Organizacja roku szkolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 29 grudnia 1997 r.
w sprawie organizacji roku szkolnego.

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy publicznych przedszkoli, szkół i placówek wymienionych w art. 2 pkt 1-5 i 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943), zwanej dalej "ustawą", z wyjątkiem publicznych szkół i placówek artystycznych.
§  2.
1.
W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2-7, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w najbliższy piątek po 18 czerwca.
2.
W szkołach funkcjonujących w zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w ostatni piątek czerwca.
3.
W szkołach podstawowych dla dorosłych na wsi zajęcia lekcyjne są prowadzone przez kolejne 23 tygodnie, poczynając od poniedziałku drugiego lub czwartego tygodnia października.
4.
W klasach ósmych szkół podstawowych i w klasach programowo najwyższych szkół zasadniczych zajęcia lekcyjne kończą się w środę bezpośrednio poprzedzającą zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w tych szkołach.
5.
W klasach programowo najwyższych szkół średnich zajęcia lekcyjne kończą się 10 dni przed terminem pisemnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego w sesji wiosennej.
6.
W szkołach średnich dla dorosłych przeprowadzających egzamin dojrzałości w sesji zimowej oraz w szkołach średnich zawodowych dla młodzieży o 2,5-letnim cyklu nauczania zajęcia lekcyjne w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się 20 grudnia każdego roku, z wyjątkiem szkół zaocznych, w których zajęcia lekcyjne w semestrach programowo najwyższych kończą się w najbliższą niedzielę po 10 grudnia, oraz szkół medycznych, w których zajęcia lekcyjne w klasach programowo najwyższych kończą się w terminie umożliwiającym realizację programu nauczania, z tym że czas nauki w danym semestrze nie może przekroczyć 19 tygodni. W zależności od potrzeb, szkoły dla dorosłych mogą dokonywać rekrutacji i rozpoczynać zajęcia dydaktyczno-wychowawcze od lutego każdego roku.
7.
W klasach (semestrach) programowo najwyższych szkół policealnych i pomaturalnych zajęcia lekcyjne kończą się w terminie umożliwiającym przeprowadzenie sesji egzaminacyjnej, trwającej nie dłużej niż 14 dni, z przedmiotów ustalonych przez radę pedagogiczną oraz egzaminów z nauki zawodu lub przygotowania zawodowego.
§  3.
1.
W szkołach:
1)
zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 do 31 grudnia lub od 22 grudnia do 31 grudnia, jeżeli 22 grudnia wypada w poniedziałek,
2)
ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego, z zastrzeżeniem ust. 2; szczegółowy termin ferii w szkołach danego województwa wyznacza kurator oświaty za zgodą wojewody i po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady oświatowej, jeżeli została powołana; termin ferii zimowych w danym roku szkolnym ogłasza kurator oświaty nie później niż do końca maja każdego roku,
3)
wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w pierwszy wtorek po świętach,
4)
ferie letnie rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą 31 sierpnia.
2.
W szkołach funkcjonujących w zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich nie przewiduje się ferii zimowych dla wychowanków.
3.
Dyrektorzy szkół specjalnych z internatami i ośrodków wychowawczych mogą - w porozumieniu z rodzicami i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej - połączyć zimową przerwę świąteczną z feriami zimowymi.
4.
W szkołach, w których obowiązuje sześciodniowy tydzień pracy, dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych jest dzień wypadający między dwoma dniami świątecznymi ustawowo wolnymi od pracy.
5.
Dyrektorzy szkół, w których obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, mogą - w porozumieniu z radą szkoły i radą pedagogiczną - potraktować dzień wypadający między dwoma dniami świątecznymi ustawowo wolnymi od pracy, a także piątek wypadający bezpośrednio po dniu świątecznym ustawowo wolnym od pracy, jako dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, pod warunkiem odpracowania zajęć przypadających tego dnia w wybraną sobotę.
6.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym dzielą się na dwa okresy (semestry), z zastrzeżeniem ust. 7:

I - od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych we wrześniu do ostatniej soboty poprzedzającej ferie zimowe,

II - od poniedziałku wypadającego bezpośrednio po feriach zimowych do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

7.
W szkołach funkcjonujących w zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym dzielą się na dwa okresy:

I - od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych we wrześniu do ostatniego powszedniego dnia stycznia,

II - od pierwszego powszedniego dnia lutego do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

