Szczególne zasady gospodarki gruntami i wywłaszczania nieruchomości na terenach objętych powodzią z lipca 1997 r.

USTAWA
z dnia 17 lipca 1997 r.
o szczególnych zasadach gospodarki gruntami i wywłaszczania nieruchomości na terenach objętych powodzią z lipca 1997 r.

Art.  1.
1.
Wojewoda - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, a rada gminy - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy, odpowiednio, w drodze zarządzenia lub uchwały, mogą odstąpić od przeprowadzania przetargu przy zbywaniu nieruchomości położonych na terenach objętych powodzią z lipca 1997 r., zwanych dalej "terenami powodziowymi", przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe dla osób, których lokale lub budynki mieszkalne uległy zniszczeniu, oraz realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych w związku z usuwaniem skutków powodzi.
2.
Przy zbywaniu nieruchomości, o których mowa w ust. 1, wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste wywiesza się, na okres 21 dni, w siedzibie odpowiednio - urzędu rejonowego lub urzędu gminy, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
Art.  2.
1.
Ceny nieruchomości, o których mowa w art. 1, mogą być rozkładane na raty na nie dłużej niż 10 lat.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, wierzytelność Skarbu Państwa lub gminy podlega zabezpieczeniu, w szczególności - zabezpieczeniu hipotecznemu. Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.
3.
Wojewoda - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, a rada gminy - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy - mogą odstąpić od oprocentowania ceny rozłożonej na raty, mogą również udzielić bonifikaty od ceny nieruchomości.
Art.  3.

Przepisy art. 2 stosuje się odpowiednio do pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości na terenach powodziowych w użytkowanie wieczyste.

Art.  4.

Terenowy organ rządowej administracji ogólnej - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, a rada gminy - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy - mogą, na wniosek zainteresowanych, podejmować decyzje o umorzeniu, w całości lub w części, zobowiązań z tytułu nabycia od Skarbu Państwa lub gminy, na własność lub w użytkowanie wieczyste, nieruchomości położonych na terenach powodziowych. Umorzenia dokonuje się za zgodą odpowiednio - wojewody lub rady gminy.

Art.  5.

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości położonych na terenach powodziowych są zwolnieni z opłat adiacenckich, w wypadku wzrostu wartości nieruchomości w wyniku odbudowy obiektów infrastruktury technicznej na terenach powodziowych.

Art.  6.
1.
W przypadku usuwania szkód spowodowanych siłą wyższą, których powstaniu nie można było zapobiec, odpowiednio wojewoda albo rada gminy - mogą zezwolić na czasowe zajęcie nieruchomości na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
2.
W przypadku konieczności nabywania nieruchomości niezbędnych do wykonania robót drogowych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca 1997 r. mają odpowiednio zastosowanie przepisy art. 29-32 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych (Dz. U. Nr 127, poz. 627, oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775), z tym że kompetencje Prezesa Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad wykonuje właściwy terytorialnie naczelny dyrektor okręgu dróg publicznych.
Art.  7.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 1 lipca 1998 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024