Zasady i wysokość diet i zwrotu kosztów podróży oraz zryczałtowane wynagrodzenie dla członków komisji wyborczych oraz osób wchodzących w skład inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy wyborczych, powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz Rady miasta stołecznego Warszawy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 11 września 1998 r.
w sprawie zasad i wysokości diet i zwrotu kosztów podróży oraz zryczałtowanego wynagrodzenia dla członków komisji wyborczych oraz osób wchodzących w skład inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy wyborczych, powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz Rady miasta stołecznego Warszawy.

Na podstawie art. 20 ust. 1, w związku z art. 11 ust. 5 i art. 12 ust. 3, ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osobom wchodzącym w skład terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych przysługują, w związku z udziałem w pracach tych komisji, diety i zwrot kosztów podróży na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 czerwca 1998 r. w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 69, poz. 454), z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego rozporządzenia.
2.
Dieta dla osób wchodzących w skład komisji wyborczej wynosi półtorej diety ustalonej na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, o którym mowa w ust. 1.
3.
Osobom wchodzącym w skład komisji wyborczej przysługuje zwrot kosztów przejazdów publicznymi środkami komunikacji.
4.
W uzasadnionych wypadkach, związanych w szczególności z brakiem możliwości dojazdu publicznymi środkami komunikacji, osobom wchodzącym w skład komisji wyborczej zamieszkałym poza miejscowością stanowiącą siedzibę komisji wyborczej przysługuje, za zgodą przewodniczącego komisji wyborczej, zwrot kosztów przejazdu własnym pojazdem samochodowym według stawek określonych w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 1998 r. w sprawie warunków ustalania i zasad zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 41, poz. 239) lub zwrot kosztów za przejazd pojazdem przedsiębiorstwa usługowego.
§  2.
Należności, o których mowa w § 1, są wypłacane na podstawie rachunków, oświadczeń i poleceń wyjazdu służbowego akceptowanych przez przewodniczącego bądź, z jego upoważnienia, przez zastępcę przewodniczącego właściwej komisji wyborczej.
§  3.
Przepisy § 1 i 2 stosuje się także do osób wykonujących czynności inspekcji na polecenie i z upoważnienia Państwowej Komisji Wyborczej, wojewódzkich komisarzy wyborczych i zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych.
§  4.
1.
Osobom wchodzącym w skład terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania i wyników wyborów przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie w wysokości:
1)
osobom wchodzącym w skład terytorialnych komisji wyborczych - 15% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w roku zarządzenia wyborów, z wyłączeniem przewodniczących wojewódzkich, powiatowych i miejskich, w miastach na prawach powiatu, komisji wyborczych;
2)
osobom wchodzącym w skład obwodowych komisji wyborczych - 10% wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1.
2.
Zryczałtowane wynagrodzenie nie przysługuje, jeżeli osoba wchodząca w skład komisji wyborczej nie uczestniczyła w czynnościach, o których mowa w ust. 1.
3.
Zryczałtowane wynagrodzenie jest wypłacane na podstawie pisemnego potwierdzenia przewodniczącego bądź, z jego upoważnienia, zastępcy przewodniczącego właściwej komisji wyborczej.
§  5.
Osobom powołanym w skład inspekcji przez Państwową Komisję Wyborczą lub przez wojewódzkich komisarzy wyborczych przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie za każdy dzień wykonywania zadań w wysokości:
1)
członkom inspekcji powołanej przez Państwową Komisję Wyborczą - 1/30 wynagrodzenia członka Państwowej Komisji Wyborczej,
2)
członkom inspekcji powołanym przez wojewódzkiego komisarza wyborczego - 1/30 wynagrodzenia zastępcy wojewódzkiego komisarza wyborczego.
§  6.
Należności, o których mowa w § 1, 4 i 5, wypłacają:
1)
osobom wchodzącym w skład inspekcji powołanej przez Państwową Komisję Wyborczą - Krajowe Biuro Wyborcze,
2)
osobom wchodzącym w skład inspekcji powołanej przez wojewódzkich komisarzy wyborczych - właściwe delegatury Krajowego Biura Wyborczego,
3)
osobom wchodzącym w skład wojewódzkich komisji wyborczych - marszałek województwa,
4)
osobom wchodzącym w skład powiatowych komisji wyborczych - starosta,
5)
osobom wchodzącym w skład miejskich, gminnych i obwodowych komisji wyborczych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).
§  7.
Należności określone w rozporządzeniu są pokrywane z budżetu państwa, ze środków przeznaczonych na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
§  8.
W wyborach do rad powiatów i sejmików województw zarządzonych na dzień 11 października 1998 r. należności, o których mowa w § 6 pkt 3 i 4, wypłacają:
1)
osobom wchodzącym w skład wojewódzkich komisji wyborczych - wojewoda właściwy dla siedziby komisji wyborczej,
2)
osobom wchodzącym w skład powiatowych komisji wyborczych - burmistrz (prezydent miasta) właściwy dla siedziby powiatu.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 6 sierpnia 1998 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.120.781

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i wysokość diet i zwrotu kosztów podróży oraz zryczałtowane wynagrodzenie dla członków komisji wyborczych oraz osób wchodzących w skład inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy wyborczych, powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz Rady miasta stołecznego Warszawy.
Data aktu: 11/09/1998
Data ogłoszenia: 16/09/1998
Data wejścia w życie: 06/08/1998, 16/09/1998