Ustalenie szczegółowego zakresu działania Ministra-członka Rady Ministrów Wiesława Walendziaka.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 1997 r.
w sprawie ustalenia szczegółowego zakresu działania Ministra-członka Rady Ministrów Wiesława Walendziaka.

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów (Dz. U. Nr 106, poz. 492 i Nr 156, poz. 775) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Minister-członek Rady Ministrów Wiesław Walendziak, zwany dalej "Ministrem", opracowuje projekty programów prac Rady Ministrów, inicjuje, programuje i koordynuje działania administracji rządowej w zakresie legislacji, realizuje zadania dotyczące polityki kadrowej, w zakresie wyznaczonym przez Prezesa Rady Ministrów.
§  2.
Do zakresu działania Ministra należy w szczególności:
1)
opracowywanie programów prac legislacyjnych Rady Ministrów,
2)
nadzór nad przygotowaniem projektów aktów normatywnych i innych dokumentów rządowych rozpatrywanych przez Radę Ministrów oraz przedstawianych do podpisu Prezesowi Rady Ministrów,
3)
przygotowywanie dla Prezesa Rady Ministrów opinii w sprawie zmian kadrowych na kierowniczych stanowiskach państwowych w administracji rządowej, w tym na stanowiskach wojewodów i wicewojewodów,
4) 2
(skreślony),
5)
nadzór nad wykonywaniem zarządzeń, decyzji, poleceń oraz innych dyspozycji Prezesa Rady Ministrów,
6-9) 3
(skreślone),
10)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów,
§  3.
Obsługę Ministra zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
§  4.
1.
W toku wykonywania działań Minister współdziała z właściwymi ministrami, kierownikami urzędów centralnych, wojewodami i innymi organami administracji rządowej oraz z organami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.
2.
Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Ministrowi w realizacji jego zadań, w szczególności przez udostępnianie mu wszelkich informacji i sprawozdań.
3.
Zasady i formy współdziałania Ministra z organami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi określa się w porozumieniach zawartych z tymi organami i organizacjami.
§  5.
W zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań Minister może:
1)
powoływać zespoły do opracowywania określonych zagadnień,
2)
zlecać sporządzanie ekspertyz oraz innych opracowań.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 marca 1999 r. (Dz.U.99.18.163) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 1999 r.
2 § 2 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 marca 1999 r. (Dz.U.99.18.163) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 1999 r.
3 § 2 pkt 6-9 skreślone przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 marca 1999 r. (Dz.U.99.18.163) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 1999 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024