Szczegółowe zasady ustalania dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie ponadgminnych domów pomocy społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 29 grudnia 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie ponadgminnych domów pomocy społecznej.

Na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983 i Nr 162, poz. 1119) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dotację celową z budżetu państwa na dofinansowanie ponadgminnych domów pomocy społecznej, zwaną dalej "dotacją", ustala się w wysokości odpowiadającej iloczynowi liczby mieszkańców tych domów i średniego miesięcznego kosztu utrzymania osoby w domu, pomniejszonemu o wpływy z odpłatności za pobyt ponoszonej przez mieszkańców tych domów.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ponadgminnych domach pomocy społecznej, zwanych dalej "domami" - rozumie się przez to domy finansowane i dofinansowywane do dnia 31 grudnia 1998 r. przez wojewodów oraz domy przekazane gminom o statusie miasta, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1993 r. w sprawie określenia zadań i kompetencji z zakresu rządowej administracji ogólnej i specjalnej, które mogą być przekazane niektórym gminom o statusie miasta, wraz z mieniem służącym do ich wykonywania, a także zasad i trybu przekazania (Dz. U. Nr 65, poz. 309, Nr 81, poz. 348, Nr 92, poz. 426, Nr 101, poz. 463, Nr 103, poz. 471 i Nr 115, poz. 510) oraz ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (Dz. U. z 1997 r. Nr 36, poz. 224, Nr 123, poz. 780 i Nr 162, poz. 1120),
2)
średnim miesięcznym koszcie utrzymania osoby w domu, zwanym dalej "kosztem utrzymania" rozumie się przez to planowane koszty na działalność domu, bez wydatków inwestycyjnych, w latach 1999 i 2000 podzielone przez liczbę mieszkańców tego domu i przez 12,
3)
liczbie dotowanych mieszkańców powiatu - rozumie się przez to 20 mieszkańców domów na 10 000 ludności powiatu,
4)
średniej miesięcznej wojewódzkiej kwocie dotacji - rozumie się przez to ustaloną w budżecie wojewody kwotę dotacji przeznaczoną na działalność domów, bez wydatków inwestycyjnych, podzieloną przez liczbę mieszkańców domów i przez 12; średnia ta stanowi podstawę podziału dotacji w 1999 r.,
5)
średniej miesięcznej krajowej kwocie dotacji na mieszkańca domu - rozumie się przez to ustaloną w budżecie państwa kwotę dotacji przeznaczoną na działalność domów, podzieloną przez liczbę mieszkańców domów w kraju i przez 12; średnia ta stanowi podstawę podziału dotacji na województwa i powiaty w 2000 r.,
6)
mieszkańcu powiatu - rozumie się przez to osobę przebywającą przed dniem 1 stycznia 1991 r. w domu mającym siedzibę na terenie powiatu, oraz osobę przyjętą do tego domu, będącą przed przyjęciem mieszkańcem tego powiatu, a także mieszkańca powiatu, który przebywa po dniu 1 stycznia 1991 r. w domu mającym siedzibę na terenie innych powiatów; mieszkańców domów pochodzących z powiatów położonych w innym województwie uznaje się za mieszkańców powiatu właściwego ze względu na siedzibę domu.
§  3.
1.
Dotację dla powiatu w 1999 r. ustala się w kwocie odpowiadającej iloczynowi mieszkańców powiatu i kosztu utrzymania osoby w domu, pomniejszonego o wpływy z odpłatności za pobyt w domu, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, nie więcej jednak niż średnia miesięczna wojewódzka kwota dotacji.
2.
Dotację dla powiatu w 2000 r. ustala się w kwocie odpowiadającej iloczynowi mieszkańców powiatu i kosztu utrzymania osoby w domu, pomniejszonego o wpływy z odpłatności za pobyt w domu, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, nie więcej niż średnia miesięczna krajowa kwota dotacji na mieszkańca domu.
3.
Powiaty, których mieszkańcy przebywają w domach mających siedzibę na terenie innych powiatów, otrzymaną na swoich mieszkańców dotację przekazują do powiatu, gdzie dana osoba przebywa.
§  4.
1.
W przypadku gdy liczba mieszkańców powiatu w stosunku do liczby ludności powiatu jest wyższa od liczby dotowanych mieszkańców, dotacja dla powiatu ulega zmniejszeniu o wielkość dotacji kierowanej na opuszczającego dom mieszkańca (powrót do środowiska, zgon).
2.
Powiat informuje właściwego wojewodę o liczbie mieszkańców powiatu, według stanu na koniec każdego miesiąca, do dnia 10 następnego miesiąca.
3.
Powiat rozlicza się z przyznanej kwoty dotacji nie rzadziej niż raz na kwartał.
4.
Zwolnioną kwotę dotacji, o której mowa w ust. 1, wojewoda kieruje do powiatu, w którym liczba mieszkańców jest niższa od liczby dotowanych mieszkańców powiatu. Pierwszeństwo w otrzymaniu zwolnionej kwoty dotacji mają powiaty o najmniejszej liczbie mieszkańców powiatu i najdłuższej liście osób oczekujących na miejsce w domu.
5.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w wypadku, gdy w powiecie oczekują na miejsce w domu osoby skierowane na podstawie decyzji wojewody wydanej przed dniem 1 stycznia 1999 r.
6.
Wojewoda zwolnioną kwotę dotacji, o której mowa w ust. 1, może przeznaczyć również na niezbędne prace remontowe i inwestycje w domach.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024