Tryb wydawania zezwoleń na usuwanie do morza urobku z pogłębiania dna oraz na zatapianie w morzu odpadów lub innych substancji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 6 stycznia 1998 r.
w sprawie trybu wydawania zezwoleń na usuwanie do morza urobku z pogłębiania dna oraz na zatapianie w morzu odpadów lub innych substancji. *

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz. U. Nr 47, poz. 243) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb wydawania zezwoleń na usuwanie do morza urobku z pogłębiania dna oraz na zatapianie w morzu odpadów lub innych substancji.
§  2.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na usuwanie do morza urobku z pogłębiania dna, dokonywanie zgodnie z postanowieniami załącznika V Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, sporządzonej w Helsinkach dnia 22 marca 1974 r. (Dz. U. z 1980 r. Nr 18, poz. 64 i 65), zwanej dalej "Konwencją helsińską", składany jest przez armatora statku ładowanego na terytorium Polski lub o polskiej przynależności - dyrektorowi urzędu morskiego.
2.
Właściwym w sprawie wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, jest dyrektor urzędu morskiego, na którego obszarze działania znajduje się:
1)
miejsce pobrania urobku z pogłębiania dna,
2)
port macierzysty statku o polskiej przynależności, załadowywanego poza terytorium Polski.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać dane wymienione w przepisie 3 załącznika V Konwencji helsińskiej, a ponadto:
1)
ocenę wpływu usuwania do morza urobku z pogłębiania dna na środowisko morskie wraz ze wskazaniem praktycznych działań mających na celu zmniejszenie ewentualnego niekorzystnego wpływu - wykonaną przez rzeczoznawcę z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
2)
opinię właściwego terytorialnie wojewody - w przypadku usuwania urobku z pogłębiania dna do morskich wód wewnętrznych.
4.
Przed wydaniem zezwolenia na usuwanie do morza urobku z pogłębiania dna poza obszarem morza terytorialnego dyrektor urzędu morskiego przeprowadza konsultacje z Komisją Ochrony Środowiska Morskiego Morza Bałtyckiego.
§  3.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na zatapianie w morzu odpadów lub innych substancji:
1)
specjalnego - na zatapianie w morzu odpadów lub innych substancji wymienionych w załączniku II lub w przypadkach określonych w art. V ust. 2 Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu mórz przez zatapianie odpadów i innych substancji, sporządzonej w Moskwie, Waszyngtonie, Londynie i Meksyku dnia 29 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 11, poz. 46 i 47), zwanej dalej "Konwencją o zatapianiu", lub
2)
ogólnego - na zatapianie w morzu odpadów lub substancji innych niż wymienione w załącznikach I i II do Konwencji o zatapianiu (oświadczenie rządowe z dnia 26 marca 1997 r. w sprawie wejścia w życie poprawek do załączników I, II i III do Konwencji o zatapianiu - Dz. U. Nr 47, poz. 300 i Nr 76, poz. 481)

jest składany przez armatora statku ładowanego na terytorium Polski lub o polskiej przynależności dyrektorowi urzędu morskiego.

2.
Właściwym w sprawie wydania zezwoleń, o których mowa w ust. 1, jest dyrektor urzędu morskiego, na którego obszarze działania znajduje się:
1)
port załadunku statku,
2)
port macierzysty statku o polskiej przynależności, załadowywanego poza terytorium Polski.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane wymienione w rozdziałach A, B i C załącznika III do Konwencji o zatapianiu.
§  4.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1, składa się nie później niż na miesiąc przed przewidywaną datą rozpoczęcia usuwania do morza urobku z pogłębiania dna.
2.
Wnioski o wydanie zezwoleń, o których mowa w § 3 ust. 1, składa się nie później niż na dwa miesiące przed przewidywaną datą rozpoczęcia zatapiania w morzu odpadów lub innych substancji, z wyjątkiem przypadków określonych w art. V ust. 2 Konwencji o zatapianiu, do których będą miały zastosowanie zasady określone w tym artykule.
§  5.
1.
Dyrektor urzędu morskiego powiadamia niezwłocznie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o wszczęciu postępowania w sprawie wydania zezwoleń na:
1)
zatapianie w morskich wodach wewnętrznych lub morzu terytorialnym odpadów i innych substancji lub urobku z pogłębiania dna, ładowanych poza terytorium Polski,
2)
zatapianie poza obszarem morza terytorialnego odpadów i innych substancji lub urobku z pogłębiania dna, ładowanych na terytorium Polski.
2.
Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności określenie:
1)
wnioskodawcy,
2)
miejsca planowanego usuwania lub zatapiania,
3)
rodzaju, ilości oraz pochodzenia (wytwórcy) odpadów, innych substancji lub urobku.
§  6.
Dyrektor urzędu morskiego może uzależnić wydanie zezwoleń, o których mowa w § 2 ust. 1 i § 3 ust. 1, od przedłożenia przez wnioskodawcę zezwoleń wymaganych na podstawie odrębnych przepisów lub innych dodatkowych dokumentów bądź wyników ekspertyz.
§  7.
Zezwolenia, o których mowa w § 2 ust. 1 i § 3 ust. 1, powinny określać w szczególności:
1)
rodzaj zezwolenia,
2)
numer zezwolenia według kolejności jego wydania w danym roku,
3)
okres ważności zezwolenia,
4)
rodzaj usuwanej do morza lub zatapianej w nim substancji oraz jej ilość,
5)
współrzędne geograficzne miejsca usunięcia do morza urobku bądź zatopienia w nim odpadów lub innych substancji,
6)
rodzaj wymaganego opakowania zatapianych w morzu odpadów lub innych substancji,
7)
sposób zatapiania w morzu odpadów lub innych substancji,
8)
sposób powiadamiania o zamierzonych terminach usunięcia do morza urobku z pogłębiania dna oraz zatapiania w morzu odpadów lub innych substancji oraz o fakcie zakończenia tych operacji.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 listopada 2005 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz.U.95.47.243) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.05.203.1683).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024