Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania Głównego Urzędu Miar oraz zasad tworzenia i zakresu działania okręgowych i obwodowych urzędów miar oraz okręgowych i obwodowych urzędów probierczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania Głównego Urzędu Miar oraz zasad tworzenia i zakresu działania okręgowych i obwodowych urzędów miar oraz okręgowych i obwodowych urzędów probierczych.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Miar (Dz. U. Nr 55, poz. 247) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1993 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Głównego Urzędu Miar oraz zasad tworzenia i zakresu działania okręgowych i obwodowych urzędów miar oraz okręgowych i obwodowych urzędów probierczych (Dz. U. Nr 133, poz. 640 i z 1996 r. Nr 14, poz. 76) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
w pkt 1 po wyrazach "jednostek miar" dodaje się przecinek i wyrazy "stosowanych i przechowywanych w Urzędzie,"
b)
w pkt 2 po wyrazach "jednostek miar" dodaje się przecinek i wyrazy "stosowanych i przechowywanych w Urzędzie,"
c)
po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:

"2a) nadzór nad czynnościami, o których mowa w pkt 1 i 2, w odniesieniu do państwowych wzorców jednostek miar, stosowanych i przechowywanych poza Urzędem,"

d)
pkt 7-10 otrzymują brzmienie:

"7) wykonywanie czynności dotyczących zatwierdzenia typu, w tym badań przyrządów pomiarowych, oraz prowadzenie publicznie dostępnego rejestru zatwierdzonych typów,

8) wykonywanie czynności dotyczących uwierzytelniania przyrządów pomiarowych stosowanych jako wzorce odniesienia w Urzędzie, okręgowych lub obwodowych urzędach miar oraz w laboratoriach pomiarowych akredytowanych,

9) wykonywanie czynności dotyczących uwierzytelniania przyrządów pomiarowych stosowanych jako wzorce odniesienia w centralnych organach miar Ministerstwa Obrony Narodowej,

10) wykonywanie czynności dotyczących legalizacji i uwierzytelniania przyrządów pomiarowych o najwyższej dokładności lub o ekstremalnych zakresach pomiarowych oraz przyrządów pomiarowych występujących w niewielkiej liczbie egzemplarzy,"

e)
po pkt 10 dodaje się pkt 10a w brzmieniu:

"10a) wzorcowanie (kalibracja) przyrządów pomiarowych, o których mowa w pkt 8-10, oraz sprawdzanie i wykonywanie ekspertyz przyrządów pomiarowych, o których mowa w pkt 10,"

f)
w pkt 11 wyraz "i" zastępuje się wyrazem "lub";
2)
w § 3:
a)
w pkt 4 wyrazy "sprawowanie nadzoru" zastępuje się wyrazem "nadzór",
b)
w pkt 5 wyrazy "sprawowanie nadzoru" zastępuje się wyrazami "wykonywanie zadań związanych z nadzorem",
c)
pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) prowadzenie prac dotyczących nazw i definicji pojęć z dziedziny metrologii i probiernictwa,"

d)
pkt 10 otrzymuje brzmienie:

"10) gromadzenie i upowszechnianie informacji z dziedziny metrologii i probiernictwa, prowadzenie biblioteki naukowo-technicznej oraz historycznych zbiorów metrologicznych i probierczych.";

3)
§ 7-9 otrzymują brzmienie:

"§ 7. Do zakresu działania okręgowych urzędów miar należy:

1) udział w wykonywanych przez Urząd badaniach przyrządów pomiarowych w celu zatwierdzenia typu,

2) wykonywanie czynności dotyczących uwierzytelniania przyrządów pomiarowych stosowanych jako wzorce odniesienia w okręgowych lub obwodowych urzędach miar oraz w laboratoriach pomiarowych akredytowanych,

3) wykonywanie czynności dotyczących legalizacji i uwierzytelniania przyrządów pomiarowych o dużej dokładności lub specjalistycznych,

4) wzorcowanie (kalibracja) przyrządów pomiarowych, o których mowa w pkt 2 i 3, oraz sprawdzanie i wykonywanie ekspertyz przyrządów pomiarowych, o których mowa w pkt 3,

5) wykonywanie czynności metrologicznych dotyczących kontroli ilościowej towarów paczkowanych,

6) nadzór nad obwodowymi urzędami miar i koordynowanie ich działalności,

7) wykonywanie zadań związanych z nadzorem nad przestrzeganiem przepisów prawa o miarach na obszarze działania urzędu oraz współdziałanie z administracją państwową i samorządową w tym zakresie,

8) prowadzenie prac badawczych oraz szkolenie specjalistyczne kadr w dziedzinie miar.

§ 8. Do zakresu działania obwodowych urzędów miar należy:

1) udział w wykonywanych przez Urząd badaniach przyrządów pomiarowych w celu zatwierdzenia typu,

2) wykonywanie czynności dotyczących uwierzytelniania przyrządów pomiarowych stosowanych jako wzorce odniesienia w obwodowych urzędach miar oraz w laboratoriach pomiarowych akredytowanych,

3) wykonywanie czynności dotyczących legalizacji i uwierzytelniania przyrządów pomiarowych powszechnego stosowania,

4) wzorcowanie (kalibracja), sprawdzanie oraz wykonywanie ekspertyz przyrządów pomiarowych, o których mowa w pkt 3,

5) wykonywanie czynności metrologicznych dotyczących kontroli ilościowej towarów paczkowanych,

6) wykonywanie zadań związanych z nadzorem nad przestrzeganiem przepisów prawa o miarach na obszarze działania urzędu oraz współdziałanie z administracją państwową i samorządową w tym zakresie.

§ 9. Stosownie do lokalnych potrzeb i możliwości technicznych Prezes Urzędu może powierzyć niektóre zadania, wymienione w § 7 pkt 3 i 4, określonym obwodowym urzędom miar.";

4)
w § 10:
a)
w pkt 1 wyrazy "sprawowanie nadzoru" zastępuje się wyrazem "nadzór",
b)
pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) identyfikacja polskich cech probierczych oraz wydawanie orzeczeń o ich autentyczności,";

5)
w § 11:
a)
w pkt 1 skreśla się wyrazy "lub świadectw ekspertyzy",
b)
skreśla się pkt 2,
c)
pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) wykonywanie zadań związanych z nadzorem nad przestrzeganiem przepisów prawa probierczego na obszarze działania urzędu oraz współdziałanie z administracją państwową i samorządową w tym zakresie,".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.61.378

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania Głównego Urzędu Miar oraz zasad tworzenia i zakresu działania okręgowych i obwodowych urzędów miar oraz okręgowych i obwodowych urzędów probierczych.
Data aktu: 03/06/1997
Data ogłoszenia: 18/06/1997
Data wejścia w życie: 03/07/1997