Zm.: rozporządzenie w sprawie organizacji i zasad wewnętrznego postępowania Sądu Najwyższego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 23 marca 1999 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji i zasad wewnętrznego postępowania Sądu Najwyższego.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 1994 r. Nr 13, poz. 48, z 1995 r. Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 77, poz. 367 oraz z 1997 r. Nr 75, poz. 471, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679 i Nr 124, poz. 782) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 marca 1991 r. w sprawie organizacji i zasad wewnętrznego postępowania Sądu Najwyższego (Dz. U. Nr 34, poz. 153) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. W Sądzie Najwyższym czynne są:

1) Biuro Orzecznictwa,

2) Biuro Prezydialne,

3) Biuro Prasowe,

4) Sekretariat Pierwszego Prezesa.";

2)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. Pracami Biura Orzecznictwa i Biura Prezydialnego kierują dyrektorzy, pracami Biura Prasowego - rzecznik prasowy, a pracami działów i zespołów - kierownicy.";

3)
w § 6 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Rzecznik prasowy może być członkiem Biura Orzecznictwa, choćby nie posiadał kwalifikacji określonych w ust. 2.";

4)
w § 7:
a)
skreśla się ust. 2,
b)
ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. W Izbie Wojskowej funkcje Biura Orzecznictwa spełnia Biuro Nadzoru Pozainstancyjnego. Członkami Biura Nadzoru Pozainstancyjnego są: sędziowie sądów wojskowych i inne osoby o kwalifikacjach sędziowskich zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

4. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, na wniosek Prezesa kierującego pracami Izby Wojskowej, określa zakres działania Biura Nadzoru Pozainstancyjnego oraz wyznacza szefa Biura i członków Biura będących sędziami sądów wojskowych.";

5)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. Biuro Prezydialne dzieli się na zespoły:

1) administracji ogólnej,

2) finansowo-budżetowy,

3) gospodarczy,

4) informatyki,

5) organizacyjny,

6) spraw pracowniczych.";

6)
po § 8 dodaje się § 8a w brzmieniu:

"§ 8a. 1. Biuro Prasowe składa się z rzecznika prasowego, jego zastępców oraz pracowników administracyjnych i obsługi.

2. Rzecznikiem prasowym i zastępcą rzecznika prasowego może być sędzia Sądu Najwyższego, członek Biura Orzecznictwa lub inna osoba zatrudniona na tym stanowisku przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.";

7)
w § 11:
a)
w ust. 1 pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) wnosi rewizje nadzwyczajne w wypadkach przewidzianych w odrębnych przepisach,"

b)
w ust. 2 po pkt 3 dodaje się pkt 3a w brzmieniu:

"3a) powołuje rzecznika prasowego i jego zastępców spośród sędziów Sądu Najwyższego lub członków Biura Orzecznictwa albo zatrudnia rzecznika prasowego i jego zastępców spośród innych osób,"

c)
w ust. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) nawiązuje i rozwiązuje stosunek pracy z:

a) członkami Biura Orzecznictwa nie będącymi sędziami,

b) członkami Biura Nadzoru Pozainstancyjnego nie będącymi sędziami - na wniosek Prezesa kierującego pracami Izby Wojskowej,

c) pracownikami administracyjnymi i obsługi Sądu Najwyższego; do nawiązania i rozwiązania stosunku pracy z pracownikami administracyjnymi i obsługi może upoważnić dyrektora Biura Prezydialnego,";

8)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. 1. Zespół administracji ogólnej wykonuje czynności związane z administracją obiektu - Kompleks Urbanistyczny Wymiaru Sprawiedliwości.

2. Do zespołu finansowo-budżetowego należy gospodarka finansowa Sądu Najwyższego.

3. Zespół gospodarczy wykonuje czynności związane z zaopatrzeniem, administracją i wyposażeniem pomieszczeń, zarządem środkami transportu oraz administracją mieszkań pozostających w zarządzie Sądu Najwyższego.

4. Zespół informatyki wykonuje czynności związane z obsługą informatyczną Sądu Najwyższego.

5. Zespół organizacyjny wykonuje czynności w zakresie spraw związanych z biurem podawczym, halą maszyn, biblioteką i archiwum, a ponadto sprawuje obsługę posiedzeń pełnego składu Sądu Najwyższego i prowadzi Sekretariat Trybunału Stanu.

6. Zespół spraw pracowniczych prowadzi sprawy osobowe i socjalne sędziów, członków Biura Orzecznictwa, pracowników administracyjnych i obsługi oraz wykonuje czynności administracyjne związane z działalnością sądów dyscyplinarnych.";

9)
w § 21 skreśla się zdanie drugie.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024