Określenie wzoru wniosku stosowanego w postępowaniu o wydanie pozwoleń na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wykaz dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku, warunki wydania i wykorzystania pozwolenia, sposób i tryb ewidencjonowania wydanych pozwoleń w ramach kontyngentu taryfowego w roku 1999.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 28 grudnia 1998 r.
w sprawie określenia wzoru wniosku stosowanego w postępowaniu o wydanie pozwoleń na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wykazu dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku, warunków wydania i wykorzystania pozwolenia, sposobu i trybu ewidencjonowania wydanych pozwoleń w ramach kontyngentu taryfowego w roku 1999.

Na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1-3 i 5 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami oraz o obrocie specjalnym (Dz. U. Nr 157, poz. 1026) w związku z art. 14 § 6a ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa wzór wniosku stosowany w postępowaniu o wydanie pozwoleń na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wykaz dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku, warunki wydania i wykorzystania pozwolenia, sposób i tryb ewidencjonowania wydanych pozwoleń w ramach kontyngentu taryfowego ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie ustanowienia kontyngentu taryfowego na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 160, poz. 1070) , zwanego dalej "kontyngentem samochodowym".
2.
Pozwolenie na przywóz pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej w ramach kontyngentu samochodowego, zwane dalej "pozwoleniem", wydaje Minister Gospodarki na podstawie wniosków składanych przez osoby krajowe, o których mowa w ust. 4.
3.
Wzór wniosku o wydanie pozwolenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2, dotyczącym każdej marki pojazdu samochodowego odrębnie, może występować przedsiębiorca będący wyłącznym przedstawicielem producenta lub producentów pojazdów danej marki, z którym producent zawarł umowę upoważniającą do przywozu w 1999 r. takich pojazdów na polski obszar celny w ramach kontyngentu samochodowego ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. (Dz. U. Nr 160, poz. 1070).
5.
Wnioski mogą być składane i będą rozpatrywane:
1)
pierwszy wniosek na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu samochodowego może być składany od dnia wejścia w życie rozporządzenia,
2)
drugi wniosek na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu samochodowego może być składany do dnia 5 lutego 1999 r.,
3)
następne wnioski na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu samochodowego mogą być składane w odstępach czterotygodniowych,
4)
wnioski będą rozpatrywane do czasu wyczerpania kontyngentu samochodowego, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1999 r.
6.
Wnioski złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia nie podlegają rozpatrzeniu.
7.
Terminy składania rozliczeń na przywóz samochodów oraz wydawania pozwoleń określone zostaną w obwieszczeniu Ministra Gospodarki.
§  2.
Do wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 2, powinny być dołączone następujące dokumenty:
1)
aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
2)
kopia zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacyjnego (REGON),
3)
pisemne oświadczenie podmiotu zagranicznego o nadaniu wnioskodawcy wyłącznych uprawnień, upoważniających do przywozu pojazdów samochodowych danej marki na polski obszar celny w ramach kontyngentu samochodowego ustanowionego w 1999 r.; oświadczenie to powinno być potwierdzone wraz z tłumaczeniem na język polski przez urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej właściwy dla siedziby podmiotu zagranicznego,
4)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, o niezaleganiu przez wnioskodawcę z realizacją zobowiązań podatkowych lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane,
5)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne lub zaświadczenie o tym, że zobowiązania rozłożone na raty lub 0 odroczonym terminie płatności są realizowane,
6)
zaświadczenie Głównego Urzędu Ceł potwierdzające, że wnioskodawca nie zalega z wpłatami z tytułu długu celnego lub zaświadczenie, że dług celny rozłożony na raty lub o odroczonym terminie płatności jest realizowany; przy wystąpieniu przedsiębiorcy o pierwsze pozwolenie przywozu dopuszcza się możliwość złożenia oświadczenia wnioskodawcy, że dokument ten zostanie dostarczony w ciągu 3 tygodni od dnia złożenia wniosku,
7)
w przypadku wnioskowania o kolejne pozwolenie, wydawane nie później niż do dnia 30 września 1999 r. - kopia faktury producenta, kopia poprzednio udzielonego pozwolenia z potwierdzonym przez organ celny jego wykorzystaniem, fotokopia zgłoszenia celnego potwierdzonego przez organ celny,
8)
w przypadku wniosków dotyczących puli nie wykorzystanej przez importerów do dnia 30 września 1999 r. - dodatkowo kopia umowy sprzedaży zawartej z nabywcą pojazdu samochodowego.
§  3.
1.
Warunkiem udzielenia pierwszego pozwolenia, z zastrzeżeniem § 2 pkt 7 i 8, jest:
1)
złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami i informacjami wymienionymi w § 2,
2)
wniesienie opłaty określonej w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie określenia wysokości opłat za wydanie pozwolenia na przywóz towarów na polski obszar celny lub wywóz towaru z polskiego obszaru celnego (Dz. U. Nr 162, poz. 1127).
2.
Udzielenie kolejnego pozwolenia będzie możliwe, jeżeli wnioskodawca spełni następujące warunki:
1)
wykorzysta wszystkie pozwolenia udzielone na podstawie wniosku poprzedniego,
2)
złoży prawidłowo wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami i informacjami określonymi w § 2, z wyjątkiem pkt 3 i 8,
3)
wniesie opłatę, o której mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Warunkiem wykorzystania pozwolenia jest potwierdzenie przez organ celny na pozwoleniu zgłoszenia w urzędzie celnym określonej partii towaru w ramach udzielonego pozwolenia.
§  4.
1.
Pozwolenia udzielone zgodnie z § 2 pkt 7 mogą być wykorzystane nie później niż do dnia 30 września 1999 r.
2.
Wnioskodawcy zobowiązani są przedłożyć w Ministerstwie Gospodarki w terminie do dnia 14 października 1999 r. informacje dotyczące stopnia wykorzystania pozwoleń na przywóz, wydanych do dnia 30 września 1999 r., tj. załączyć dokumenty, o których mowa w§2pkt7.
3.
Wniosek o udzielenie pozwolenia przywozu złożony przez wnioskodawcę, który nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w ust. 2, nie będzie rozpatrywany.
4.
Na część kontyngentu samochodowego nie wykorzystanego do dnia 30 września 1999 r. przedsiębiorcy składają wnioski wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami i informacjami wymienionymi w § 2, z wyjątkiem pkt 3.
5.
Udzielenie pozwoleń na przywóz pojazdów samochodowych w ramach części kontyngentu samochodowego, nie wykorzystanego do dnia 30 września 1999 r. następuje na rzecz przedsiębiorców spełniających warunki wymienione w § 1 ust. 4, którzy w okresie przed dniem 30 września 1999 r. wykorzystali w pełni ostatnio udzielone pozwolenie przywozu, tj. zaimportowali w całości ilość samochodów przyznaną im przez Ministerstwo Gospodarki w ramach kontyngentu samochodowego.
6.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na przywóz, dotyczący części kontyngentu, o której mowa w ust. 4, może być składany od dnia 15 października 1999 r.
7.
Pozwolenia udzielone zgodnie z ust. 4 będą ważne do dnia 31 grudnia 1999 r.
§  5.
1.
Ewidencja udzielonych pozwoleń prowadzona jest w Departamencie Administrowania Obrotem, Towarami i Usługami w Ministerstwie Gospodarki.
2.
Wzór prowadzenia ewidencji udzielonych pozwoleń określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK

