Zakres i tryb składania informacji dotyczących przekształceń i prywatyzacji mienia komunalnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA
z dnia 16 stycznia 1998 r.
w sprawie zakresu i trybu składania informacji dotyczących przekształceń i prywatyzacji mienia komunalnego.

Na podstawie art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 i Nr 157, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 32, poz. 184, Nr 98, poz. 603, Nr 106, poz. 673, Nr 121, poz. 770 i Nr 137, poz. 926) zarządza się, co następuje:
§  1.
Informacja o przekształceniach i prywatyzacji mienia komunalnego składa się z dwóch części:
1)
części I, dotyczącej przedsiębiorstw i spółek komunalnych,
2)
części II, dotyczącej innego mienia komunalnego.
§  2.
1.
Informacja, o której mowa w § 1 pkt 1, powinna określać:
1)
liczbę spółek komunalnych ogółem, w tym spółek działających w sferze użyteczności publicznej,
2)
liczbę spółek z wyłącznym udziałem gminy powstałych z przekształcenia przedsiębiorstw komunalnych oraz podstawę prawną przekształcenia,
3)
liczbę sprywatyzowanych spółek komunalnych, w tym spółek działających w sferze użyteczności publicznej, oraz wysokość ewentualnego udziału stanowiącego nadal własność gminy,
4)
liczbę sprywatyzowanych przedsiębiorstw komunalnych przez ich:
a)
sprzedaż,
b)
wniesienie do spółki,
c)
oddanie do odpłatnego korzystania.
2.
Do informacji, o której mowa w ust. 1, należy dołączyć wykaz przedsiębiorstw przekształconych w spółki lub sprywatyzowanych bezpośrednio, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Informacja, o której mowa w § 1 pkt 2, powinna określać sposób zadysponowania mieniem pozostałym po likwidacji lub upadłości przedsiębiorstw, spółek komunalnych, jednostek organizacyjnych gminy, a także udziałami lub akcjami, papierami wartościowymi oraz zasobami mieszkaniowymi i lokalami użytkowymi.
2.
Informację należy sporządzić według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Informację, o której mowa w § 1, sporządza się za okres roczny i przekazuje Ministrowi Skarbu Państwa w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Pierwszą informację obejmującą okres od dnia 27 maja 1990 r. do dnia 31 grudnia 1997 r. należy przekazać Ministrowi Skarbu Państwa do dnia 31 maja 1998 r.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ PRZEKSZTAŁCONYCH I SPRYWATYZOWANYCH PRZEDSIĘBIORSTW I SPÓŁEK KOMUNALNYCH

Lp. Regon Nazwa przedsiębiorstwa Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej (tak/nie) Siedziba Podstawa prawna zmiany formy prawno-organizacyjnej prowadzenia działalności Sposób prywatyzacji

Data prywatyzacji*

% udział osób trzecich w kapitale spółki
* W stosunku do spółek, których akcjonariuszem jest więcej niż jedna gmina, informację podaje gmina wiodąca.

Data prywatyzacji oznacza datę udostępnienia akcji osobom trzecim lub datę zawarcia umowy rozporządzającej przedsiębiorstwem.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

INFORMACJA O SPOSOBIE ZAGOSPODAROWANIA INNEGO MIENIA KOMUNALNEGO

Sprzedaż Wniesienie do spółki Oddanie do odpłatnego użytkowania Zarząd Oddanie w nieodpłatne użytkowanie Darowizny Pozostawienie w zasobach gminy
mienie po likwidacji lub upadłości przedsiębiorstw komunalnych
mienie po likwidacji lub upadłości spółek komunalnych
mienie po likwidacji lub upadłości gminnych jednostek organizacyjnych
akcje i udziały
inne papiery wartościowe
zasoby mieszkaniowe
lokale użytkowe
Informację podaje się według wartości księgowej w tys. złotych.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024