Szczegółowe warunki i tryb prowadzenia ewidencji mienia, jej udostępnianie i wydawanie z niej wyciągów przez Agencję Mienia Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA
z dnia 1 sierpnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu prowadzenia ewidencji mienia, jej udostępniania i wydawania z niej wyciągów przez Agencję Mienia Wojskowego.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. Nr 90, poz. 405 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 509) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie reguluje sposób oraz warunki i tryb prowadzenia ewidencji mienia Skarbu Państwa przekazanego Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "Agencją", a także udostępniania ewidencji i wydawania z niej wyciągów.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. Nr 90, poz. 405 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 509), zwaną dalej "ustawą".
§  3.
1.
Za prowadzenie ewidencji, dokonywanie w niej zmian oraz udostępnianie informacji z ewidencji odpowiadają dyrektorzy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 5 ust. 1.
2.
Nadzór nad prowadzeniem ewidencji w Agencji sprawuje Prezes Agencji.
§  4.
1.
W ewidencji mienia ujmuje się stan przekazanego Agencji mienia, w szczególności pod względem ilościowym, wartościowym, lokalizacyjnym i prawnym.
2.
Ewidencja jest prowadzona w podziale na:
1)
dział - "Nieruchomości",
2)
dział II - "Rzeczy ruchome",
3)
dział III - "Inne mienie".
3.
Ewidencja mienia, o której mowa w ust. 2 pkt 3, obejmuje w szczególności:
1)
prawa majątkowe na dobrach niematerialnych,
2)
papiery wartościowe.
§  5.
1.
Ewidencję mienia zakłada się i prowadzi w biurze Agencji, zwanym dalej "Biurem", oraz w oddziałach terenowych Biura Agencji, zwanych dalej "oddziałami".
2.
Biuro prowadzi zbiorczą ewidencję mienia Agencji.
3.
Oddziały prowadzą ewidencję mienia pozostającego w obszarze ich działania.
§  6.
1.
Podstawą ujęcia mienia w ewidencji jest protokół zdawczo-odbiorczy, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, zwany dalej "protokołem".
2.
Podstawa wyłączenia mienia z ewidencji jest protokół sporządzony na podstawie właściwego tytułu prawnego.

Rozdział  2

Ewidencja nieruchomości

§  7.
W dziale I - "Nieruchomości" wyodrębnia się nieruchomości:
1)
powierzone Agencji na podstawie art. 6 ustawy,
2)
użyczone Agencji na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy.
§  8.
1.
W ewidencji nieruchomości ujmuje się w szczególności:
1)
oznaczenie przedmiotu, z podaniem oznaczeń z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz z ewidencji gruntów i budynków,
2)
lokalizację,
3)
charakterystykę techniczno-użytkową i aktualny stan zagospodarowania,
4)
stan prawny,
5)
wartość,
6)
konieczność przeprowadzenia prac rekultywacyjnych.
2.
Jako wartość nieruchomości przyjmuje się wartość wskazaną w protokole, o którym mowa w § 6 ust. 1.
3.
Integralną częścią ewidencji nieruchomości są dokumenty:
1)
geodezyjne i kartograficzne,
2)
określające stan prawny,
3)
opisowe.

Rozdział  3

Ewidencja rzeczy ruchomych

§  9.
1.
W dziale II - "Rzeczy ruchome" wyodrębnia się ruchomości:
1)
powierzone Agencji na podstawie art. 6 ustawy,
2)
przekazane Agencji na przechowanie na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy.
2.
Ewidencję rzeczy ruchomych zakłada się i prowadzi w układzie asortymentowym i w ujęciu ilościowo-wartościowym.
3.
W ewidencji uzbrojenia i sprzętu wojskowego wpisuje się dodatkowo numer fabryczny pojedynczego egzemplarza lub zestawu.
4.
W ewidencji technicznych środków bojowych wpisuje się dodatkowo numer partii produkcyjnej.
§  10.
Jako wartość rzeczy ruchomej przyjmuje się wartość wskazaną w protokole, o którym mowa w § 6 ust. 1.

Rozdział  4

Ewidencja innego mienia

§  11.
W dziale III - "Inne mienie" prowadzi się ewidencję praw majątkowych na dobrach niematerialnych i ewidencję papierów wartościowych, z uwzględnieniem charakteru tych praw.

Rozdział  5

Udostępnianie ewidencji i wydawanie z niej wyciągów

§  12.
1.
Wyciągi z ewidencji, w tym wyrysy, wypisy i inne dokumenty o charakterze ewidencyjnym, wydawane są osobom zainteresowanym odpłatnie, według stawek określonych przez Prezesa Agencji.
2.
Wyciągi i inne dokumenty, o których mowa w ust. 1, wydawane są nieodpłatnie organom administracji rządowej prowadzącym ewidencję majątku Skarbu Państwa.
§  13.
Informacje ujęte w ewidencji, dotyczące charakterystyki techniczno-użytkowej i lokalizacji mienia, udostępniane są do wglądu zainteresowanym osobom nieodpłatnie.
§  14.
Zgodę na wydanie dokumentów, o których mowa w § 12 ust. 1, oraz udostępnienie informacji, o których mowa w § 13, wydają dyrektorzy jednostek organizacyjnych wymienionych w § 5 ust. 1, z zachowaniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.

Rozdział  6

Przepis końcowy

§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.95.586

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb prowadzenia ewidencji mienia, jej udostępnianie i wydawanie z niej wyciągów przez Agencję Mienia Wojskowego.
Data aktu: 01/08/1997
Data ogłoszenia: 12/08/1997
Data wejścia w życie: 27/08/1997