§  4.
1.
W zależności od warunków pracy szkoły, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze mogą być realizowane w pięciu lub sześciu dniach tygodnia, z uwzględnieniem ust. 2-4.
2.
Szkoły podstawowe, w których współczynnik zmianowości wynosi co najmniej dwa (stosunek liczby oddziałów do liczby pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze), mogą prowadzić zajęcia w ciągu pięciu lub sześciu dni w tygodniu przez cały rok szkolny albo stosować - w zależności od pory roku - przemienny system organizacji tygodnia pracy. Decydują w tych sprawach dyrektorzy szkół po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej.
3.
Dyrektorzy szkół nie wymienionych w ust. 2 decydują o organizacji tygodnia pracy we własnym zakresie, po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej, zaś w szkołach zasadniczych i średnich zawodowych organizujących naukę zawodu w zakładzie pracy - również w porozumieniu z tym zakładem. O decyzji w tej sprawie należy poinformować organ prowadzący szkołę, uczniów i ich rodziców przed rozpoczęciem ferii letnich.
4.
W szkołach, w których obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych szkoły mogą organizować zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, imprezy służące upowszechnianiu kultury, sportu, turystyki i inne zajęcia pozalekcyjne. W soboty, w które większość rodziców (prawnych opiekunów) uczniów jest zatrudniona, szkoły powinny organizować zajęcia zapewniające opiekę wszystkim zgłaszającym się uczniom.
§  5.
1.
Pisemne egzaminy dojrzałości w sesji zimowej w szkołach średnich zawodowych dla młodzieży o 2,5-letnim cyklu nauczania oraz w szkołach średnich ogólnokształcących i zawodowych dla dorosłych odbywają się w następujących terminach:
1)
język polski - w najbliższy poniedziałek wypadający po 9 stycznia lub 9 stycznia, jeśli dzień ten wypada w poniedziałek, o godz. 9oo w szkołach dla młodzieży i o godz. 1530 w szkołach dla dorosłych,
2)
drugi przedmiot - w dniu następnym (wtorek) o godz. 9oo w szkołach dla młodzieży i o godz. 1530 w szkołach dla dorosłych.
2.
Pisemne egzaminy dojrzałości w sesji wiosennej w szkołach średnich ogólnokształcących i zawodowych dla młodzieży i dorosłych odbywają się w następujących terminach:
1)
język polski - w najbliższy wtorek po 5 maja lub 5 maja, jeśli dzień ten wypada we wtorek, o godz. 9oo w szkołach dla młodzieży i o godz. 1530 w szkołach dla dorosłych,
2)
drugi przedmiot - w dniu następnym (środa) o godz. 9oo w szkołach dla młodzieży i o godz. 1530 w szkołach dla dorosłych,
3)
język ojczysty - w szkołach z niepolskim językiem nauczania - w dniu następnym (czwartek), o godz. 9oo.
3.
Ustne egzaminy dojrzałości powinny być zakończone w sesji zimowej do 31 stycznia, a w sesji wiosennej do 10 czerwca.
§  6.
1.
Pisemne egzaminy wstępne do szkół średnich dla młodzieży na podbudowie szkoły podstawowej lub szkoły zasadniczej odbywają się w pierwszy poniedziałek i wtorek ferii letnich.
2.
Termin egzaminów wstępnych do liceów wojskowych ustalają dyrektorzy tych szkół w porozumieniu z organem prowadzącym. Sprawdzenie kwalifikacji zdrowotnych do tych liceów powinno być zakończone do 31 maja.
3.
Termin egzaminów wstępnych do szkół policealnych i pomaturalnych wyznaczają kuratorzy oświaty w porozumieniu z dyrektorami tych szkół bądź z organami prowadzącymi.
§  7.
1.
W wypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami, w szczególności w razie klęski żywiołowej, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze oraz ferie zimowe i letnie mogą być rozpoczęte lub zakończone w innych terminach niż określone w rozporządzeniu, z tym że:
1)
zajęcie lekcyjne powinny trwać co najmniej 178 dni,
2)
nie mogą ulec zmianie terminy egzaminów wstępnych do szkół ponadpodstawowych i terminy egzaminów dojrzałości w sesji zimowej i w sesji wiosennej.
2.
Decyzję w tej sprawie podejmuje kurator oświaty za zgodą wojewody i po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady oświatowej, jeżeli została powołana, oraz po uzyskaniu zgody Ministra Edukacji Narodowej.
§  8.
Traci moc zarządzenie nr 26 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 listopada 1991 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 32, z 1993 r. Nr 1, poz. 1 i Nr 7, poz. 30, z 1994 r. Nr 2, poz. 7, z 1995 r. Nr 4, poz. 12 oraz z 1997 r. Nr 3, poz. 13 i Nr 8, poz. 36).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.162.1118

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja roku szkolnego.
Data aktu: 29/12/1997
Data ogłoszenia: 31/12/1997
Data wejścia w życie: 31/12/1997