Wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania stanowisk w muzeach oraz tryb ich stwierdzania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 26 czerwca 1998 r.
w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania stanowisk w muzeach oraz trybu ich stwierdzania. *

Na podstawie art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania stanowisk związanych z działalnością podstawową muzeów określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Na stanowiskach nie związanych z działalnością podstawową mogą być zatrudnieni pracownicy posiadający wykształcenie podstawowe, średnie lub wyższe, odpowiadające rodzajom prac wykonywanych na tych stanowiskach i uwzględniające zakres zadań na danym stanowisku oraz wymagania określone dla niektórych rodzajów prac w przepisach odrębnych.
§  2.
Wymagania kwalifikacyjne oraz staż pracy stwierdza, z zastrzeżeniem § 4, pracodawca na podstawie dyplomów, świadectw lub zaświadczeń oraz świadectw pracy dokumentujących:
1)
ukończenie szkół wyższych, szkół oraz kursów kwalifikacyjnych lub innych form kształcenia,
2)
uprawnienia nabyte do wykonywania określonych zawodów,
3)
okresy zatrudnienia.
§  3.
1.
Do stażu pracy wymaganego do zajmowania stanowisk określonych w załączniku do rozporządzenia zalicza się okresy zatrudnienia w:
1)
instytucjach kultury,
2)
urzędach organów administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego na stanowiskach związanych z działalnością kulturalną,
3)
instytucjach innych niż wymienione w pkt 1 i 2, prowadzących działalność kulturalną.
2.
W uzasadnionych przypadkach pracodawca może zaliczyć pracownikowi do stażu pracy okresy zatrudnienia na innych stanowiskach niż wymienione w ust. 1, na których nabył kwalifikacje przydatne do pracy na określonym stanowisku w muzeum.
§  4.
1.
Stwierdzenia kwalifikacji niezbędnych do zajmowania stanowiska kustosza dyplomowanego dokonuje komisja kwalifikacyjna na wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Członków komisji kwalifikacyjnej powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki spośród członków Rady do Spraw Muzeów działającej przy Ministrze Kultury i Sztuki.
3.
Liczba członków komisji kwalifikacyjnej nie może przekroczyć 5 osób.
4.
Członkowie komisji kwalifikacyjnej wybierają przewodniczącego komisji.
5.
Komisja kwalifikacyjna działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
6.
Komisja kwalifikacyjna stwierdza, na podstawie dokumentów oraz rozmowy z kandydatem, posiadanie wymaganych kwalifikacji, w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku przez zainteresowanego.
7.
W przypadku stwierdzenia przez komisję, że zainteresowany nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania stanowiska kustosza dyplomowanego, zainteresowany może zwrócić się w ciągu 14 dni do Ministra Kultury i Sztuki z prośbą o ponowne rozpatrzenie wniosku.
§  5.
1.
Pracownik, który w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie posiada kwalifikacji do zajmowania dotychczasowego stanowiska, a ukończył 45 lat życia i posiada 25-letni staż pracy związanej z działalnością podstawową w muzeach, jest zwolniony od obowiązku uzupełniania kwalifikacji wymaganych na tym stanowisku.
2.
Pracownik zatrudniony w dniu wejścia w życie rozporządzenia na stanowisku starszego kustosza albo starszego asystenta muzealnego na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów zachowuje uprawnienia do zajmowania tego stanowiska.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYMAGANIA KWALIFIKACYJNE UPRAWNIAJĄCE DO ZAJMOWANIA STANOWISK ZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIĄ PODSTAWOWĄ W MUZEACH

1. Wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania stanowisk muzealników
Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
wykształcenie staż pracy
1 2 3 4
1 Kustosz dyplomowany - wyższe specjalistyczne,

- podyplomowe studium muzealnicze,

- znajomość dwóch języków obcych

a ponadto:

- stopień naukowy doktora w dziedzinie

prezentowanej w zbiorach muzeum, w

którym jest zatrudniony, lub dorobek

zawodowy w zakresie wskazanym w art. 2

ustawy o muzeach

8 lat

(w tym 2 lata na stanowisku

kustosza)

2 Kustosz wyższe specjalistyczne oraz podyplomowe studium muzealnicze i znajomość języka obcego 6 lat
3 Adiunkt wyższe specjalistyczne 3 lata
4 Asystent wyższe specjalistyczne

wyższe zawodowe (licencjat)

-

-

Uwaga: 1. Za wykształcenie wyższe zawodowe uznaje się studia zawodowe w szkole wyższej, zakończone uzyskaniem dyplomu - w jednej z dziedzin prezentowanych w zbiorach muzeum.

2. Za wykształcenie wyższe specjalistyczne uznaje się ukończenie studiów wyższych i uzyskanie dyplomu magisterskiego - w jednej z dziedzin prezentowanych w zbiorach muzeum.

2. Wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania pozostałych stanowisk

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
wykształcenie staż pracy
1 2 3 4
1 Starszy konserwator wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 6 lat
2 Konserwator wyższe specjalistyczne 5 lat
3 Adiunkt konserwatorski wyższe specjalistyczne

wyższe zawodowe (licencjat)

4 lata

5 lat

4 Starszy asystent konserwatorski wyższe specjalistyczne

wyższe zawodowe (licencjat)

2 lata

3 lata

5 Asystent konserwatorski wyższe specjalistyczne

wyższe zawodowe (licencjat)

-

-

6 Starszy dokumentalista wyższe specjalistyczne 2 lata
7 Dokumentalista wyższe specjalistyczne 1 rok
8 Młodszy dokumentalista średnie zawodowe -
9 Starszy renowator średnie specjalistyczne 3 lata
10 Renowator średnie specjalistyczne 2 lata
11 Renowator przyuczony średnie

zasadnicza szkoła zawodowa

4 lata

6 lat

12 Młodszy renowator średnie

zasadnicza szkoła zawodowa

-

3 lata

13 Przewodnik muzealny średnie i przeszkolenie specjalistyczne -

Uwaga: 1. Za wykształcenie wyższe zawodowe uznaje się studia zawodowe w szkole wyższej zakończone uzyskaniem dyplomu - w jednej z dziedzin prezentowanych w zbiorach muzeum.

2. Za wykształcenie wyższe specjalistyczne uznaje się ukończenie studiów wyższych i uzyskanie dyplomu magisterskiego - w jednej z dziedzin prezentowanych w zbiorach muzeum.

* Z dniem 1 stycznia 1999 r. rozporządzenie utraciło moc w części wydanej na podstawie art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz.U.97.5.24) zmienionego przez art. 115 pkt 9 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024