Zm.: rozporządzenie w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 10 października 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów.

Na podstawie art. 63 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 i Nr 26, poz. 114 oraz z 1995 r. Nr 104, poz. 515) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 kwietnia 1993 r. w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 37, poz. 164, z 1995 r. Nr 68, poz. 350, Nr 122, poz. 593 oraz z 1996 r. Nr 104, poz. 482) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Przy składaniu wniosku o zarejestrowanie pojazdu jego właściciel, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i 6, jest obowiązany przedstawić:

1) oryginał dowodu własności pojazdu,

2) ostatni dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był już zarejestrowany.

Wzór wniosku określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

2. W przypadku zgłoszenia do rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy, jego właściciel, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, jest obowiązany:

1) przedstawić:

a) oryginał dowodu własności pojazdu,

b) oryginał dowodu odprawy celnej przywozowej tego pojazdu, a w przypadku zagubienia, kradzieży dowodu odprawy celnej - uwierzytelnioną przez urząd celny kopię dowodu odprawy celnej,

c) dowód rejestracyjny albo dokument o wyrejestrowaniu pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą,

2) oddać tablice rejestracyjne.

3. W przypadku zgłoszenia do rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, właściciel pojazdu jest obowiązany:

1) przedstawić:

a) oryginał dowodu własności z adnotacją o dacie i numerze dowodu odprawy celnej,

b) dowód rejestracyjny albo dokument o wyrejestrowaniu pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą,

2) oddać tablice rejestracyjne.

4. W przypadku powierzenia pojazdu przez zagraniczną osobę prawną lub fizyczną podmiotowi polskiemu, podmiot ten przy zgłoszeniu do rejestracji tego pojazdu jest obowiązany:

1) przestawić:

a) oryginał egzemplarza umowy, na której podstawie nastąpiło wydanie pojazdu,

b) oryginał dowodu odprawy celnej,

c) dowód rejestracyjny albo dokument o wyrejestrowaniu pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą,

2) oddać tablice rejestracyjne.

5. W przypadku gdy dowód własności pojazdu jest niezgodny z ostatnim dowodem rejestracyjnym, o którym mowa w ust. 1, w zakresie danych dotyczących poprzedniego właściciela, właściciel pojazdu jest obowiązany przedstawić również inny dokument (dokumenty) pozwalający ustalić prawo własności pojazdu.

6. W przypadku gdy dowodem własności jest prawomocne orzeczenie sądu ustalające prawo własności pojazdu oraz pojazd ma autentyczne numery nadwozia (podwozia) i silnika, właściciel nie ma obowiązku przedstawienia ostatniego dowodu rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1. W takim przypadku nie stosuje się ust. 2 i 5.

7. W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji nowego pojazdu zakupionego na terenie Polski, właściciel pojazdu jest obowiązany przedstawić wyciąg ze świadectwa homologacji, wydany przez producenta lub importera, albo kopię decyzji zwalniającej dany typ pojazdu z homologacji, uwierzytelnioną przez producenta albo importera. Wymóg ten nie dotyczy pojazdów wyprodukowanych lub sprowadzanych w ilości 1 sztuki danego typu pojazdu w ciągu roku kalendarzowego.

8. Jeżeli jest wymagane badanie stanu technicznego pojazdu, właściciel jest obowiązany przedstawić dowód badania stanu technicznego pojazdu.

9. Dokumenty przedstawione przy wniosku o rejestrację, sporządzone w języku obcym, powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.";

2)
w § 4 w ust. 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6) rachunek lub faktura,";

3)
w § 5:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W przypadku zgłoszenia do rejestracji pojazdu złożonego (zbudowanego) poza macierzystą wytwórnią, wnioskodawca jest obowiązany przedstawić, z zastrzeżeniem ust. 2, dowody własności następujących zespołów, pochodzących z różnych pojazdów:

1) nadwozia,

2) podwozia (ramy),

3) silnika,

a jeżeli zespoły te pochodzą z pojazdów zarejestrowanych - także kopie dowodów rejestracyjnych tych pojazdów uwierzytelnione przez organ rejestrujący, który je wydał. Wnioskodawca jest obowiązany złożyć oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że jest właścicielem pozostałych zespołów i części służących do zbudowania tego pojazdu. Przepisy § 3 ust. 2, 3, 5 i 9 stosuje się odpowiednio.",

b)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. W przypadku zgłoszenia wymiany nadwozia (podwozia) lub silnika w pojeździe zarejestrowanym, wnioskodawca jest obowiązany przedstawić dowód własności wymienionego zespołu, a jeżeli zespół ten pochodzi z pojazdu zarejestrowanego - kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu uwierzytelnioną przez organ rejestrujący, który go wydał. Przepisy § 3 ust. 2, 3, 5 i 9 stosuje się odpowiednio.";

4)
w § 6 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W razie konieczności ustalenia prawa własności pojazdu na drodze postępowania sądowego, organ rejestrujący, na podstawie zaświadczenia wydanego przez sąd o doręczeniu stronie pozwanej odpisu pozwu w sprawie o ustalenie prawa własności, czasowo dopuszcza pojazd do ruchu, wydając jednocześnie tablice rejestracyjne zwyczajne i pozwolenie czasowe ważne na okres 1 roku. Przepis § 3 ust. 2 i 8 stosuje się odpowiednio.";

5)
w § 9:
a)
dotychczasowa treść § 9 zostaje oznaczona jako ust. 1,
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Jeżeli właściciel nie zgłosi pojazdu do zarejestrowania po upływie terminu, o którym mowa w § 8 ust. 3, organ rejestrujący wycofuje na stałe pojazd z ruchu po wezwaniu właściciela do zwrotu tablic rejestracyjnych.";

6)
w § 13 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Tablice tymczasowe przeznaczone są do oznaczania pojazdu czasowo dopuszczonego do ruchu na drogach, z zastrzeżeniem § 6 ust. 3, i służą do umożliwienia jego przejazdu z miejsca zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub siedziby jego właściciela, do umożliwienia przejazdów związanych z koniecznością dokonania badania technicznego, badania homologacyjnego typu pojazdu oraz do umożliwienia wyjazdu lub wywozu tego pojazdu za granicę. Właściciel pojazdu jest obowiązany zwrócić te tablice organowi, który je wydał, w terminie określonym w dowodzie rejestracyjnym lub pozwoleniu czasowym; nie dotyczy to przypadku wyjazdu lub wywozu pojazdu za granicę. Tablice tymczasowe mogą być wydane na okres niezbędny do załatwienia sprawy, która była powodem ich wydania, jednak nie dłuższy niż 14 dni.";

7)
w § 20 poz. 1 rubryka 3 otrzymuje brzmienie:

"1. WA, WF, WG, WI, WM, WP, WS, WT, WU, WV, WX i WZ."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.130.870

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów.
Data aktu: 10/10/1997
Data ogłoszenia: 24/10/1997
Data wejścia w życie: 08/11/1997