Sposób i tryb postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1997 r.
w sprawie sposobu i trybu postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej.

Na podstawie art. 57 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770 i Nr 157, poz. 1026) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
towar piracki - towar, który w kraju jego wyprodukowania jest kopią wykonaną bez zgody posiadacza praw autorskich lub osoby należycie upoważnionej przez niego i który jest wykonany bezpośrednio lub pośrednio z takiego przedmiotu, że wykonanie kopii stanowiłoby naruszenie praw autorskich lub prawa pokrewnego, według prawa kraju importującego,
2)
towar oznaczony podrobionym znakiem towarowym - towar lub opakowanie oznaczone podrobionym znakiem towarowym, noszący bez upoważnienia znak towarowy, który jest identyczny ze znakiem towarowym zarejestrowanym dla takiego towaru lub opakowania lub który nie może być odróżniony w swoim zasadniczym wyglądzie od takiego znaku towarowego i który przez to narusza prawa właściciela znaku towarowego, według prawa kraju importującego.
§  2.
1.
Pisemny wniosek do Prezesa Głównego Urzędu Ceł o ochronę praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej jest składany przez osobę będącą właścicielem praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej albo osobę uprawnioną do korzystania z tych praw, lub osobę upoważnioną do występowania w imieniu właściciela praw, zwaną dalej "wnioskodawcą".
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności zawierać:
1)
dane dotyczące wnioskodawcy,
2)
dane dotyczące właściciela praw,
3)
szczegółowy opis towaru podlegającego ochronie, pozwalający na jego rozpoznanie, zawierający również następujące informacje:
a)
kod Taryfy celnej,
b)
kraj wysyłki,
c)
kraj produkcji,
d)
dane dotyczące producenta,
4)
żądany termin ochrony.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
uwierzytelnioną kopię dowodu posiadania praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej,
2)
upoważnienie do żądania ochrony praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej, jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem tych praw,
3)
dowody pozwalające na identyfikację towaru podlegającego ochronie praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej.
4.
Do wniosku mogą zostać dołączone dane o przywozie na polski obszar celny towarów pirackich lub towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym.
5.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Rozstrzygnięcie w sprawie wniosku, o którym mowa w § 2, przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł następuje w formie decyzji.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, uwzględniająca wniosek o ochronę praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej powinna zawierać w szczególności:
1)
określenie przedmiotu ochrony,
2)
termin ochrony,
3)
wysokość zabezpieczenia.
3.
Wysokość zabezpieczenia ustala się na poziomie 10% przypuszczalnej wartości celnej towaru podlegającego zatrzymaniu, nie mniej jednak niż równowartość 5.000 EURO 1 .
4.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Prezes Głównego Urzędu Ceł może ustalić zabezpieczenie w wysokości niższej niż określona w ust. 3 lub odstąpić od obowiązku jego złożenia.
5.
Zabezpieczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, jest przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z dozorem celnym zatrzymanych przez organ celny towarów do czasu nadania im przeznaczenia celnego oraz na zabezpieczenie roszczeń osób, których prawa zostały naruszone na skutek zatrzymania towarów.
§  4.
Warunkiem wydania decyzji dotyczącej ochrony praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej jest złożenie przez wnioskodawcę zabezpieczenia, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 3, w formie przewidzianej w art. 199 § 1 pkt 1 lub 2 Kodeksu celnego, w terminie określonym przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł.
§  5.
1.
Decyzja, o której mowa w § 3, stanowi dla organu celnego przeprowadzającego kontrolę celną podstawę do zatrzymania towarów, w wypadku gdy okoliczności sprawy uzasadniają przypuszczenie, że towary te są oznaczone podrobionym znakiem towarowym lub są towarami pirackimi.
2.
Jeżeli po zatrzymaniu towarów okaże się, że wysokość zabezpieczenia nie jest wystarczająca na pokrycie kosztów, o których mowa w § 3 ust. 5, organ celny, w drodze decyzji, może zobowiązać wnioskodawcę do jego podwyższenia, do wysokości przewidywanych kosztów, oraz określić termin podwyższenia zabezpieczenia.
3.
W wypadku niepodwyższenia zabezpieczenia w wyznaczonym terminie decyzja o zatrzymaniu wygasa.
4.
O zatrzymaniu towarów organ celny powiadamia pisemnie osobę wprowadzającą lub wyprowadzającą towary z polskiego obszaru celnego oraz wnioskodawcę.
§  6.
1.
Jeżeli w terminie nie przekraczającym 10 dni roboczych od daty doręczenia zawiadomienia o dokonaniu zatrzymania towarów wnioskodawca nie przedstawi organowi celnemu wydanego przez sąd stosownego zarządzenia tymczasowego zabezpieczającego jego roszczenia, decyzja o zatrzymaniu wygasa.
2.
Termin ten może być przedłużony przez organ celny na pisemnie umotywowany wniosek, nie więcej niż o 10 dni roboczych, i jedynie w wypadku nierozstrzygnięcia przez sąd wniosku o wydanie zarządzenia tymczasowego.
§  7.
W celu umożliwienia ochrony własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej organ celny może wydać wnioskodawcy, po powiadomieniu o tym osoby wprowadzającej lub wyprowadzającej towary z polskiego obszaru celnego, próbki zatrzymanych towarów do przeprowadzenia badań zmierzających do określenia właściwości zatrzymanych towarów.
§  8.
1.
Zabezpieczenie w części przekraczającej poniesione koszty, związane z dozorem celnym, jest zwracane nie później niż po upływie 3 miesięcy od ostatniego dnia terminu ochrony, chyba że przed upływem tego terminu zostało wykorzystane na zabezpieczenie roszczeń, o których mowa w § 3 ust. 5.
2.
Zabezpieczenie jest zwracane w terminie miesiąca od upływu ostatniego dnia okresu ochrony, jeżeli organy celne nie poniosły kosztów związanych z dozorem celnym.
§  9.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do towarów zwolnionych od cła na podstawie art. 190 § 1 pkt 1-4 Kodeksu celnego oraz do towarów niekrajowych objętych procedurą tranzytu, jeżeli przemieszczanie towarów ma się zakończyć poza polskim obszarem celnym.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK O OCHRONĘ PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ, HANDLOWEJ I PRZEMYSŁOWEJ

