Sposób i terminy dostosowania działalności dotychczasowych szkół podstawowych do wymogów nowego systemu szkolnego oraz tworzenie gimnazjów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 15 lutego 1999 r.
w sprawie sposobu i terminów dostosowania działalności dotychczasowych szkół podstawowych do wymogów nowego systemu szkolnego oraz tworzenia gimnazjów.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1999 r. - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego (Dz. U. Nr 12, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy właściwe do prowadzenia publicznych szkół podstawowych i gimnazjów do dnia 31 marca 1999 r. przygotują dokumentację związaną z przekształceniami organizacyjnymi dotychczasowych publicznych szkół podstawowych oraz tworzeniem gimnazjów publicznych, w szczególności akty założycielskie oraz akty przekształceń szkół.
2.
Przy przekształceniach organizacyjnych dotychczasowych publicznych szkół podstawowych szkoły prowadzące nauczanie w klasach łączonych mogą być zachowane w przypadkach uzasadnionych lokalnymi warunkami demograficznymi lub geograficznymi.
§  2.
1.
Gimnazjum publiczne tworzone przez gminę powinno mieć w swoim obwodzie co najmniej 150 uczniów.
2.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi warunkami demograficznymi lub geograficznymi mogą być tworzone gimnazja obejmujące mniejszą liczbę uczniów niż określona w ust. 1.
3.
Warunek określony w ust. 1 nie dotyczy gimnazjów dla mniejszości narodowych (grup etnicznych), gimnazjów z oddziałami integracyjnymi, gimnazjów sportowych, mistrzostwa sportowego oraz gimnazjów specjalnych.
§  3.
1.
Gimnazja mogą być tworzone z wykorzystaniem warunków materialnych i kadrowych w szczególności tych szkół podstawowych lub ponadpodstawowych, które:
1)
zatrudniają nauczycieli przedmiotów przewidzianych w planie nauczania gimnazjum, posiadających kwalifikacje wymagane do nauczania tych przedmiotów w gimnazjum,
2)
posiadają potrzebną liczbę sal lekcyjnych, w tym salę gimnastyczną i odpowiednio wyposażoną bibliotekę szkolną, oraz wyposażenie tych sal (pracowni) w środki dydaktyczne do pełnej realizacji programów nauczania,
3)
spełniają inne warunki niezbędne do realizacji przez szkoły i nauczycieli ich zadań, określone w odrębnych przepisach.
2.
Jeżeli gimnazjum publiczne jest tworzone z wykorzystaniem wymienionych w ust. 1 warunków materialnych i kadrowych szkoły prowadzonej przez inny organ niż tworzący gimnazjum, konieczne jest zawarcie odpowiedniego porozumienia między tymi organami.
§  4.
W przypadku braku możliwości zorganizowania gimnazjum w odrębnym budynku lub w budynku jednej szkoły, poszczególne oddziały gimnazjum mogą również mieścić się w budynkach kilku szkół.
§  5.
1.
Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych w terminie do dnia 30 kwietnia 1999 r. przygotują i przedstawią organom prowadzącym - do zatwierdzenia - arkusze organizacji szkół w roku szkolnym 1999/2000.
2.
Dyrektorzy szkół, o których mowa w ust. 1, przekażą organom prowadzącym w terminie do dnia 5 marca 1999 r.:
1)
informacje o przewidywanej liczbie uczniów, którzy zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1999 r. - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego (Dz. U. Nr 12, poz. 96) staną się uczniami klasy pierwszej gimnazjum,
2)
wykazy uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą,
3)
w przypadku szkół prowadzonych przez gminy - wykazy uczniów uczęszczających do niepublicznych szkół podstawowych, którzy staną się uczniami klas pierwszych gimnazjów,
4)
wykazy uczniów, o których mowa w pkt 1, zakwalifikowanych do różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także wykazy uczniów, z którymi są prowadzone zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze bądź zakwalifikowanych do indywidualnego nauczania i wychowania,
5)
wykazy uczniów, o których mowa w pkt 1, realizujących indywidualny program lub tok nauki.
§  6.
1.
Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych obowiązani są w terminie do dnia 30 kwietnia 1999 r.:
1)
sporządzić wykaz nauczycieli, którzy w związku z przekształceniami organizacyjnymi szkół nie będą mogli być zatrudnieni lub zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć, wraz z określeniem ich kwalifikacji i liczby godzin brakujących do pełnego wymiaru,
2)
poinformować o umieszczeniu w wykazie, o którym mowa w pkt 1, zainteresowanych nauczycieli,
3)
przekazać wykaz, o którym mowa w pkt 1, osobom, którym organ prowadzący powierzył stanowisko dyrektora gimnazjum.
2.
Osoby, którym organ prowadzący powierzył stanowisko dyrektora gimnazjum, w terminie do dnia 15 maja 1999 r., poinformują pisemnie dyrektorów odpowiednich szkół podstawowych, których nauczycieli wskazanych w wykazach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, planują zatrudnić z dniem 1 września 1999 r., wraz z określeniem wymiaru zajęć.
3.
Informacja, o której mowa w ust. 2, jest udzielana po uprzednim uzgodnieniu z nauczycielem, który jest przewidziany do zatrudnienia w gimnazjum.
4.
W roku 2000 dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów realizują odpowiednio czynności, o których mowa w ust. 1-3, w stosunku do nauczycieli klas ósmych dotychczasowych szkół podstawowych.
§  7.
Wykaz i informacje, o których mowa w § 6, przekazuje się do wiadomości organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty.
§  8.
Osoby, którym organ prowadzący powierzył stanowisko dyrektora gimnazjum, przygotują, w terminie do dnia 10 maja 1999 r., arkusze organizacji gimnazjów.
§  9.
Kuratoria oświaty oraz publiczne placówki doskonalenia nauczycieli powinny udzielać gminom niezbędnej pomocy w pracach związanych z ustalaniem sieci i organizacji gimnazjów.
§  10.
Dyrektorzy niepublicznych szkół podstawowych oraz dyrektorzy publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez inne niż jednostki samorządu terytorialnego osoby prawne oraz osoby fizyczne przekazują informacje i wykazy, o których mowa w § 5 ust. 2, dyrektorom publicznych szkół podstawowych właściwym do kontroli spełniania przez ucznia obowiązku szkolnego - w terminie do dnia 5 marca 1999 r.
§  11.
Do końca roku szkolnego 1999/2000 klasy ósme dotychczasowych szkół podstawowych są prowadzone:
1)
w sześcioletnich szkołach podstawowych

albo

2)
przy gimnazjach lub innych typach szkół, jako filie szkół wymienionych w pkt 1.
§  12.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio:
1)
do szkół specjalnych,
2)
do szkół dla dorosłych, z wyjątkiem § 1 ust. 2, § 2 i § 5 ust. 2 pkt 2-5,
3)
do szkół prowadzonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra właściwego do spraw sprawiedliwości.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.14.124

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i terminy dostosowania działalności dotychczasowych szkół podstawowych do wymogów nowego systemu szkolnego oraz tworzenie gimnazjów.
Data aktu: 15/02/1999
Data ogłoszenia: 23/02/1999
Data wejścia w życie: 03/03/1999