Zasady ustalania opłat za udostępnianie linii kolejowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 1 lipca 1997 r.
w sprawie zasad ustalania opłat za udostępnianie linii kolejowych.

Na podstawie art. 15 ust. 8 ustawy z dnia 6 lipca 1995 r. o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 95, poz. 474, z 1996 r. Nr 147, poz. 687 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady ustalania opłat za udostępnianie w drodze umowy przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe", zwane dalej "PKP", linii kolejowych innym podmiotom gospodarczym w celu prowadzenia przez nie przewozów kolejowych.
§  2.
1.
Przy ustalaniu opłat za udostępnianie linii kolejowych uwzględnia się koszty utrzymania, prowadzenia ruchu i administrowania tymi liniami, a w odniesieniu do linii wybudowanych ze środków własnych PKP - również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne), według zasad określonych w odrębnych przepisach, jeżeli poniesione wydatki na ich wytworzenie nie były odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
2.
Koszty utrzymania, prowadzenia ruchu i administrowania liniami kolejowymi ustala się na podstawie średnich wartości z roku poprzedzającego rok zawarcia umowy, dotyczących linii klejowych o takim samym standardzie technicznym jak udostępnione linie, z uwzględnieniem wzrostu cen materiałów, energii elektrycznej i wynagrodzeń, jaki nastąpił w roku zawarcia umowy.
§  3.
1.
Stawkę jednostkową opłaty za udostępnianie linii kolejowej ustala się za jeden pociągokilometr pracy eksploatacyjnej wykonanej przez podmiot gospodarczy, o którym mowa w § 1.
2.
Stawka, o której mowa w ust. 1, uwzględnia:
1)
standard techniczny udostępnianej linii,
2)
stopień wykorzystania przepustowości linii,
3)
rodzaj pociągu i jego parametry techniczno-eksploatacyjne.
3.
Stawka jednostkowa opłaty może być ustalona dla każdego odcinka linii kolejowej i pociągu.
§  4.
1.
Opłata za udostępnianie jednej linii kolejowej stanowi sumę iloczynów stawek jednostkowych dla poszczególnych odcinków tej linii i długości tych odcinków lub ich części wyrażonej w kilometrach.
2.
Opłata za udostępnianie kilku linii kolejowych jest sumą opłat za udostępnianie poszczególnych linii kolejowych.
§  5.
1.
Opłata za udostępnianie linii kolejowej może być obniżona w zależności od:
1)
wielkości przewozów i czasu trwania umowy,
2)
czasu kursowania pociągów w ciągu doby,
3)
sytuacji na rynku transportowym.
2.
Obniżenie opłaty, o której mowa w ust. 1, nie może, z zastrzeżeniem ust. 3, przekraczać 20% jej wysokości.
3.
Obniżenie opłaty przekraczające 20% jej wysokości, lecz mieszczące się w granicach wartości ustalonej na podstawie kosztów stałych, o których mowa w ust. 4, wymaga uchwały Zarządu PKP.
4.
Koszty stałe stanowią tę część kosztów, o których mowa w § 2, które ponoszone są przez PKP niezależnie od pracy eksploatacyjnej wykonywanej na udostępnianej linii kolejowej.
§  6.
Opłatę za energię elektryczną na cele trakcyjne ustala się na podstawie wskazań licznika energii zamontowanego w pojeździe szynowym z napędem elektrycznym. W razie braku licznika w pojeździe, odpłatność za energię elektryczną określa się w drodze umowy.
§  7.
Wysokość stawek jednostkowych opłaty za udostępnianie linii kolejowych określanych stosownie do rozporządzenia i ich zmiany ogłasza się w Biuletynie PKP w drodze obwieszczenia, nie później niż na 30 dni przed ich wprowadzeniem.
§  8.
Opłaty za udostępnianie linii kolejowych podmiotom gospodarczym dla innych celów niż przewozy kolejowe określają umowy zawierane przez PKP z zainteresowanymi podmiotami.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024