Szczegółowy tryb likwidacji pracowniczych funduszy emerytalnych, którymi zarządzanie nie zostało przejęte przez inne pracownicze towarzystwa emerytalne, a w szczególności sposób i termin składania przez członków funduszy dyspozycji dotyczących sposobu wykorzystania środków zgromadzonych na ich rachunkach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1998 r.
w sprawie szczegółowego trybu likwidacji pracowniczych funduszy emerytalnych, którymi zarządzanie nie zostało przejęte przez inne pracownicze towarzystwa emerytalne, a w szczególności sposobu i terminu składania przez członków funduszy dyspozycji dotyczących sposobu wykorzystania środków zgromadzonych na ich rachunkach.

Na podstawie art. 78 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W dniu rozpoczęcia likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego zarząd nad tym funduszem przejmuje likwidator.
2.
Likwidator reprezentuje pracowniczy fundusz emerytalny wobec osób trzecich.
§  2.
1.
Likwidator przedstawia do zatwierdzenia Urzędowi Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi bilans otwarcia likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego, sporządzony na dzień rozpoczęcia likwidacji, oraz program likwidacji tego funduszu.
2.
Likwidator w terminie do 15 dnia każdego miesiąca składa Urzędowi Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi sprawozdanie z przebiegu likwidacji w poprzednim miesiącu.
§  3.
1.
O rozpoczęciu likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego likwidator zawiadamia akcjonariuszy pracowniczego towarzystwa emerytalnego zarządzającego tym funduszem, w sposób określony w statucie towarzystwa.
2.
Informacja o rozpoczęciu likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego jest ogłaszana niezwłocznie w dzienniku o zasięgu krajowym, a jeżeli działalność funduszu nie wykracza poza granice regionu - może zostać ogłoszona w dzienniku o zasięgu regionalnym.
§  4.
Pracodawca jest zobowiązany, na zasadach określonych w art. 34 ust. 4 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932), do pisemnego zawiadomienia pracownika o likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego i konieczności dokonania przez pracownika dyspozycji dotyczącej środków zgromadzonych na jego rachunku, wraz z pouczeniem go o sposobie postępowania wynikającym z niniejszego rozporządzenia, a także do przekazania informacji o możliwych sposobach rozdysponowania środków określonych w art. 76 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) oraz do przekazania informacji o miejscu i terminie publikacji ogłoszenia, o którym mowa w § 3 ust. 2.
§  5.
1.
Po rozpoczęciu likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wyznacza termin, przed upływem którego likwidator jest zobowiązany do:
1)
zbycia aktywów mających postać niepieniężną,
2)
ściągnięcia należności,
3)
zaspokojenia wierzycieli.
2.
Zbywanie aktywów funduszu powinno odbywać się z należytym uwzględnieniem interesów członków pracowniczego funduszu emerytalnego.
§  6.
1.
Wyznaczony przez Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi termin, o którym mowa w § 5 ust. 1, powinien przypadać na ostatni dzień roboczy miesiąca bądź dzień określony w statucie pracowniczego funduszu emerytalnego jako dzień wyceny.
2.
W dniu, w którym upływa termin, o którym mowa w § 5 ust. 1, pracowniczy fundusz emerytalny określa wartość jednostki rozrachunkowej oraz wartość jednostek rozrachunkowych przypadających na poszczególnych członków funduszu.
§  7.
1.
Członek likwidowanego pracowniczego funduszu emerytalnego dokonuje dyspozycji dotyczącej sposobu wykorzystania środków zgromadzonych na jego rachunku, w terminie 2 miesięcy od daty ogłoszenia informacji o rozpoczęciu likwidacji, o której mowa w § 3 ust. 2.
2.
Dyspozycja jest składana likwidatorowi pracowniczego funduszu emerytalnego w formie pisemnej:
1)
za pośrednictwem pracodawcy, jeśli jest on akcjonariuszem pracowniczego towarzystwa emerytalnego, o którym mowa w § 3 ust. 1,
2)
bezpośrednio - w przypadku innym niż określony w pkt 1.
3.
Dyspozycja powinna zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, podpis członka likwidowanego pracowniczego funduszu emerytalnego oraz:
1)
nazwę pracowniczego funduszu emerytalnego, zakładu ubezpieczeń na życie, otwartego funduszu inwestycyjnego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego - w przypadku gdy środki zostaną rozdysponowane w sposób określony w art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
2)
numer rachunku bankowego albo adres, na który należy przekazać jednorazową wypłatę - w przypadku gdy środki zostaną rozdysponowane w sposób określony w art. 76 ust. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w pkt 1.
§  8.
Likwidator dokonuje rozdysponowania środków zgromadzonych na rachunku członka, zgodnie z jego dyspozycją, najpóźniej w terminie jednego miesiąca, licząc od dnia upływu wyznaczonego przez Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi terminu, o którym mowa w § 5 ust. 1.
§  9.
1.
Jeżeli uczestnik pracowniczego programu emerytalnego prowadzonego w formie pracowniczego funduszu emerytalnego złoży w trakcie likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego wypowiedzenie pracowniczej umowy emerytalnej i przekaże dyspozycję co do sposobu rozdysponowania środków zgromadzonych na jego rachunku, fundusz wykona tę dyspozycję po upływie terminu, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2.
W przypadku gdy uczestnik pracowniczego programu emerytalnego wypowie pracowniczą umowę emerytalną i zażąda zwrotu środków, o których mowa w art. 31 ust. 3 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, zwrot środków następuje po upływie terminu, o którym mowa w § 5 ust. 1.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepis § 8.
§  10.
Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego likwidator przedstawia Urzędowi Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi sprawozdanie z przeprowadzonej likwidacji oraz przedstawia do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień zakończenia likwidacji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.63.401

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb likwidacji pracowniczych funduszy emerytalnych, którymi zarządzanie nie zostało przejęte przez inne pracownicze towarzystwa emerytalne, a w szczególności sposób i termin składania przez członków funduszy dyspozycji dotyczących sposobu wykorzystania środków zgromadzonych na ich rachunkach.
Data aktu: 12/05/1998
Data ogłoszenia: 26/05/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999