Szczegółowe zasady kształtowania cen węgla brunatnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 15 października 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad kształtowania cen węgla brunatnego.

Na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 i Nr 158, poz. 1042 oraz z 1998 r. Nr 94, poz. 594 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady kształtowania cen węgla brunatnego pomiędzy kopalnią a elektrownią.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
kopalni - rozumie się przez to zakład górniczy w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wydobywania węgla brunatnego,
2)
elektrowni - rozumie się przez to przedsiębiorstwo energetyczne prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, wykorzystujące w procesie energetycznym jako podstawowe paliwo węgiel brunatny,
3)
cenie węgla - rozumie się przez to należność w złotych za 1 Mg węgla dostarczonego elektrowni,
4)
węglu wskaźnikowym - rozumie się przez to węgiel brunatny o wartości opałowej 8.850 MJ/mg, zawartości popiołu 12% i zawartości siarki 0,6%.
§  3.
1.
Ceny węgla brunatnego ustala kopalnia w sposób zapewniający:
1)
pokrycie uzasadnionych kosztów działalności kopalni, w tym kosztów modernizacji, rozwoju i ochrony środowiska, z uwzględnieniem założeń polityki energetycznej państwa, a w szczególności z określoną w tych założeniach polityką inwestycyjną i cenową oraz innymi czynnikami wpływającymi na poziom uzasadnionych kosztów, stanowiących podstawę do ustalania cen węgla,
2)
wyeliminowanie pokrywania kosztów dotyczących jednej grupy odbiorców węgla i jednego rodzaju działalności kopalni przychodami pochodzącymi ze sprzedaży węgla od innej grupy odbiorców węgla lub z innego rodzaju działalności gospodarczej.
2.
Uzasadnione koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, obejmują koszty:
1)
wydobycia i dostarczania węgla do uzgodnionego przez kopalnię i elektrownię miejsca dostarczania,
2)
działalności pomocniczej w zakresie, w jakim warunkuje ona wydobycie i dostarczanie węgla, o którym mowa w pkt 1,
3)
modernizacji, rozwoju i ochrony środowiska.
§  4.
1.
Uzasadnione koszty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, ustala się na podstawie:
1)
kosztów wydobycia i dostarczania węgla, poniesionych w poprzednim roku obrotowym,
2)
planowanych rocznych kosztów modernizacji i rozwoju, w tym kosztów związanych z realizacją inwestycji w zakresie ochrony środowiska.
2.
Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ustala się na podstawie ewidencji kosztów, prowadzonej zgodnie z przyjętymi w dokumentacji księgowej zasadami rachunkowości określonymi przepisami o rachunkowości, w sposób umożliwiający ustalenie kosztów stałych i kosztów zmiennych poniesionych przez kopalnię w stosunku do elektrowni.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ustala się na podstawie obowiązującego dla kopalni planu rozwoju i modernizacji jako średnie roczne koszty w okresie objętym planem, wynikające z określonych w tym planie nakładów inwestycyjnych.
§  5.
1.
Podstawą do opracowania planu rozwoju i modernizacji kopalni, o którym mowa w § 4 ust. 3, jest uzgodniony z elektrownią plan dostaw węgla do elektrowni.
2.
Kopalnia przedkłada elektrowni do zaopiniowania plan rozwoju i modernizacji kopalni w zakresie jego zgodności z planem dostaw węgla do elektrowni.
3.
Plany rozwoju i modernizacji kopalni oraz plany dostaw węgla do elektrowni obejmują okres, dla którego ustala się bazową cenę dla węgla wskaźnikowego, o której mowa w § 6 ust. 4.
§  6.
1.
Cenę węgla ustala się jako bazową cenę dla węgla wskaźnikowego na podstawie kosztów jednostkowych, obliczanych zgodnie z zasadami określonymi w ust. 2.
2.
Koszty jednostkowe dla węgla wskaźnikowego, o których mowa w ust. 1, oblicza się według wzoru:

KJ = KU : IW

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

KJ - koszt jednostkowy stanowiący podstawę do ustalenia bazowej ceny dla węgla wskaźnikowego [w zł/Mg],

KU- uzasadnione koszty, o których mowa w § 3, bez podatku od towarów i usług [w zł],

IW - ilość węgla dostarczonego do elektrowni w poprzednim roku obrotowym przeliczonego na węgiel wskaźnikowy [w Mg].

3.
Sposób przeliczania ilości węgla dostarczonego do elektrowni w poprzednim roku obrotowym na węgiel wskaźnikowy strony określają w umowie.
4.
Bazową cenę dla węgla wskaźnikowego ustala się na podstawie kosztów jednostkowych, o których mowa w ust. 2, powiększonych o:
1)
marżę zysku, nie wyższą niż 10%,
2)
podatek od towarów i usług, określony w odrębnych przepisach.
§  7.
Okres, dla którego ustalana jest bazowa cena dla węgla wskaźnikowego, obejmuje od jednego roku do pięciu lat i jest określony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przy zatwierdzaniu bazowej ceny dla węgla wskaźnikowego.
§  8.
1.
W okresie, dla którego ustalona została bazowa cena dla węgla wskaźnikowego, kopalnia, nie częściej niż raz na 12 miesięcy, dostosowuje ceny węgla do zmieniających się warunków ekonomicznych.
2.
Cenę dla węgla wskaźnikowego dostosowuje się do zmieniających się warunków ekonomicznych według wzoru:

CN = CN-1{1 + [(RPI)N-1 -X]/100}

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

CN - nową cenę dla węgla wskaźnikowego [w zł/Mg],

CN-1 - bazową cenę dla węgla wskaźnikowego lub cenę węgla wskaźnikowego przed zmianą [w zł/Mg],

(RPI)N-1 - wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, jaki w okresie 12 miesięcy nastąpił w stosunku do ich poziomu uwzględnionego przy ostatniej zmianie ceny węgla, ustalony na podstawie obwieszczeń Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" [w %],

X - współczynnik korekcyjny, uwzględniający projektowaną poprawę efektywności funkcjonowania kopalni oraz zmianę wielkości i warunków wydobycia węgla w okresie 12 miesięcy.

3.
Wartość współczynnika korekcyjnego "X", o którym mowa w ust. 2, ustala Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na wniosek kopalni przy zatwierdzaniu bazowej ceny dla węgla wskaźnikowego.
§  9.
Przeliczenie bazowej ceny dla węgla wskaźnikowego na ceny węgla o rzeczywistych parametrach jakościowych następuje w sposób określony w umowie sprzedaży.
§  10.
Kopalnia może opracować pierwszą bazową cenę dla węgla wskaźnikowego na podstawie uzasadnionych kosztów, poniesionych w okresie ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających opracowanie bazowej ceny dla węgla wskaźnikowego, które nie pokrywają się z rokiem obrotowym.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.132.868

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady kształtowania cen węgla brunatnego.
Data aktu: 15/10/1998
Data ogłoszenia: 28/10/1998
Data wejścia w życie: 12/11/1998