdzeń we własnych zbiorach ewidencyjnych i archiwalnych.
§  4.
Informacje udokumentowane w aktach spraw operacyjno-rozpoznawczych lub w zbiorach ewidencyjnych i archiwalnych, z zastrzeżeniem § 2, przekazują:
1)
w Komendzie Głównej Policji i Komendzie Głównej Straży Granicznej - kierownicy jednostek organizacyjnych prowadzących czynności operacyjno-rozpoznawcze lub ewidencyjno-archiwalne albo ich upoważnieni zastępcy,
2)
komendanci wojewódzcy Policji i komendanci oddziałów Straży Granicznej albo ich upoważnieni zastępcy.
§  5.
Przekazanie informacji dokumentuje się:
1)
w aktach spraw operacyjno-rozpoznawczych - notatką służbową zawierającą w szczególności dane dotyczące:
a)
daty i miejsca wystąpienia o udzielenie informacji,
b)
osoby występującej o udzielenie informacji,
c)
czasu i miejsca przekazania informacji,
d)
udzielonych informacji,
e)
sposobu przekazania informacji,
f)
w przypadku odmowy przekazania informacji lub ograniczenia zakresu przekazywanych informacji - powodów odmowy lub ograniczenia,
g)
osób odpowiedzialnych za przekazanie, odmowę lub ograniczenie zakresu przekazywanych informacji,
2)
w zbiorach ewidencyjnych i archiwalnych:
a)
w teczkach materiałów archiwalnych - notatką służbową zawierającą dane, o których mowa w pkt 1,
b)
w kartotekach, skorowidzach, księgach, wykazach i w innych zbiorach ewidencyjnych - dostosowaną do metodycznych wymagań tych zbiorów, adnotacją zawierającą dane, o których mowa w pkt 1.
§  6.
1.
Do przekazywania Urzędowi Ochrony Państwa informacji przez Policję i Straż Graniczną stosuje się przepisy o przyjmowaniu, przewożeniu, wydawaniu i ochronie informacji niejawnych.
2.
Do przekazywania Urzędowi Ochrony Państwa informacji przez Policję i Straż Graniczną za pośrednictwem systemów i sieci teleinformatycznych stosuje się przepisy o wymaganiach bezpieczeństwa teleinformatycznego, jakim powinny odpowiadać systemy i sieci teleinformatyczne służące do wytwarzania, przetwarzania, przechowywania lub przekazywania informacji niejawnych.
3.
Koszty przekazania informacji ponosi przekazujący te informacje. W przypadku gdy przekazanie informacji będzie połączone ze znacznymi kosztami, Policja lub Straż Graniczna oraz Urząd Ochrony Państwa uzgadniają sposób ponoszenia i podziału tych kosztów.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.53.557

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, warunki i tryb przekazywania Urzędowi Ochrony Państwa informacji o osobie, uzyskanych przez Policję i Straż Graniczną w czasie wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Data aktu: 14/06/1999
Data ogłoszenia: 19/06/1999
Data wejścia w życie: 04/07/1999