Wysokość oraz warunki otrzymywania przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych, wykraczających poza obowiązki służbowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 grudnia 1997 r.
w sprawie wysokości oraz warunków otrzymywania przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych, wykraczających poza obowiązki służbowe.

Na podstawie art. 97 ust. 1a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88 poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wykonywanie zadań zleconych, zwanych dalej "zadaniami", możliwe jest tylko na rzecz jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę.
2.
Zlecanie zadań, o których mowa w ust. 1, następuje, w zależności od ich rodzaju i charakteru, w drodze umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
§  2.
1.
Uprawnionym do zlecania zadań jest przełożony uprawniony do mianowania, na wniosek kierownika komórki organizacyjnej, w której strażak pełni służbę.
2.
W stosunku do strażaków pełniących służbę w jednostce ratowniczo-gaśniczej wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa dowódca tej jednostki.
§  3.
Strażakowi nie zajmującemu stanowiska kierowcy, ratownika-kierowcy i operatora sprzętu specjalnego, któremu zlecono wykonywanie obsługi codziennej powierzonego mu sprzętu transportowego, za każdy dzień tej obsługi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w następującej wysokości procentowej od stawki najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników określanego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, zwanego dalej "najniższym wynagrodzeniem":
1)
za obsługę codzienną samochodu pożarniczego, samochodu ciężarowego i samochodu specjalnego lub specjalizowanego na podwoziu samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 2,5 tony - do 1,3%,
2)
za obsługę codzienną samochodu nie wymienionego w pkt 1 oraz łodzi motorowej, ciągnika rolniczego lub ciężkiego sprzętu budowlanego - do 0,9%,
3)
za obsługę codzienną motocykla lub innego sprzętu transportowego nie wymienionego w pkt 1 i 2 - do 0,4%.
§  4.
1.
Strażakowi kierującemu służbowym sprzętem transportowym, któremu zlecono wykonanie obsługi technicznej, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie ustalone w następującej wysokości procentowej od stawki najniższego wynagrodzenia:
1)
za obsługę techniczną samochodu pożarniczego, ciężkiego sprzętu budowlanego, autobusu, samochodu ciężarowego i pochodnego oraz specjalnego (specjalizowanego) na podwoziu samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 2,5 t. - do 20%,
2)
za obsługę techniczną samochodu osobowego, osobowo-terenowego, mikrobusu, furgonu i pochodnego specjalnego (specjalizowanego) na podwoziu furgonu oraz łodzi motorowej z silnikiem wbudowanym, łodzi motorowej z silnikiem zaburtowym, pojazdu o napędzie elektrycznym, wózka transportowego o napędzie spalinowym, przyczepy samochodowej oraz ciągnika rolniczego i ogrodniczego - do 10%,
3)
za obsługę techniczną motocykla lub innego sprzętu transportowego nie wymienionego w pkt 1 i 2 - do 7%.
2.
Obsługa techniczna, o której mowa w ust. 1, obejmuje ogół czynności wskazanych przez producenta sprzętu transportowego, mających na celu utrzymanie go w stałej sprawności technicznej oraz uzyskanie jak najdłuższych przebiegów.
§  5.
1.
Strażakowi kierującemu służbowym sprzętem transportowym, któremu zlecono wykonywanie zadań innych niż określone w § 3 i 4, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w załączniku nr 1.
2.
Łączna kwota dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać dziennie 3,5% najniższego wynagrodzenia.
§  6.
Strażakowi posiadającemu zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające do obsługi agregatów prądotwórczych i elektrowni oświetleniowych, któremu zlecono wykonywanie czynności konserwacyjnych tego sprzętu, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w załączniku nr 2, z tym że za bieżącą konserwację każdego następnego agregatu prądotwórczego lub elektrowni oświetleniowej przyznaje się dodatkowe wynagrodzenie do wysokości 75% stawki przyjętej dla jednego urządzenia danego typu.
§  7.
1.
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań ustala uprawniony do zlecania tych zadań.
2.
Wynagrodzenie za wykonywanie zadań wypłaca się po potwierdzeniu ich wykonania przez kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.
3.
Dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zadań, o których mowa w § 3-6, wypłaca się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
§  8.
Wynagrodzenie za wykonywanie zadań jest płatne ze środków na wydatki rzeczowe.
§  9.
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do strażaków kierujących pojazdami służbowymi przekazanymi im do eksploatacji na podstawie umowy użyczenia samochodu osobowego lub motocykla.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

