Szczegółowy zakres działania okręgowych inspektoratów kolejnictwa jako organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 28 grudnia 1998 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania okręgowych inspektorów kolejnictwa jako organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.

Na podstawie art. 89 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 100, poz. 465, Nr 106, poz. 496 i Nr 146, poz. 680, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 111, poz. 726 oraz z 1998 r. Nr 22, poz. 118 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres działania okręgowych inspektorów kolejnictwa jako organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w dziedzinie transportu kolejowego w sprawach obiektów i robót budowlanych usytuowanych na obszarze kolejowym, określonym w przepisach o transporcie kolejowym, w zakresie budowy i eksploatacji dróg szynowych, wraz z przeznaczonymi do prowadzenia ruchu kolejowego budynkami, budowlami i urządzeniami.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 100, poz. 465, Nr 106, poz. 496 i Nr 146, poz. 680, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 111, poz. 726 oraz z 1998 r. Nr 22, poz. 118 i Nr 106, poz. 668),
2)
budynku przeznaczonym do prowadzenia ruchu kolejowego - należy przez to rozumieć w szczególności podstacje trakcyjne i kabiny sekcyjne, nastawnie, budynki telekomunikacji kolejowej, strażnice przejazdowe,
3)
budowli przeznaczonej do prowadzenia ruchu kolejowego - należy przez to rozumieć w szczególności drogi szynowe, podtorze, mosty, wiadukty, tunele, przepusty, konstrukcje oporowe, rampy, perony, place ładunkowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych,
4)
urządzeniu przeznaczonym do prowadzenia ruchu kolejowego - należy przez to rozumieć w szczególności urządzenia służące do sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej, podstacji trakcyjnych, kabin sekcyjnych.
§  3.
Organami administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w dziedzinie transportu kolejowego są:
1)
okręgowy inspektor kolejnictwa, zwany dalej "inspektorem", jako organ pierwszej instancji,
2)
Główny Inspektor Kolejnictwa, jako organ wyższego stopnia w stosunku do inspektora.
§  4.
1.
Do obowiązków inspektorów należy:
1)
nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w szczególności:
a)
zgodności zagospodarowania terenu z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska,
b)
warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w projektach budowlanych przy wykonywaniu robót budowlanych oraz utrzymywaniu obiektów budowlanych,
c)
zgodności rozwiązań architektoniczno-budowlanych z przepisami techniczno-budowlanymi, obowiązującymi Polskimi Normami oraz zasadami wiedzy technicznej,
d)
właściwego wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
e)
wprowadzania do obrotu i stosowania wyrobów budowlanych dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie,
2)
wydawanie decyzji i postanowień administracyjnych w sprawach określonych ustawą, a w szczególności wydawanie odrębnych decyzji o zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego, decyzji o pozwoleniu, odmowie lub zmianie pozwolenia na budowę, wydawanie postanowień o wstrzymaniu prowadzenia robót budowlanych usytuowanych na obszarze kolejowym oraz prowadzenie rejestru tych decyzji i postanowień,
3)
prowadzenie ujednoliconej ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania nadzorowanych obiektów budowlanych,
4)
wydawanie pozwoleń na użytkowanie obiektu budowlanego.
2.
Inspektor, jako organ administracji architektoniczno-budowlanej, wydaje pozwolenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, po protokolarnym stwierdzeniu na miejscu budowy:
1)
zgodności wykonania obiektu z warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu oraz warunkami pozwolenia na budowę,
2)
uporządkowania terenu budowy.
3.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych inspektor może wystąpić przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub o zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego do Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z wnioskiem o uzyskanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7 ustawy.
4.
Inspektor przesyła niezwłocznie organom, które wydały decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydane decyzje o pozwoleniu na budowę i na użytkowanie obiektu.
§  5.
1.
Inspektor przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego może dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach ustawy.
2.
Do sposobu prowadzenia kontroli, sporządzania ustaleń kontroli, prawa zgłaszania zastrzeżeń do ustaleń kontroli i terminów stosuje się, odpowiednio w zakresie nie uregulowanym przepisami ustawy, tryb wykonywania kontroli przez Głównego Inspektora Kolejnictwa.
§  6.
Inspektor wykonujący nadzór budowlany lub osoby działające z jego upoważnienia mają prawo wstępu na tereny obiektów i robót budowlanych usytuowanych na obszarze kolejowym.
§  7.
1.
Postępowanie wyjaśniające w sprawie katastrofy budowlanej obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów, usytuowanego na obszarze kolejowym prowadzi inspektor jako właściwy organ nadzoru budowlanego.
2.
Inspektor o katastrofie budowlanej niezwłocznie zawiadamia Głównego Inspektora Kolejnictwa oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 27 maja 1998 r. w sprawie wewnętrznej organizacji i szczegółowego zakresu działania terenowych organów specjalistycznego nadzoru budowlanego w dziedzinie transportu kolejowego oraz obszaru ich działania (Dz. U. Nr 73, poz. 470).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.166.1260

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres działania okręgowych inspektoratów kolejnictwa jako organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Data aktu: 28/12/1998
Data ogłoszenia: 31/12/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999