Określenie dokumentów niezbędnych do udzielenia koncesji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego oraz treści i wzoru koncesji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 28 listopada 1997 r.
w sprawie określenia dokumentów niezbędnych do udzielenia koncesji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego oraz treści i wzoru koncesji.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 2 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania międzynarodowego transportu drogowego (Dz. U. Nr 106, poz. 677) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do wniosku o udzielenie koncesji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
dokument stwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej, wraz z jej zakresem przedmiotowym oraz określeniem osób upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorcy:
a)
odpis z właściwego rejestru - od osób prawnych, a w przypadku spółek prawa handlowego - dodatkowo kopię umowy (statutu) spółki,
b)
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - od osób nie będących osobami prawnymi,
2)
dokument stwierdzający, że co najmniej jeden z członków organu zarządzającego osoby prawnej, a w przypadku innego przedsiębiorcy - jedna z osób prowadzących działalność gospodarczą, ma udokumentowaną co najmniej 3-letnią praktykę w wykonywaniu krajowego transportu drogowego lub roczną praktykę w wykonywaniu międzynarodowego transportu drogowego,
3)
dokument stwierdzający, że członkowie organu zarządzającego osoby prawnej, a w przypadku innego przedsiębiorcy - osoby prowadzące działalność gospodarczą, nie byli karani za przestępstwa skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym, mieniu lub dokumentom (zaświadczenie o niekaralności),
4)
dokument stwierdzający, że przedsiębiorca posiada zabezpieczenie w postaci środków pieniężnych lub rzeczowych w wysokości równej co najmniej 3.000 EURO 1 na pojazd albo 150 EURO 2 na tonę dopuszczalnej ładowności pojazdu ciężarowego lub na jedno miejsce siedzące w autobusie albo inne odpowiednie zabezpieczenie majątkowe odpowiadające tej kwocie,
5)
kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu (pojazdów), a w przypadku gdy przedsiębiorca nie jest jego właścicielem - również dokument stwierdzający prawo dysponowania pojazdem (pojazdami),
6)
kopię aktualnego zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu (pojazdów),
7)
oświadczenie przedsiębiorcy, że zatrudnieni kierowcy mają praktykę w wykonywaniu transportu drogowego, świadectwo kwalifikacji określone przepisami Prawa o ruchu drogowym oraz nie są karani za przestępstwa skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym, mieniu lub dokumentom,
8) 3
kopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacyjnego REGON, a w przypadku podejmowania działalności gospodarczej po raz pierwszy - oświadczenie, że kopia taka zostanie dostarczona w ciągu 30 dni od dnia uzyskania koncesji,
9)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego stwierdzające, że przedsiębiorca nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych i innych na rzecz Skarbu Państwa.
§  2. 4
W przypadku gdy przedsiębiorca ubiega się o udzielenie następnej koncesji, nie wymaga się dołączenia aktualnych dokumentów, które znajdują się w dokumentacji organu koncesyjnego.
§  3. 5
Do wniosku o promesę koncesji należy dołączyć dokumenty określone w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 3.
§  4.
1.
Koncesja powinna zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie przewoźnika: nazwa firmy (imię i nazwisko), siedziba (miejsce zamieszkania) i numer identyfikacyjny REGON,
2)
określenie rodzaju i zasięgu przewozów,
3)
oznaczenie pojazdu: numer rejestracyjny, marka pojazdu i numer podwozia,
4)
określenie terminu ważności.
2.
Wzory koncesji określają załączniki nr 1-4 do rozporządzenia.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 grudnia 1997 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR KONCESJI NR T (NA PRZEWÓZ RZECZY)

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR KONCESJI NR T (NA PRZEWÓZ RZECZY)

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KONCESJI NR O (NA PRZEWÓZ OSÓB)

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR KONCESJI NR O (NA PRZEWÓZ OSÓB)

(pominięty)
1 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
2 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
3 § 1 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1998 r. (Dz.U.98.107.680) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 września 1998 r.
4 § 2 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1998 r. (Dz.U.98.107.680) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 września 1998 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1998 r. (Dz.U.98.107.680) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 września 1998 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024