TABELA STAWEK DODATKOWEGO WYNAGRODZENIA STRAŻAKÓW KIERUJĄCYCH SŁUŻBOWYM SPRZĘTEM TRANSPORTOWYM ZA WYKONYWANIE NIEKTÓRYCH ZADAŃ WYKRACZAJĄCYCH POZA OBOWIĄZKI SŁUŻBOWE (BEZ OBSŁUGI CODZIENNEJ I OBSŁUGI TECHNICZNEJ)

Lp. Rodzaj dodatkowych czynności Zakres wykonywania dodatkowych czynności Procentowa stawka najniższego wynagrodzenia za każdy dzień wykonywania czynności
1 2 3 4
1 Stały udział przy czynnościach załadunkowych i wyładunkowych - do 1,5
2 Wykonywanie czynności ładowacza załadunek i wyładunek do 2,0
3 Wykonywanie czynności spedycyjnych w ograniczonym zakresie (łącznie z przejęciem odpowiedzialności za konwojowanie przewożonych ładunków) odbiór i zdanie ładunku, załatwienie formalności dokumentacyjnych, nadzór nad ładunkiem do 1,7
4 Przyjęcie odpowiedzialności i obsługa samochodu dodatkowego (z wyłączeniem samochodów osobowych i pochodnych) nadzór nad dodatkowym samochodem do 0,9
5 Wykonywanie czynności spedycyjnych w pełnym zakresie odbiór i zdanie ładunku, załadunek i wyładunek, formalności dokumentacyjne, rozliczenia, odpowiedzialność materialna do 2,6
6 Obsługa wszelkiego rodzaju agregatów (chłodniczych, prądotwórczych, sprężarkowych) zamontowanych na pojeździe, nie stanowiących jego integralnej części uruchamianie agregatów, nadzór nad ich pracą, wyłączanie agregatów, obsługa codzienna agregatów do 2,0
7 Obsługa urządzeń pojazdów specjalnych nie związana z prowadzeniem i obsługą tych pojazdów (laboratoria, warsztaty naprawcze, pogotowie techniczne) przygotowanie urządzeń do pracy, ich uruchomienie, nadzór nad ich pracą, wyłączenie do 2,0
8 Wykonywanie czynności operatora na dźwigach, koparkach, pługach i innych urządzeniach zamontowanych na pojeździe wykonywanie pełnego zakresu czynności operatora do 3,0
9 Czynności noszowego w samochodzie sanitarnym przenoszenie chorych z i do samochodu, transport krwi do 2,0

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA STAWEK DODATKOWEGO WYNAGRODZENIA STRAŻAKÓW ZA WYKONYWANIE CZYNNOŚCI KONSERWACJI AGREGATÓW PRĄDOTWÓRCZYCH I ELEKTROWNI OŚWIETLENIOWYCH

Lp. Rodzaj i zakres dodatkowych czynności Zakres czasowy wykonywanych czynności Procentowa stawka najniższego wynagrodzenia
1 2 3 4
1 Bieżąca konserwacja:
1)agregatu prądotwórczego o mocy:
a)do 4 kVA (3,2 kW) miesięcznie do 4,6
b)od 5 do 10 kVA (od 4 do 8 kW) " do 6,1
c)od 11 do 63 kVA (od 9 do 50 kW) " do 7,6
d)powyżej 63 kVA (50 kW) " do 10,7
2)podwozia, na którym zamontowany

jest agregat prądotwórczy

" do 1,5
3)osprzętu elektrowni oświetleniowej

o mocy:

a)do 4 kVA " do 3,0
b)powyżej 4 kVA " do 4,6
4)urządzenia do samoczynnego

rozruchu agregatów

" do 4,6
2 Przygotowanie do uruchomienia, uruchomienie na czas 20 min., a następnie zakonserwowanie agregatu prądotwórczego lub elektrowni oświetleniowej o mocy:
1)do 4 kVA (3,2 kW) jednorazowo do 6,1
2)od 5 do 10 kVA (od 4 do 8 kW) " do 7,6
3)powyżej 10 kVA (8kW). " do 12,2

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.154.1016

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość oraz warunki otrzymywania przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych, wykraczających poza obowiązki służbowe.
Data aktu: 10/12/1997
Data ogłoszenia: 19/12/1997
Data wejścia w życie: 03/01/1998