O WYDANIE POZWOLENIA NA PRZYWÓZ POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH W RAMACH KONTYNGENTU TARYFOWEGO USTANOWIONEGO NA 1999 R.1

miejsce na

znaczki

skarbowe

Do Ministra Gospodarki

Znak sprawy ...................... (numer i data rejestracji

w Ministerstwie Gospodarki, Warszawa)2

Numer identyfikacyjny (REGON) ...............................

Wnioskodawca ............ (nazwa pełna) .....................

Wnioskodawca ........... (nazwa skrócona) ...................

Adres ...........................kod pocztowy ..............

Nr telefonu .... ., telefaksu ............., teleksu ........

Proszę o wydanie pozwolenia na przywóz następującej liczby

pojazdów samochodowych3:

A) wyposażonych w urządzenia katalityczne:

Lp. Kod PCN Marka i model samochodu Liczba sztuk Nazwa producenta Kraj pochodzenia

Razem: ...........................

B) nie wyposażonych w urządzenia katalityczne:

Lp. Kod PCN Marka i model samochodu Liczba sztuk Nazwa producenta Kraj pochodzenia

Razem: ................

..............................................................

Pouczony(a) o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 233 kk) oświadczam, że według stanu na dzień wystawienia niniejszego wniosku przysługuje mi pełne prawo w zakresie reprezentowania wnioskodawcy przy wszczęciu postępowania w sprawie, której dotyczy niniejszy wniosek.

(data wystawienia (pieczęć (imię, nazwisko,

wniosku) firmowa wnioskodawcy) stanowisko oraz

podpis osoby

lub osób

reprezentujących

wnioskodawcę)

______

1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów taryfowych na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 160, poz. 1070).

2 Numer rejestracji wpisuje Ministerstwo Gospodarki. Adres dla korespondencji pocztowej: Ministerstwo Gospodarki, skrytka pocztowa P-22, Warszawa.

3 Wniosek składa się odrębnie dla pojazdów samochodowych osobowych i towarowych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

EWIDENCJA UDZIELONYCH POZWOLEŃ

Nr wniosku Data wpłynięcia wniosku Nazwa wnioskodawcy Przedmiot wniosku Data wydania pozwolenia Numer pozwolenia Obiorca Data odbioru lub wysyłki pozwolenia

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.164.1184

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wzoru wniosku stosowanego w postępowaniu o wydanie pozwoleń na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wykaz dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku, warunki wydania i wykorzystania pozwolenia, sposób i tryb ewidencjonowania wydanych pozwoleń w ramach kontyngentu taryfowego w roku 1999.
Data aktu: 28/12/1998
Data ogłoszenia: 31/12/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999