Sposób, zakres i warunki stosowania środków ochrony roślin w leśnym użytkowaniu gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 2 września 1998 r.
w sprawie sposobu, zakresu i warunków stosowania środków ochrony roślin w leśnym użytkowaniu gruntów.

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sposób stosowania środków ochrony roślin w leśnym użytkowaniu gruntów zależy od rodzaju organizmu szkodliwego, miejsca i czasu jego występowania oraz rodzaju użytego środka.
2.
Stosowanie środków ochrony roślin odbywa się na podstawie oceny zagrożenia drzewostanów, zweryfikowanej szczegółowymi obserwacjami prowadzonymi przed i w okresie zamierzonego zabiegu ochronnego.
3.
Przy stosowaniu środków ochrony roślin pierwszeństwo mają środki biologiczne; stosowanie środków chemicznych należy ograniczyć do przypadków, gdy środki biologiczne są niewystarczające.
4.
Sposób stosowania środków ochrony roślin nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz stanu środowiska.
§  2.
1.
Przeciwko bakteriom i grzybom wywołującym choroby infekcyjne roślin stosuje się środki ochrony roślin w formie płynnej lub proszku do sporządzania zawiesin wodnych.
2.
Przeciwko grzybom wywołującym choroby infekcyjne części podziemnej roślin stosuje się środki ochrony roślin na pniaki, poprzez nanoszenie środków biologicznych zawierających grzybnię powłocznika olbrzymiego (Phlebiopsis - Phlebia gigantea) lub grzybnie innych gatunków o podobnym działaniu.
§  3.
Do niszczenia chwastów powinno się stosować środki chemiczne niszczące pokrywę roślinną przed przygotowaniem gruntu pod leśną uprawę, plantację lub szkółkę, bądź do ograniczania rozwoju trzcinnika (Calamagrostis) i odrośli w istniejących leśnych uprawach i szkółkach; przy niszczeniu chwastów w istniejących leśnych uprawach i szkółkach wykonuje się zabiegi punktowe lub rzędowe (pasowe).
§  4.
Do zwalczania nicieni w szkółkach leśnych stosuje się środki nicieniobójcze wprowadzane do gruntu rzędowo lub punktowo.
§  5.
Do ograniczania liczebności owadów uszkadzających system korzeni roślin stosuje się środki owadobójcze płynne, proszki do sporządzania zawiesin wodnych lub granulowane do dezynfekcji gruntu.
§  6.
1.
Do zatruwania szkodliwych owadów w szkółkach i uprawach leśnych zwabianych na pułapki (wałki drewna, wiązki chrustu, płaty kory) - stanowiących schronienie, bazę pokarmową i rozrodczą - stosuje się środki owadobójcze.
2.
Do ograniczania liczebności szkodliwych owadów liściożernych występujących na roślinach stosuje się środki biologiczne, środki zakłócające procesy wzrostu i rozwoju owadów oraz środki owadobójcze o działaniu kontaktowym.
§  7.
1.
Do ograniczania liczebności szkodników drewna - wtórnych i technicznych - stosuje się do ich zwabiania feromony i atraktanty oraz dezynsekcję drewna środkami owadobójczymi.
2.
Do zabezpieczania niekorowanego drewna przed organizmami szkodliwymi stosuje się środki owadobójcze przy użyciu naziemnej aparatury opryskującej w okresie poprzedzającym rójkę owadów.
§  8.
Do zwalczania owadów uszkadzających owoce drzew leśnych stosuje się preparaty systemiczne lub kontaktowe, poprzez opryskiwanie koron drzew albo wykonywanie iniekcji.
§  9.
1.
Przy masowym występowaniu gryzoni, w sytuacjach stwarzających zagrożenie trwałości lasu, stosuje się preparaty gryzoniobójcze (rodentycydy), dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Do zabezpieczania roślin lub ich części przed uszkadzaniem przez roślinożerne ssaki stosuje się preparaty zmniejszające atrakcyjność pokarmową tych roślin dla zwierząt bądź działające odstraszająco (repelenty), w sposób bezpieczny dla środowiska, poprzez nanoszenie preparatów na pędy sadzonek lub korę drzew.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024