Zadania, szczegółowe zasady i tryb funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zasady udziału w posiedzeniach Kolegium przedstawicieli służb specjalnych i innych właściwych organów, a także zakres czynności Sekretarza Kolegium.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 czerwca 1997 r.
w sprawie zadań, szczegółowych zasad i trybu funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zasad udziału w posiedzeniach Kolegium przedstawicieli służb specjalnych i innych właściwych organów, a także zakresu czynności Sekretarza Kolegium. *

Na podstawie art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zwane dalej "Kolegium", jako organ opiniodawczo-doradczy Rady Ministrów realizuje zadania określone w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153).
2.
Do zadań Kolegium należy w szczególności:
1)
wyrażanie opinii o kandydatach na stanowiska Szefa Urzędu Ochrony Państwa i Szefa Wojskowych Służb Informacyjnych, a także o zasadności wniosków o ich odwołanie,
2)
wyrażanie opinii lub ocen dotyczących wykonywania przez służby specjalne powierzonych im zadań, zgodnie z kierunkami i planami działania tych służb,
3) 1
wyrażanie opinii lub ocen w sprawach szczegółowych projektów budżetu Urzędu Ochrony Państwa i budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, w części dotyczącej Wojskowych Służb Informacyjnych, przed ich rozpatrzeniem przez Radę Ministrów, a także sprawozdań z ich wykonania,
4)
ocenianie centralnych planów ochrony organów i instytucji państwowych oraz gospodarki narodowej,
5)
wyrażanie opinii lub ocen w sprawach wytyczania kierunków i planów działania służb specjalnych,
6)
formułowanie ocen lub wyrażanie opinii w sprawach koordynacji działania służb specjalnych z Żandarmerią Wojskową, Policją, Strażą Graniczną oraz ich współdziałania w dziedzinie ochrony i bezpieczeństwa państwa,
7)
inicjowanie działań w zakresie dostosowania prawnych podstaw działania służb specjalnych do rozwiązań obowiązujących w państwach Unii Europejskiej i NATO,
8)
wyrażanie opinii lub ocen dotyczących celów, form i metod zabezpieczenia polskich placówek dyplomatycznych, instytucji działających za granicą oraz oddziałów Wojska Polskiego uczestniczących w misjach pokojowych,
9)
wyrażenie opinii na temat wypracowywanych przez służby specjalne form i metod prowadzenia pracy operacyjno-rozpoznawczej pod kątem ich zgodności z porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej,
10)
wyrażanie ocen na temat współdziałania służb specjalnych z organami państwowymi oraz sformułowanie wniosków wynikających z tych ocen,
11)
wyrażanie opinii o projektach porozumień o współdziałaniu między służbami specjalnymi, Policją, Strażą Graniczną i Żandarmerią Wojskową, dokonywanie okresowych ocen współdziałania oraz wypracowywanie wniosków wynikających z tych ocen,
12)
inicjowanie nowych rozwiązań w zakresie kontrwywiadowczej ochrony kraju,
13)
wyrażanie opinii lub ocen dotyczących form, metod oraz efektywności sprawowanego nadzoru nad służbami specjalnymi,
14)
wyrażanie opinii lub ocen dotyczących projektów zmian w organizacji służb specjalnych.
§  2.
1.
Kolegium rozpatruje sprawy, należące do jego właściwości, na posiedzeniach w terminach określonych w planach pracy Kolegium.
2.
Posiedzenia Kolegium mają charakter niejawny.
3.
Szczegółową organizację i tryb działania Kolegium określa regulamin pracy, uchwalony przez Kolegium i zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
1.
Członków Kolegium obowiązuje osobiste uczestnictwo w posiedzeniach.
2.
W wyjątkowych wypadkach w posiedzeniu może brać udział, bez prawa uczestnictwa w podejmowanych rozstrzygnięciach, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, osoba wskazana przez członka Kolegium, zastępująca go w pełnieniu obowiązków na stanowisku, którego zajmowanie uprawnia go do członkostwa w Kolegium.
3.
W posiedzeniach Kolegium, na zasadach określonych dla członków Kolegium, uczestniczy Szef Wojskowych Służb Informacyjnych.
4.
W posiedzeniach Kolegium, na zaproszenie Prezesa Rady Ministrów, na zasadach określonych dla członków Kolegium, bez prawa uczestnictwa w podejmowanych rozstrzygnięciach, mogą uczestniczyć przewodniczący właściwych komisji sejmowych.
5.
W posiedzeniach Kolegium mogą uczestniczyć, na wniosek członków Kolegium, przedstawiciele służb specjalnych i innych właściwych organów.
6.
Przewodniczący Kolegium określa, czy osoby wymienione w ust. 5 uczestniczą w całości, czy tylko w określonej części posiedzenia.
7.
Osoby zaproszone składają Przewodniczącemu Kolegium pisemne zobowiązanie zachowania tajemnicy w zakresie wiadomości udostępnianych im na posiedzeniu.
§  4.
1.
Kolegium wyraża swoje stanowisko w formie ustaleń, opinii, ocen lub wniosków.
2.
Z posiedzeń Kolegium sporządza się pełny zapis jego przebiegu oraz protokół uzgodnień.
3.
Przewodniczący Kolegium zapoznaje Radę Ministrów i, w razie potrzeby, Komitet Obrony Kraju z wypracowanymi przez Kolegium opiniami, ocenami lub wnioskami w sprawach wymagających decyzji Rady Ministrów lub Komitetu Obrony Kraju.
§  5.
1.
Sekretarz Kolegium zapewnia obsługę organizacyjną i techniczną prac Kolegium oraz wykonywanie zadań wynikających z ustaleń Kolegium i decyzji Przewodniczącego Kolegium, a w szczególności:
1)
przygotowuje projekty planów pracy Kolegium,
2)
organizuje opracowanie materiałów i projektów dokumentów przeznaczonych do rozpatrzenia przez Kolegium,
3)
sporządza i podpisuje protokół posiedzenia Kolegium oraz przedstawia go do podpisu Przewodniczącemu Kolegium,
4)
prowadzi rejestr ustaleń Kolegium i decyzji Przewodniczącego Kolegium oraz harmonogram ich realizacji,
5)
gromadzi i przechowuje dokumentację Kolegium, z zachowaniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej oraz o archiwach,
6)
zapewnia właściwe przygotowanie i obsługę posiedzeń Kolegium,
7)
sporządza roczne sprawozdanie z działalności Kolegium i przedstawia je Przewodniczącemu Kolegium,
8)
wykonuje inne zadania zlecone przez Kolegium i Przewodniczącego.
2.
Sekretarz Kolegium, w sprawach należących do jego zakresu działania, jest uprawniony do zwracania się do organów administracji rządowej o przedstawienie, na potrzeby Kolegium, informacji niezbędnych do właściwego rozpatrzenia spraw.
3.
Sekretarz Kolegium wykonuje swoje zadania przy pomocy Sekretariatu Kolegium, będącego komórką organizacyjną Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 29 czerwca 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz.U.02.74.676), zgodnie z art. 232 powołanej ustawy.
1 § 1 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1998 r. (Dz.U.98.146.947) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1998 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.64.412

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zadania, szczegółowe zasady i tryb funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zasady udziału w posiedzeniach Kolegium przedstawicieli służb specjalnych i innych właściwych organów, a także zakres czynności Sekretarza Kolegium.
Data aktu: 10/06/1997
Data ogłoszenia: 24/06/1997
Data wejścia w życie: 09/07/1997