(pominięty)

Załączniki:

1. Uwierzytelniona kopia dowodu posiadania praw.

2. Upoważnienie do żądania ochrony, jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem praw.

3. Uzasadnienie wykazujące celowość złożenia wniosku.

4. Dowody pozwalające na identyfikację towaru podlegającego ochronie.

5. Dowód uiszczenia opłaty za rozpatrzenie wniosku.

6. Dodatkowe dane o przywozie na polski obszar celny towarów pirackich lub oznaczonych podrobionym znakiem towarowym.

Pouczenie:

1. Organ celny nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w okresie składowania towaru, chyba że nastąpiły one z jego winy.

2. Wnioskodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów składowania towaru.

3. Uprzedza się o odpowiedzialności karnej z art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny za podanie we wniosku nieprawdziwych danych i informacji.

Instrukcja wypełniania wniosku:

1. Wnioskodawca wypełnia wszystkie pola oznaczone cyframi oprócz pola 8. W przypadku braku informacji określonych w poszczególnych polach, należy wpisać kreskę.

2. Pole 2 nie wypełnione oznacza, że decyzja o ochronie została wystawiona na wnioskodawcę.

3. W przypadku braku miejsca w polach wniosku należy dołączyć dane i informacje na dodatkowej karcie oznaczając je numerem pola, którego dotyczą.

1 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.158.1049

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej.
Data aktu: 19/12/1997
Data ogłoszenia: 24/12/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998