Określenie wielkości środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowych zasad dokumentowania ich posiadania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 czerwca 1998 r.
w sprawie określenia wielkości środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowych zasad dokumentowania ich posiadania.

Na podstawie art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wielkość środków na wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa się:
1)
dla osób powyżej 16 roku życia - na kwotę 100 (stu) złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 500 (pięćset) złotych,
2)
dla osób do 16 roku życia - na kwotę 50 (pięćdziesięciu) złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 300 (trzysta) złotych,
3)
dla uczestników wycieczek turystycznych, obozów młodzieżowych, zawodów sportowych lub osób mających opłacone koszty pobytu w Polsce albo osób przyjeżdżających do placówek leczniczo-sanatoryjnych - na kwotę 20 (dwudziestu) złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 100 (sto) złotych.
2.
Wielkość środków na wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekraczający trzech dni określa się:
1)
dla osób powyżej 16 roku życia - na kwotę 300 (trzystu) złotych,
2)
dla osób do 16 roku życia - na kwotę 150 (stu pięćdziesięciu) złotych.
§  2.
Wielkość środków na przejazd cudzoziemca przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa się:
1)
dla osób powyżej 16 roku życia - na kwotę 200 (dwustu) złotych,
2)
dla osób do 16 roku życia - na kwotę 100 (stu) złotych.
§  3.
Wielkość środków na wyjazd cudzoziemca z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinna pokrywać koszty podróży deklarowanym przez cudzoziemca środkiem transportu do kraju pochodzenia lub innego państwa.
§  4.
1.
Cudzoziemiec dokumentuje posiadanie środków niezbędnych do wjazdu, pobytu, przejazdu i wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okazanie na żądanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, odpowiednio:
1)
waluty polskiej,
2)
zagranicznych środków płatniczych, które mogą być w Rzeczypospolitej Polskiej legalnie wymienione, będących równowartością kwot określonych w § 1 i 2, według tabeli kursów walut ustalanej przez Narodowy Bank Polski,
3)
dokumentów umożliwiających uzyskanie w Polsce środków płatniczych,
4)
zaświadczenia o posiadaniu środków płatniczych w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wysokości nie mniejszej niż określona w § 1-3, potwierdzonego pieczęcią i podpisem upoważnionego pracownika banku, wystawionego najpóźniej na miesiąc przed przekroczeniem granicy.
2.
Posiadanie przez cudzoziemca środków na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być udokumentowane przez okazanie funkcjonariuszowi Straży Granicznej, w trakcie kontroli granicznej, zaproszenia, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739), zwanej dalej "ustawą".
3.
Posiadanie przez cudzoziemca środków na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być udokumentowane przez okazanie funkcjonariuszowi Straży Granicznej, w trakcie kontroli granicznej, biletu uprawniającego do podróży do kraju pochodzenia lub innego państwa albo przez okazanie środka transportu.
4.
Cudzoziemiec wymieniony w § 1 pkt 3 obowiązany jest ponadto do okazania na żądanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, odpowiednio:
1)
dokumentu potwierdzającego uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym lub zawodach sportowych,
2)
dowodu wniesienia opłat na pokrycie kosztów pobytu w Polsce w zakresie co najmniej wyżywienia i zakwaterowania,
3)
skierowania do placówki leczniczo-sanatoryjnej.
5.
Dokument potwierdzający uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym lub zawodach sportowych, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, powinien zawierać w szczególności:
1)
dokładne dane wystawcy dokumentu,
2)
dane dotyczące organizatora i realizatora usług turystycznych,
3)
termin oraz miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
szczegółowy wykaz usług turystycznych, a w przypadku wycieczki turystycznej - jej dokładną trasę,
5)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres cudzoziemca, w przypadku przyjazdu indywidualnego, lub liczbę osób objętych zbiorową imprezą turystyczną,
6)
potwierdzenie opłacenia kosztów usługi turystycznej, z wyszczególnieniem kosztów zakwaterowania i wyżywienia oraz ceny tej usługi.
§  5.
W wypadku, o którym mowa w art. 8 ust. 3 ustawy, kontroli posiadania przez cudzoziemca środków, o których mowa w rozporządzeniu, dokonuje wojewoda.
§  6.
Nie są obowiązani do dokumentowania posiadania środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemcy przekraczający granicę na podstawie:
1)
umów i porozumień międzynarodowych, jeżeli przewidują one zwolnienie cudzoziemca z obowiązku posiadania tych środków albo obowiązek pokrycia kosztów jego pobytu przez polskie organy państwowe lub instytucje publiczne,
2)
umów o małym ruchu granicznym, umów o uproszczonym trybie przekraczania granicy lub umów, które określają warunki przekraczania granicy w przejściach na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową, albo legitymujący się dokumentami upoważniającymi do przekraczania granicy na podstawie tych umów,
3)
wizy pobytowej z prawem do pracy,
4)
wizy pobytowej potwierdzającej uzyskanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub zezwolenia na osiedlenie się,
5)
karty czasowego pobytu lub karty stałego pobytu oraz
6)
w związku z niesieniem pomocy charytatywnej.
§  7.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych podwyższa stawki określone w § 1 i 2, jeżeli wystąpi konieczność ich dostosowania na zasadzie wzajemności do wymogów określonych przez inne państwo dla obywateli polskich.
§  8. 1
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.
1 § 8 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 1998 r. (Dz.U.98.105.666) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 1998 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.90.574

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wielkości środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowych zasad dokumentowania ich posiadania.
Data aktu: 17/06/1998
Data ogłoszenia: 17/07/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999