Specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 26 lutego 1999 r.
w sprawie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej.

Na podstawie art. 51a ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, Nr 106, poz. 668, Nr 117, poz. 756 i Nr 162, poz. 1118 i 1126 oraz z 1999 r. Nr 20, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa minimum programowe specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, podmioty uprawnione do prowadzenia specjalizacji oraz tryb postępowania w nadawaniu specjalizacji.
§  2.
1.
Specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej, zwana dalej "specjalizacją", przeznaczona jest dla osób kierujących lub przygotowujących się do kierowania jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej.
2.
Dla specjalizacji, o której mowa w ust. 1, ustala się minimum programowe, zawierające niżej wymienione bloki tematyczne oraz liczbę godzin przeznaczonych do ich realizacji:
1)
współczesne kierunki rozwoju polityki społecznej - 10 godzin,
2)
pomoc społeczna jako instytucja, w tym zasady finansowania pomocy społecznej - 20 godzin,
3)
wybrane zagadnienia prawne z zakresu prawa rodzinnego, karnego penitencjarnego, administracyjnego, prawa pracy, zabezpieczenia społecznego, systemu prawnego pomocy społecznej - 30 godzin,
4)
wybrane elementy socjologii oraz teorii organizacji i zarządzania - 20 godzin,
5)
kierowanie i zarządzanie superwizyjne w pomocy społecznej - 20 godzin,
6)
metody statystyczne w pomocy społecznej - 10 godzin,
7)
etyka pracy socjalnej - 10 godzin,
8)
instytucje i organizacje realizujące cele pomocy społecznej z uwzględnieniem organizacji pozarządowych - 10 godzin,
9) 1
zadania jednostek organizacyjnych pomocy społecznej:
a)
gminy - 25 godzin,
b)
powiatu - 30 godzin,
c)
samorządu województwa - 5 godzin,
10)
pomoc społeczna wobec różnych kategorii podopiecznych - 20 godzin,
11) 2
(skreślony).
§  3.
Ukończenie studiów podyplomowych, w których programie uwzględniono minimum programowe określone w § 2 ust. 2, jest równoznaczne z uzyskaniem przez absolwentów tych studiów specjalizacji.
§  4.
Specjalizację mogą prowadzić, po uzyskaniu zgody Ministra Pracy i Polityki Socjalnej:
1) 3
publiczne dzienne policealne szkoły pracowników służb społecznych - dla kadry kierowniczej pomocy społecznej posiadającej wykształcenie średnie,
2)
Instytut Rozwoju Służb Społecznych - dla kadry kierowniczej pomocy społecznej posiadającej wykształcenie wyższe lub średnie,

zwane dalej "podmiotami uprawnionymi".

§  5.
1.
Podmioty uprawnione prowadzące specjalizację, o których mowa w § 4, powołują komisje egzaminacyjne do spraw specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, zwane dalej "komisjami". W skład komisji wchodzą specjaliści z dziedziny pomocy społecznej i praktycy pracy socjalnej.
2.
Do zadań komisji należy podejmowanie decyzji o dopuszczeniu kandydata do egzaminu końcowego oraz przeprowadzanie egzaminów końcowych.
§  6.
1.
Dla uzyskania specjalizacji jest wymagane:
1)
napisanie pracy dyplomowej na wybrany temat i przyjęcie jej przez kierownika specjalizacji,
2)
zaliczenie minimum programowego określonego dla tej specjalizacji,
3)
złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu końcowego przed komisją, o której mowa w § 5 ust. 1.
2.
Uzyskanie specjalizacji podmiot uprawniony potwierdza dyplomem, który powinien w szczególności zawierać:
1)
imię, nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia uczestnika specjalizacji,
2)
wykaz bloków tematycznych oraz liczbę godzin ich realizacji,
3)
numer i datę decyzji komisji o uzyskaniu specjalizacji,
4)
numer rejestru, o którym mowa w § 7 pkt 4,
5)
podpisy przewodniczącego i członków komisji,
6)
pieczęć urzędową podmiotu wydającego dyplom.
§  7.
Podmioty uprawnione prowadzące specjalizację obowiązane są posiadać dokumentację związaną z prowadzeniem specjalizacji, w tym:
1)
program nauczania,
2)
dzienniki zajęć,
3)
protokoły przebiegu egzaminów,
4)
rejestr wydanych dyplomów.
§  8.
1.
Przepisy § 6 stosuje się także do osób, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia rozpoczęły specjalizację w Centrum Rozwoju Służb Społecznych i ukończyły tę specjalizację w Instytucie Rozwoju Służb Społecznych.
2.
Przepis § 6 ust. 2 stosuje się także do osób, które przed dniem 29 marca 1997 r. otrzymały zaświadczenie o ukończeniu specjalizacji, wydane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego lub Centrum Rozwoju Służb Społecznych.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 5 marca 1997 r. w sprawie specjalizacji w zakresie organizacji pomocy społecznej (Dz. U. Nr 24, poz. 126).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.548) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.
2 § 2 ust. 2 pkt 11 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.548) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.
3 § 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.548) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024