Ustalenie regulaminu Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 czerwca 1998 r.
w sprawie ustalenia regulaminu Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 1995 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 133, poz. 654 oraz z 1997 r. Nr 24, poz. 119, Nr 79, poz. 484, Nr 85, poz. 538, Nr 88, poz. 554 i Nr 140, poz. 940) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego określający organizację pracy oraz zasady i tryb działania Rady Funduszu, stanowiący załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie nr 20 Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 1995 r. w sprawie ustalenia regulaminu Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 7, poz. 21).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN RADY BANKOWEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO

§  1.
Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zwana dalej "Radą Funduszu", działa na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 1995 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 133, poz. 654 oraz z 1997 r. Nr 24, poz. 119, Nr 79, poz. 484, Nr 85, poz. 538, Nr 88, poz. 554 i Nr 140, poz. 940), zwanej dalej "ustawą", rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1995 r. w sprawie nadania statutu Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (Dz. U. Nr 21, poz. 113 i z 1997 r. Nr 126, poz. 808), zwanego dalej "statutem Funduszu", oraz niniejszego regulaminu.

Organizacja pracy, posiedzenia Rady Funduszu

§  2.
W celu wykonywania statutowych zadań Rada Funduszu uchwala harmonogram prac.
§  3.
1.
Posiedzenia Rady Funduszu zwołuje przewodniczący Rady Funduszu zgodnie z przyjętym harmonogramem.
2.
Posiedzenie Rady Funduszu przewodniczący Rady Funduszu zwołuje w każdym przypadku podejmowania przez Fundusz działań, do których zobowiązany jest na podstawie ustawy lub statutu, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu.
3.
Posiedzenie Rady Funduszu jest zwoływane także na pisemny wniosek co najmniej 2 członków Rady Funduszu lub co najmniej 2 członków Zarządu Funduszu, złożony na ręce przewodniczącego Rady. Wniosek określa przedmiot posiedzenia Rady Funduszu.
4.
Posiedzenie Rady, zwołane w trybie określonym w ust. 3, odbywa się nie później niż w terminie 10 dni od dnia zgłoszenia wniosku przewodniczącemu Rady.
5.
Zawiadomienie o posiedzeniu Rady Funduszu wraz z porządkiem obrad powinno być doręczone członkom Rady Funduszu co najmniej na 7 dni przed jego terminem. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Rady może ten termin skrócić do 2 dni.
§  4.
Przewodniczący Rady otwiera i prowadzi posiedzenia Rady Funduszu. W razie nieobecności przewodniczącego Rady obrady prowadzi członek Rady Funduszu, wskazany pisemnie przez przewodniczącego Rady. W przypadku braku takiego wskazania członkowie Rady Funduszu wybierają spośród siebie, w drodze głosowania zwykłą większością głosów, osobę prowadzącą obrady.
§  5.
Członkowie oraz przewodniczący Rady sprawują funkcje wyłącznie osobiście.
§  6.
Za zgodą Rady Funduszu w jej posiedzeniach mogą uczestniczyć również inne osoby.
§  7.
Rada Funduszu podejmuje uchwały we wszystkich sprawach należących do jej kompetencji.
§  8.
W sprawie wypłat ze środków funduszu pomocowego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w wysokości przekraczającej równowartość w złotych kwoty 6.000.000 EURO 1 Rada Funduszu, na wniosek Zarządu Funduszu, wydaje opinię w terminie dwóch tygodni.
§  9.
1.
Z posiedzenia Rady Funduszu sporządza się protokół.
2.
Protokół powinien zawierać numer kolejny, datę i miejsce posiedzenia, listę obecnych, porządek obrad, przebieg obrad i wyniki głosowań. Zgłoszone zdania odrębne powinny być zamieszczone w protokole.
3.
Uchwały podjęte podczas posiedzenia są podpisywane przez wszystkich członków Rady Funduszu obecnych na posiedzeniu. Treść uchwał stanowi załącznik do protokołu obrad Rady Funduszu.
4.
Protokół podpisywany jest przez osobę prowadzącą obrady oraz przez protokolanta, a jego treść jest zatwierdzana przez Radę Funduszu na najbliższym posiedzeniu. Członkowie Rady otrzymują protokół przynajmniej na jeden dzień przed tym posiedzeniem. Na posiedzeniu zatwierdzającym protokół mogą być wprowadzone sprostowania i uzupełnienia do protokołu za zgodą większości członków Rady uczestniczących w poprzednim posiedzeniu Rady.
5.
Sprzeciw bądź zdanie odrębne dotyczące treści zatwierdzonego protokołu są odnotowywane w protokole.
6.
Protokoły posiedzeń Rady Funduszu są przechowywane w siedzibie Funduszu.
7.
Zatwierdzone protokoły gromadzone są w księdze protokołów, a ich kopie przesyłane wszystkim członkom Rady Funduszu w terminie 14 dni od dnia ich zatwierdzenia.
§  10.
Rada Funduszu dokonuje podziału obowiązków pomiędzy poszczególnych członków Rady.

Uprawnienia nadzorcze i kontrolne Rady Funduszu

§  11.
1.
Uprawnienia nadzorcze i kontrolne Rady Funduszu określa ustawa i statut Funduszu.
2.
Rada Funduszu może delegować jednego lub kilku członków Rady do indywidualnego wykonywania kontroli działalności Zarządu oraz poszczególnych jednostek organizacyjnych Biura Funduszu. Delegowany członek Rady Funduszu przedkłada Radzie sprawozdanie z wykonanej kontroli, a w szczególności może występować do Rady Funduszu z wnioskiem o podjęcie działań przewidzianych w § 12 pkt 1 statutu Funduszu. Szczegółowy zakres i tryb wykonywania kontroli określa Rada Funduszu.
1 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024